Umění, multimédia a život

Jaká byla výstava multimediálních CD-ROM, která proběhla ve dnech 31. 5. až 3. 6. v pražském divadle Archa.
Marek Šalanda: Řekne-li se výstava, vybaví se mnoha lidem pasivní prohlížení exponátů s dlouhým únavným výkladem. Uslyšíte-li multimediální CD-ROM, vzpomenete si možná i na cédéčka, která byla té pravé „multimediálnosti“ poněkud vzdálena.

Pokud jste však zapomněli na to, co jste v takových podobách znali, pak jste byli připraveni navštívit výstavu multimediálních CD-ROM, která proběhla ve dnech 31. 5. až 3. 6. v pražském divadle Archa. Výstava byla součástí mezinárodního festivalu Entermultimediale, který se vedle CD-ROM věnoval také robotům, interaktivním multimédiím, umění na Internetu, videu a experimentálnímu filmu. Zpestřením byly také večerní performance.

Sklepní scéna
Příšeří středně velké místnosti vedle kinosálu, více než desítka počítačů, mezi nimiž nechybí ani Macy, francouzština střídající se s němčinou, angličtinou a češtinou – stačí si jen sednout k jednomu z počítačů a výstava může začít. Na nudu nezbývalo, spíše se občas rychleji rozběhly hodinky – v takovém prostředí bylo snadné zapomenout na čas.

Každý exponát byl originálním pojetím využití multimediálních možností, každý byl svým způsobem uměleckým dílem. Hned na začátek jsem prolistoval dvěma knihami Jean Jacques Rousseaua. Francouz Boissier využil možností kombinace erotických scén s realisticky pojatým herbářem. Přelitý text z knih? Kdepak, nešlo přece o výstavu pravěku multimédií.

O kousek vedle jste se mohli nechat provést domem, v němž se zastavil čas, nebo popřemýšlet nad nekonvenčně pojatou výstavou upomínkových předmětů Maďarky Hegedüs. Oslovit vás mohl i svět nástrojů Erica Lanze, který zprvu působil tajemně a při zostření nabídl obraz známé skutečnosti.

Bez povšimnutí nešlo ponechat také mapu vztahů mezi strojem a člověkem Australana Sterlaca nebo nezávislé pojetí obrazu světa, v němž se Chris Maker snaží zesměšnit jeho hranice a podivné definice.

Kampak, kam jdeme?
Triky a zajímavými příklady se obrazovky monitorů jen hemžily – od jednoduchého zaostřování, ovládání bez klepnutí myší, přes umělecké pojetí koule ve 3D až po prostorové zobrazení.

V příšeří místnosti jsem strávil tři hodiny, které mě odpoutaly nejen od času, ale i od pojetí multimédia tak, jak ho známe u nás. Najednou jsem věděl, že umí jít správným směrem a že překroucený český přístup je snad jen dočasným fenoménem. Jak moc by takovou koncepci a efekty potřebovali právě čeští tvůrci… Pokud však bude inspirace stále více, o osud našich multimediálních cédéček nemám strach. Pěšiny už máme, teď se jen musíme vydat tou správnou cestou.


Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.

Váš názor Další článek: Bezkuličkové myši: rudé tváře na stole

Témata článku: Hudba, filmy, seriály, Multimédia, Umění, Nezávislý film, Správný čas, Místnost, Nemo, Erica, Archon, Mezinárodní festival, Originální pojetí, Originální díl, Nema, Život, Festival, Arch, CD-ROM


Určitě si přečtěte

Astronomové objevili daleko za Plutem objekt s extrémní dráhou. Může ukazovat na existenci planety Devět

Astronomové objevili daleko za Plutem objekt s extrémní dráhou. Může ukazovat na existenci planety Devět

** Astronomové objevili daleko za Neptunem těleso 2015 TG387 ** Okolo Slunce se pohybuje po extrémně protáhlé dráze ** Jeho dráha může ukazovat na existenci planety Devět

Petr Kubala | 10

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

** Chcete chovat akvarijní rybičky, ale nemáte čas se o ně starat? ** Chytré akvárium je samo nakrmí a postará se o jejich komfort ** Projekt Bluenero zatím sbírá finance na Indiegogo

Karel Kilián | 20

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

** Pokud vás nudí vzhled nabídky Start, snadno jej můžete změnit. ** Stejně tak existují programy na přidání záložek do programů. ** Spokojit se ani nemusíte se základním ovládáním hlasitosti.

Vladislav Kluska | 46

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

** Americká námořní pěchota nedávno představila 3D tištěná kasárna pro vojáky ** Ty jim tiskne velká 3D tiskárna na beton ** Výsledkem je solidní obytný prostor, který je slušně chráněný před nepřátelskou palbou

Stanislav Mihulka | 18

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku