Umění ZENu od Umaxu

25. března 2001
Mac OS X startuje SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Malý velký počítač. Tak bychom s trochou nadsázky mohli popsat počítač UMAX ZEN, který poutá pozornost nejen provedením a vysokou mírou integrace, ale i překvapivým výkonem.
Tento článek vyšel v časopise Computer 4/01 dne 8. března 2001

Richard Sláma: Malý velký počítač. Tak bychom s trochou nadsázky mohli popsat počítač UMAX ZEN, který poutá pozornost nejen provedením a vysokou mírou integrace, ale i překvapivým výkonem. Ladiče výkonu a experimentátory s nastavením a kombinacemi jednotlivých komponent tento kousek příliš nenaláká, o to lépe se však bude vyjímat na stole manažera nebo v běžné kanceláři.

Elegance a účelnost

ZEN je k dispozici v několika výkonových variantách, osazených různými procesory od Celeronu až po Pentium III. My jsme měli k dispozici výkonově „nejslabší“ verzi s procesorem Intel Celeron na frekvenci 633 MHz. Můžeme tady předpokládat, že uživatel takového kompaktního počítače se nebude hnát za maximálním možným výkonem. ZEN mu zato nabídne veškerý komfort a vybavení potřebné pro kancelářské využití a navíc solidní reprezentaci.

Pokud si pod osobním počítačem představujete samostatnou skříň počítače a zvlášť monitor, zde tomu tak není. Tento počítač je totiž jakousi kombinací notebooku a běžného stolního počítače. S přenosnými počítači sdílí především vysokou míru integrace jednotlivých počítačových komponent. V použitém čipsetu Silicon Integrated Systems SIS630 jsou integrovány jak video adaptér, ethernet adaptér, audio systém, tak faxmodem. Kapacita systémové paměti je 64 MB SDRAM, z níž 8 MB využívá video adaptéru. Kapacitu paměti grafického adaptéru si může uživatel nastavit sám v rozsahu od 4 do 32 MB, přičemž standardní nastavení je 8 MB.

LCD i CRT současně

Téměř celý počítač se podařilo vměstnat do zadní stěny TFT displeje o velikosti 15", který je i přes to poměrně tenký. Jediné dvě výjimky tvoří pevný disk Seagate Ultra ATA/100 s kapacitou 20,4 GB a zdroj, které jsou umístěny v podstavci počítače. Celý počítač je pak umístěn na otočné ploše, takže jeho případné natočení do požadované polohy je velmi snadné.

Samozřejmostí je také možnost úpravy úhlu náklonu displeje. Maximální rozlišení displeje je 1 024 × 768 a jeho jas lze upravovat pomocí kolečka za levou boční hranou displeje. Jako zobrazovací zařízení však nemusíte využívat pouze vestavěný displej. V zadní části počítače je umístěn VGA výstup pro externí CRT monitor; pomocí ovladače obrazovky pro upřesňující nastavení si pak můžete zvolit, v jakém režimu chcete se dvěma monitory pracovat. K dispozici jsou nastavení Mirror, kdy se na obou monitorech zobrazuje stejný obraz v totožném rozlišení a počtu barev, nebo Multimonitor, v němž jednotlivé monitory zobrazují odlišný obraz s možností nastavení různého rozlišení a počtu barev.

Pod displejem je umístěn ovládací panel s vypínačem, dobře přístupným tlačítkem reset, infra portem a indikátory stavu a činnosti počítače, pevného disku, jednotky CD-ROM a disketové mechaniky. Po stranách tohoto panelu se nacházejí vestavěné stereofonní reproduktory, které jsou potažené modrou textilií a nijak tedy neruší elegantní vzhled počítače. Reproduktory i přes svou velikost poskytují poměrně slušné ozvučení vhodné k poslechu hudebních CD. Hlasitost reprodukce lze ovládat pomocí potenciometru na levé boční straně displeje nebo tlačítek multimediální klávesnice BTC.

Klávesnice je dodávána v barevném provedení, ladícím s počítačem. Díky multimediálním tlačítkům nabízí ovládání přehrávače, hlasitosti, spouštění webového prohlížeče, e-mailového programu a dvě programovatelné klávesy pro spouštění libovolné aplikace. Rovněž umožňuje přepnutí počítače do úsporného režimu, hibernace a jeho opětovné probuzení.

Zbývá jen zapojit

Nahlédnete-li za čelní stěnu počítače, odhalíte další ovládací prvky, mechaniky a konektory rozhraní, které jsou při čelním pohledu důmyslně skryty. Na pravé boční straně displeje je umístěna 24rychlostní jednotka CD-ROM Teac a disketová mechanika NEC. Pro vložení diskety nebo CD do mechaniky se budete muset trochu natáhnout, ale vše záleží na tom, jak daleko si počítač umístíte a jak rychle si zvyknete na téměř kolmé umístění mechanik. Za levou boční hranou displeje ve spodní části naleznete kolečka pro ovládání hlasitosti reprodukce a jasu displeje a také konektory integrované zvukové karty pro připojení mikrofonu, sluchátek a vstupní konektor. V horní polovině narazíte na dva PCMCIA sloty typu II.

V zadní části počítače na vás pak čeká celá přehlídka konektorů rozhraní pro připojení dalších periferií, telefonní linky nebo sítě, mezi nimiž snad nechybí žádný standard. Již v základní výbavě zde naleznete nové rozhraní IEEE 1394, dva konektory rozhraní USB, konektor RJ-45 pro připojení sítě LAN, konektor pro připojení telefonní linky, dva PS/2 konektory, jedno sériové a jedno paralelní rozhraní a již zmíněný VGA výstup.

ZEN rozhodně nepostrádá nic, co byste mohli očekávat od kvalitního počítače, a to za velmi přijatelnou cenu. Jeho velkým kladem je široká škála integrovaných součástí, zejména síťový adaptér a modem. Nevýhodou je snad pouze menší možnost rozšíření. To je možné pouze v oblasti systémové paměti, jejíž maximální kapacita může být 512 MB, pevného disku a další možné rozšíření prostřednictvím PCMCIA karet. Součástí počítače je také CD s ovladači a uživatelskou příručkou, která je v anglickém, ale i českém jazyce.

Plusy a minusy
+ design
+ integrovaná síť a modem
+ bohatá výbava
- malá možnost rozšíření

Naměřili jsme

CPU 1 593
FPU 792
Multimedia Int. 3 188
Multimedia FP 3 904
Drive index 4 917
Memory Int. 124
Memory FP 138
Naměřeno v programu SiSoft Sandra 2001

Parametry

procesor Intel Celeron 633 MHz FCPGA
čipset Silicon Integrated Systems (SiS) SiS630
paměť 64 MB SDRAM DIMM PC133
pevný disk Seagate 20,4 GB, Ultra ATA/100
displej 15“ XGA TFT, maximální rozlišení 1 024 x 768
grafika integrovaná SiS630
zvuková karta integrovaná SiS630
síť/modem vestavěný adaptér LAN 10/100 vestavěný faxmodem 56k
mechaniky disketová mechanika NEC, CD-ROM Teac 24×
porty 1 sériové, 1 infra port, 1 paralelní, VGA výstup, 2 PCMCIA sloty typ II, 2 × PS/2, 2 × USB, IEEE 1394
myš Microsoft, 2 tlačítka, PS/2
klávesnice BTC, multimediální, PS/2
reproduktory vestavěné stereofonní
software Windows 98, CD s ovladači
rozměry 369 × 384 × 175 mm
hmotnost 7,9 kg
Počítač UMAX LCD ZEN
Zdroj: Conquest, Praha
Telefon: (02) 67 19 31 00
Cena: 91 500 Kč vč. DPH
Záruka: 1 rok + 2 roky bezplatné servisní práce

Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.
Diskuze (1) Další článek: Mac OS X startuje

Témata článku: Hudba, filmy, seriály, Umění, Malá možnost, Sluchátka s ovládáním hlasitosti, Umax, Běžný poslech, Vestavěný displej, Ozvučené video, Totožné rozlišení, Mirror, Zen, Vysoká míra, Levá strana, Zadní strana, Čelní pohled, PCMCIA, Přepnutí klávesnice, Anglická klávesnice přepnutí, Maximální jas, Velký náklon, Kancelářské stoly, Levý panel, Slušná reprodukce, Konektor, Možné rozšíření


Určitě si přečtěte

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 116

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

** Apple večer představil novinky ** Ukáže nové operační systémy, ale čekala se i nová zařízení ** Začíná vývojářská konference Applu WWDC 2018

Karel Javůrek | 87


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji