Počítače | Bastlení | DIY

Umělé slunce, vlastní 4K projektor i vodou chlazený foťák. Tenhle nadšenec dělá s elektronikou divy

Angličan Matthew Perks rozumí počítačům, má velmi dobré kutilské schopnosti, a ještě umí točit působivá videa. Jeho youtubový kanál DIY Perks je opravdu radost sledovat a načerpáte z něj spoustu inspirace. A když už tak šikovní nejste, alespoň budete zírat, co lze doma v dílně provést.

Osobně jsem na něj poprvé narazil před sedmi lety, když instaloval masivní chladič pro procesor na grafickou kartu. Od té doby ale vymyslel spoustu jiných projektů. Naposledy nasadil vlastní vodní chlazení na bezzrcadlovku Canon EOS R5 v ceně 120 000 Kč. Ta se totiž přehřívala při natáčení 8K videa, takže se po 15 minutách vypnula. Nepraktický vodník ale nakonec ani nebyl potřeba, přehřívání obešel jiným způsobem.

Ze starých nebo poškozených televizorů či monitorů pak vypreparoval LED podsvícení, z nichž pak vytvořil svítící panely simulující denní svit jako z běžného okna.

Z poškozeného mobilu udělal notebook. Využil přitom Samsung Galaxy S8 s desktopovým režimem DeX, powerbanku, displej staršího notebooku a obrazový řadič, to vše pak umístil do jím vyrobeného hliníkového šasi.

A když měl poškozený notebook, udělal z něj stolní počítač či rovnou all-in-one integrovaný v monitoru.

Recyklovat ale umí prakticky cokoliv. Rozbitý notebook mu posloužil hned k několika novým zařízením. Z jeho integrovaných reproduktorů udělal bezdrátovou bednu pověšenou na zdi. Chladičem nasadil na výkonné diody, jež mu posloužily jako stolní lampička. Mikrofon použil ke sluchátkům, čímž vytvořil kvalitní headset. Starý disk mu posloužil jako bruska, plotnu použil na hodiny a hlavičkou dokázal rozkmitat připevněný laser do rytmu hudby.

Matthew také vytvořil „neviditelný“ počítač schovaný ve stolu…

… a k němu pak přidal i neviditelný monitor schovaný v poličce.

Spoustu práce dalo vytvoření nejdivnějšího chladiče PC fungujícího na principu dmychadla.

Možná nejzajímavějším nápadem je domácí 4K projektor. Matthew použil 100W LEDku chlazenou procesorovým pasivem, soustavu několik čoček a zrcadel plus Sony Xperii s 4K displejem.

Diskuze (3) Další článek: Microsoft testuje praktická vylepšení nabídky Start a Editoru registru v systému Windows 10

Témata článku: Počítače, Bastlení, DIY, Matthew, Samsung Galaxy, Projektor, Elektronika, Chladič, Canon EOS, Nadšenec, Foťák, Počítač, Sony Xperia, Notebook, Diva


Určitě si přečtěte

Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 206

Jiří Kuruc
Apple
Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5