Typický článek živě... bombastický titulek, spousta obrázků a jediný číslo podle, kterýho by se dalo něco posoudit chybí... a závěr? pro autora článku zajímavý námět na čtení http://www.svobodnymonitor.cz/zpravy/roboti-berou-novin... ...
Snad se jednou dočkáme super inteligence typu Watson u ověřování politických debat v reálném čase. Něco ve stylu Demagog.cz 😀
"Rozpoznávání jednotlivých objektů je ale z dnešního pohledu už poměrně jednoduchá a „vyřešená“ záležitost. To že je na obrázku auto, vám totiž řekne třeba i 18měsíční dítě."A co jako? Javůrku, vy jste přesně ten typ umělého inteligenta 🙂
Hlavně to vůbec není vyřešená věc. Ano pro novináře z živě stačí tři ukázky, kdy se počítač zrovna trefil a těch zbylých 97 ho už nezajímá :-/
Zavries do serveru 18 mesacne dieta a bude ti rozpoznavat objekty. Cely clanok je strasny informacny paskvil, ktory narobi viac skody ako uzitku.
10 zanru, 1500 kousku v jednom zanru, a software je pak rozeznava s cca 50% uspesnosti?! :) Jakoze i tak jde o hezky vysledek, ale s tim nadpisem si DELATE SRANDU :) Pro jistotu par dalsich veci:- zanru bylo 47, ale software se "naucil" jen 10 absolutne nejzakladnejsich (krajinka / akt / abstrakce apod. -protoze kdyz ma jeden zanr 1500 reprezentantu, musi mit i ostatni srovnatelne tolik, ehm)- autoru bylo 1119, software rozeznava jen 23 z nich - a opet s polovicni uspesnosti :)- ohanet se "400 ruznymi vlastnostmi vcetne zanru" je z tohoto pohledu naprosto zavadejici (>90% z nich jsou pomocne strojove parametre, zvysek ma polovicni uspesnost).- takze jedinym praktickym prinosem zustavaji bugy (confusion matrix), ktere "upozornuji na podobnosti" (jestli jsou vubec nektere z nich nove). Jo, to je hezke. ----------No a hlavne, urcit autora konkretniho obrazu je zoufale okrajovym ukolem znalce umeni (tim spis z hlavy a na miste :). Znalec umeni zejmena - expert na _interpretaci_ dila (v kontextu psychologickem, socialnim, historickem)- expert na _vyznam umeni jako takoveho_ (ukazuje nam, proc muze umeni obohatit nase zivoty, a jak si ho uzit)- jde tedy o _extremne tvorivou cinnost_ nad obrovskym mnozstvem naucenych vedomosti (pozor ne informaci)A tak dale. Znalci umeni se rozhodne nemusi obavat o svuj obor, a to ani jen v takovych detailech jako rozeznavani autoru nebo falzifikatu. A co se tyce toho superoptimistickeho zaveru o korelacich vseho ze vsim nad "svetovymi daty", doporucuji autorovi trochu se sklidnit a pripomenout si treba Multiple comparison problem (jiz pri vzajemnych korelacich 20-30 promennych stoupa pravdepodobnost type I error temer na 100% - zarucene jsou nektere korelace falesne, pricemz neni znamo ktere).
To je sice hezké, ale to hlavní ten počítač nikdy nepozná: co má hodnotu a co ne, tj. co projde zkouškou času a jednou se bude cenit a prodávat za miliony. A to není věc náhody nebo "subjektivního názoru". Na některé věci je věda krátká. Těžko metodami vědy vysvětlit, proč lidi stojí fronty na Picassa a ne na Helenu Zmatlíkovou.
Jenže tohle nepozná ani člověk - řadu dneska ceněných umělců lidi nedocenili celý život a zemřeli v bídě. Pokud už je někdo známý a ceněný, tak pokud se objeví nějaké nové dílo od něj, tak je skoro jistota, že to bude mít velkou cenu bez ohledu na to, jaká to bude mazanina.
to preco ludia stoja na picasa skuma psychologia, konkretne zaoberajuca sa nedokonalostami ludskeho mozgu
http://refresher.cz/26212-Dielo-americkeho-su... ...
To že nějaký program dokáže analyzovat obraz podle zadaných parametrů neznamená, že je to umělá inteligence. Tady by spíše potřeboval inteligenci autor článku.
Autor je ještě pubertak, tak snad se to časem zpraví
spraví
puberťák
Tak si nejdřív přečti, co to umělá inteligence je. To fakt není jenom systém, který by byl inteligentní jako člověk.
Když vytvořím matrici s informacemi, které má program hledat na obraze, tak to opravdu není umělá inteligence, ale spíše debilita autora.
i v hlave mas iba nejaku matricu s naucenymi informaciami. znamena to ze niesi inteligentny?
Díky s váma se doučím i češtinu
Význam obrazu je v energii, kterou jeho tvůrce vložil do svého díla. S čarami a barvami vlastně "nesouvisí". Může to být i prázdné plátno.Méření, vážení a statistické klasifikovnání děl jejich vnímání nijak nepomůže.
Brzy nebudeš mít žrát co ty. Ať už děláš popeláře, hajzl bábu, doktora či cokoli jiného 😀B-]
Hm historici nebudou mít co žrát :-/ už teď jich je jak hub po dešti a navíc AI jim poleze do zelí 😁
Tak pokud je lepsi, tak proc ne. Ovsem ja sem nikdy nepochopil, proc je obraz nakresleny urcitou technikou drazsi nez kdyz to tou stejnou technikou a stylem nakresli nekdo ne moc znamy, o miliony drazsi.
Protoze se nasel nekdo, kdo je ochotny ty miliony navic za nej dat.Jic jineho v tom neni.
Protože se platí za to jméno. Někdy stačí pár rovných čar a lidi za to dají desítky milionů, třeba http://www.novinky.cz/kultura/124094-kupkuv-obr... ... Ale stejný trend je i v jiných oblastech, kde značkové zboží stojí víc než neznačkové.
hovori sa tomu ludska hlupost.proste to nejaky akozeznalec akozevychvali a potom to akozefanusikovia co nevedia co s peniazmi su ochotni kupit za sialene peniaze aby sa ukazali ze oni si mozu dovolit vyhodit miliony za akozehodnotu.
nedavno som cital vyskum ktory jasne dokazal ze jediny rozdiel medzi bezne kvalitnym vinom a superkvalitnym vinom je iba placebo efekt
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.