Umělohmotné čipy z Evropy

V Evropě začíná velký výzkumný projekt na vývoj počítačových čipů tvořených polymery. Tato technologie slibuje prosazení moderních technologií do mnoha oblastí běžného života. Možná se dočkáme počítačového čipu i v pytlíku bramborových chipsů.
Evropští výzkumníci formují projekt PolyApply pro vývoj polymerových polovodičů. Jedná se o nejsilnější aktivitu tohoto druhu na světě s cílem začlenit tento projekt do Šestého rámcového programu pro výzkum a technický rozvoj Evropské Unie označovaného zkratkou FP6. I když umělohmotné čipy pravděpodobně nikdy nenahradí křemík, mají významně ovlivnit rozvoj inteligentních zařízení v běžném životě. Zařízení založená na polymerových polovodičích mají být lehká, levná a snadno zabudovatelná do čehokoliv. Vytvoření projektu PolyApply a jeho podpora ze strany Evropské Unie vypovídá o důležitosti, kterou této technologii přikládají i politici. Přestože jde o evropský projekt, mohou se za určitých podmínek na projektu podílet i zámořské společnosti a výzkumná střediska. Pokud se podaří začlenit PolyApply do programu FP6, který slouží ke zvýšení konkurenceschopnosti evropského průmyslu, získají výzkumníci výrazný impuls pro svou práci korunovaný podílem na prostředcích vyčleněných EU na výzkum. Celková částka pro FP6 pro roky 2003-2006 je stanovena na 17.5 miliardy EUR.

Iniciativa kolem PolyApply je pokračováním šestiměsíční spolupráce evropských organizací v rámci projektu PolyScene, kterého se zúčastnili Philips, Siemens, Fraunhofer ale také STMicro, Thomson a Advanced Technology Center spojené s Motorolou. Výsledky tohoto pokusu o spolupráci však zatím nebyly zveřejněny a je otázkou, zda k tomu vůbec někdy dojde. Oproti tomu je PolyApply koncipován jako desetiletá záležitost. Během prvních tří let bychom se podle předpokladů výzkumníků mohli dočkat ohebných displejů založených na polymerových polovodičích. Tyto displeje by měly v horizontu pěti let sloužit jako inteligentní etikety na nejrůznějších výrobcích. Déle bude trvat, než se podaří vyvinout produkty v oblastech pamětí, senzorů nebo solárních baterií.

Klepněte pro větší obrázekV současnosti je vývoj rozdroben na aktivity jednotlivých společností, které se soustředí na vývoj specifických jednoúčelových polymerů, které by se na trh mohly dostat mnohem dříve. Jednou z takových společností je německá Infineon Technologies AG. Jejím pracovníkům se podařilo vyvinout plastové čipy, které je možné integrovat do nyní používaných pevných obalů. Vlastní výzkum Fraunhofer-Gesellschaft se naopak soustředí na vývoj ultratenkých polymerových čipů aplikovatelných na ohebné povrchy. Výzkumníci Philipsu se věnují použití plastů při vývoji organických LEDek a tenkých tranzistorů pro použití při výrobě LCD displejů. Ani kolos s obrovským rozpočtem na výzkum, jakým Philips bezesporu je, však nechce zůstat ve vývoji osamocen a podílí se stejně jako všechny jmenované společnosti na projektu PolyApply. Mezi hlavní důvody spolupráce patří kromě urychlení celkového vývoje technologie polymerových čipů snaha vytvořit průmyslové standardy, které umožní široké nasazení plastových čipů v praxi.

I přesto, že historie vývoje polymerových polovodičů je dlouhá dvě desítky let, se stále nepodařilo překonat omezení fyzikálních vlastností polymerů ve srovnání s křemíkem. Dnes je možné vyrobit pouze plastové tranzistory typu P, což brání vyrobení CMOS obvodů, které se skládají z obou typů tranzistorů. Přesto je právě vytvoření CMOS obvodů na bázi polymerů jedním z hlavních cílů vývoje v rámci projektu PolyApply.

Diskuze (4) Další článek: Český Telecom začíná nabízet ADSL i koncovým zákazníkům

Témata článku: Čipy, Dlouhá historie, Polymer, Evropský projekt, Levný plast, Infineon Technologies AG, Cílové nasazení, Cílové zařízení, Hlavní cíl, Čip, Thomson, Evropská záležitost, Široké nasazení, Nejrůznější senzory


Určitě si přečtěte

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Temný režim a spousta vychytávek. Vyzkoušeli jsme nový macOS 10.14 Mojave

Temný režim a spousta vychytávek. Vyzkoušeli jsme nový macOS 10.14 Mojave

** Vyzkoušeli jsme veřejnou betu macOS 10.14 Mojave ** Hlavní novinkou je temný režim a velký důraz na soukromí ** Jako první beta je systém překvapivě rychlý a dobře použitelný.

Martin Miksa | 35

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 117

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 142


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny