Umělá inteligence | Články z Computeru | Neuronová síť

Umělá inteligence ve prospěch lidstva: Cílem není myslící bytost, ale akcelerátor

  • Dlouhá léta se snažíme přimět počítače, aby myslely jako člověk
  • Možná se nám to nikdy nepodaří
  • Některé úkoly už ale zvládají dobře a šetří lidem čas

Umělá inteligence je jedním z nejcitovanějších a zároveň obsahově nejvíce vyprázdněných termínů poslední dekády. Konkurovat mu už snad může jen cloud a aktuálně i 5G, které také všichni chtějí a mnozí už i zavádějí, aniž by bylo zcela jasné, co to vlastně je – a to dokonce z pohledu standardizace v Mezinárodní telekomunikační unii.

Takže, co je to ta umělá inteligence? Když bychom se pokusili byť jen o stručnou odpověď, museli bychom tento článek nafouknout na pětadvacet svazků. Právě tolik je totiž zhruba i definic.

Univerzální umělá inteligence ze sci-fi povídek

Jednou z nich je univerzální A.I., jak si ji představujeme z povídek a románů předních autorů science fiction. Asi nemusím moc napovídat. Zavřete oči a uvidíte lesklý kov zubícího se terminátora T-800, jak jej v roce 1984 ztvárnil Arnold Schwarzenegger, který vypadá jako člověk, myslí jako člověk, rozdává facky jako střet s kamionem při 120 km/h a… A je vlastně i stejným způsobem nedokonalý.

K večerní četbě vřele doporučuji webovou knížku od Michaela Nielsena, ve které se pokouší prakticky vysvětlit současnou aplikovanou A.I. pro (téměř) naprosté zelenáče. První odstavce v angličtině přelouská každý, zhruba od čtvrtiny už ale mnozí nebudou tušit, co to sakra mají před sebou.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Nebo samostatné Živě Premium

Témata článku: Technologie, YouTube, Software, Google, Windows, Umělá inteligence, Internet, Intel, Články z Computeru, USA, ARM, MyHeritage, Strojové učení, Neuronová síť, GitHub, Pixel, JPEG, ISO, Vylepšení obrazu, Autorita, Tesla, Akcelerátor, FATA, Nvidia DGX, Video Enhance AI, Software na Heureka.czRecenze cykloradaru Garmin Varia RCT715. Bílé dodávky, všechny si vás natočím

Recenze cykloradaru Garmin Varia RCT715. Bílé dodávky, všechny si vás natočím

** Garmin do svého stále unikátního cykloradaru přidal kameru ** Snímá a ukládá, co se při jízdě děje za sedlem ** Kromě toho je to jedna z nejsilnějších svítilen na kolo

Marek Lutonský
Testy
Vyzkoušeli jsme DALL-E 2, noční můru všech grafiků. Umělá inteligence zvládne náročné koláže a má smysl pro humor

Vyzkoušeli jsme DALL-E 2, noční můru všech grafiků. Umělá inteligence zvládne náročné koláže a má smysl pro humor

** OpenAI uvolnilo do betaverze umělou inteligenci DALL-E pro generování obrázků a fotografií ** Technologie zvládne generovat obrazy všeho druhu i podle jakéhokoli stylu **

Karel Javůrek
OpenAIUmělá inteligenceByznys
Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

**Než zrušíte SIPO, musíte platby převést jinam. **Neplatí to nutně pro poplatky veřejnoprávním médiím. **SIPO zrušíte osobně, elektronicky nebo se zruší automaticky.

Petr Urban
Česká poštaNávody
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

**Windows 11 můžete nainstalovat i na starší počítače, které nesplňují požadavky na hardware. **Instalace je ale na vlastní riziko, všechno nemusí fungovat správně. **Aby instalace proběhla, stačí si vytvořit upravené instalační médium.

Petr Urban
Windows 11Operační systémyMicrosoft