Umax Zen MCE: zenová trojkombinace

Počítače Umax Zen před lety jako jedny z prvních integrovaly svoje „vnitřnosti“ přímo do těla LCD monitoru. Nyní přichází na trh nová verze Zen MCE, která povyšuje tento zajímavý počítač na centrum domácí zábavy.

Klady a zápory
 +  televize i bez zapnutí počítače
+ kompaktní design
+ snadná instalace
- nízký grafický výkon
- dálkové "neMCE" ovládání
- cena

Umax Zen MCE kombinuje v jednom přístroji LCD televizi, DVD přehrávač a počítač. Tyto tři funkce jsou přitom opravdu oddělené, pro sledování televize není nutné počítač vůbec zapínat, stejně tak své filmy na DVD si přehrajete i bez běžících Windows. Kompaktní tělo s pohodlným držátkem na horní straně navíc opravdu připomíná více 17palcovou širokoúhlou televizi než počítač. Klávesnice a myš jsou standardně bezdrátové, takže jediným nutným kabelem je napájení a televizní anténa.

Dodané dálkové ovládání využijete pro sledování televize i pro ovládání celého počítače. Už na první pohled vám ale bude jasná jedna věc – ač má tento počítač přímo ve svém názvu MCE, není to kousek určený pro Windows XP Media Center Edition. Tento systém na něj sice nainstalovat můžete, dálkové ovládání ale nejde pro ovládání MCE funkcí využít. Chybí mu třeba hlavní zelené tlačítko s logem Windows nebo tlačítko pro průvodce programem. Originální ovládání pro MCE zase nebude znát tlačítka pro ovládání vestavěné televize či DVD přehrávače.

Klepněte pro větší obrázek

Nestolní procesor, negrafická karta

Počítač pohání na stolní sestavu netradiční procesor AMD Turion ML-30 (výkonný 64bitový procesor původně pro notebooky). Jeho výkon přitom postačuje na sledování videa včetně průběžného záznamu televize v DVD rozlišení. Procesor při tomto výkonu sice pracuje na 96 procent, video se ale zaznamená bez výpadků. Také 160GB disk, osmirychlostní DVD vypalovačka Philips nebo 960 MB paměti se řadí ke slušným parametrům. Bystří čtenáři už ale jistě zpozorněli – její velikost ukazuje na integrovanou grafickou kartu se sdílenou pamětí a to musím bohužel potvrdit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Dálkové ovládání poslouží pro televizi, DVD přehrávač nebo počítač, chybí mu ale MCE tlačítka * Na horní straně můžete vyklopit užitečné držátko pro přenášení, nad monitorem je prostor i pro volitelnou webovou kameru

V počítači je integrována grafika S3 UniChrome Pro IGP a popravdě je to nejvýraznější Achillova pata sestavy. Nenabídne totiž žádné pixel či vertex shadery, a také hardwarová podpora T&L se nekoná. Na nové hry proto zcela zapomeňte a i u těch starých pak budete muset pečlivě vybírat ty, které vám budou jakž takž fungovat. Grafika dokonce neumí ani průhledná okna z Windows 2000/XP.

Grafická karta je vynikající jenom na pouštění videa a sledování televize. To bez problémů funguje a opravdu nemáte pocit, že byste u počítače nějak trpěli. I v kancelářském nasazení, které je ale u tohoto typu počítače jen těžko představitelné, výkon grafiky postačí. Opravdu na něm ale nechtějte hrát hry, grafickou kartu nevyměníte a dnešní hry nepoběží.

Televize bez počítače

Unikátní funkcí tohoto multimediálního centra je sledování televize bez zapnutého počítače. Samozřejmě si můžete zapnout operační systém a televizi sledovat v okně či na celé obrazovce, pro celoobrazovkové sledování ale počítač nepotřebujete. Stačí stisknout na dálkovém ovladači tlačítko TV a máte zapnutou klasickou televizi s vlastním nastavením, vlastním teletextem, zcela oddělenou od počítačové části.

Podobně funguje i DVD přehrávač. Využije DVD mechaniku počítače, funguje samostatně s vlastním nastavením. Nepřehraje ale DivX, využitelný je opravdu jen na DVD nebo prohlížení fotografií.

Tato „televizní“ výbava sice povyšuje Zen MCE na malé zábavní centrum, současně ale jde zcela proti duchu systému Windows XP MCE, který využívá pro všechno operační systém a při podobných funkcích nabízí navíc plný komfort počítače. Oddělená televize v Umaxu navíc umí ladit jen jednu globálně nastavenou zvukovou normu, neumí ani změnit pořadí naladěných kanálů. Z těchto důvodů nakonec asi stejně skončíte u televize v počítačové části. DVD přehrávač nenabídne oproti počítači nic navíc, disk se sice snadněji spustí, výbava je ale slabší.

Zajímavým doplňkem je výbava vstupů. DVI konektor na zadní straně totiž není výstup, ale vstup, připojit do něj můžete cokoli od kompozitního videa, přes složkový až po DVI signál.

Takový pěkný kuchyňský počítač

Kam s takovým počítačem? Zastane televizi, DVD přehrávač, využijete jej i pro přístup na internet. V dětském pokoji vám ale vynadají za grafickou kartu, v pracovně zase nepotřebujete multimediální funkce. Ideálně působí v kuchyni – malá televize se schopnostmi počítače a přitom jako počítač ani nevypadá. Jenže pak by neměl stát tolik peněz.

Klepněte pro větší obrázek

    Umax Zen MCE
  100Mega HAL3000

Text výkonu grafiky se nepodařilo vinou slabé grafické karty spustit. Sestava Hal3000 obsahovala AMD Athlon 64 3500+, 1 GB RAM, 250GB disk WD

 

Verdikt celkem 70 %
Domácí multimediální počítač s televizí
a DVD přehrávačem brzdí v rozletu
slabá grafika. Ač na počítači poběží
Windows XP MCE, koncepce počítače
jde jiným směrem. Počítač je bezesporu
zajímavý, bohužel jeho cena odrazuje.
výbava 4/5
výkon 3/5
hlučnost 4/5
cena 3/5

Umax Zen MCE
produkt počítač v monitoru
zdroj Umax
kontakt 800 118 629
cena 53 538 Kč
Cenová osa (Kč včetně DPH)
Umax Zen MCE 53 538 Kč
Apple iMac Core Duo 48 750 Kč
Acer Aspire 5512WLMi 46 398 Kč
Funkce
procesor AMD Turion ML-30 (1,6 GHz)
základní deska VIA VT8276
čipová sada VIA K8N800
paměť 2× 512 MB DDR 400
pevné disky 1× 160 GB ST3160023A (7200 otáček/min., ATA-100)
grafika S3 UniChrome Pro IGP, 64 MB sdílené paměti
mechanika DVD±R/RW/ROM DL PHILIPS SDVD8431
zvuk VIA AC`97
rozhraní 5× USB 2.0, 1× FireWire, 1× RJ45, 1× modem, 4× audio, 1× S/PDIF cinch, 1× DVI-I vstup, 1× kompozitní video vstup, 1× komponentní video vstup, 1× S-Video vstup, 1× anténní vstup
čtečka paměťových karet SD, MMC, MS
síť integrovaná 1× Realtek 1 Gb/s
televizní karta AVerTV E188 (bude jiný tuner kompatibilní s MCE)
klávesnice + myš bezdrátový multimediální set včetně dálkového ovládání
operační systém Windows XP Home (volitelně Windows XP MCE)
LCD monitor 17" širokoúhlý s rozlišením 1 280 × 768
reproduktory 4 se subwooferem
rozměry (š × v × h) 49 × 34 × 16 cm
hmotnost 9,6 kg

 

Článek vznikl
ve spolupráci
s časopisem
Computer
a čerpá
z čísla 5/06.


Diskuze (6) Další článek: TV Nova: Uživatelé e-mailu Seznamu v ohrožení (?)

Témata článku: Video, Windows, Ovládání, Televizní grafika, Kancelářské nasazení, Zábavní centrum, Slabý procesor, Rj45, Zen, Bezdrátová klávesnice k tv, I televize, Teletext, Televize s DVD, Umax, Televize Philips, Slušné parametry, Slabá grafika, Horní strana, Televize 32, Širokoúhlý monitor, Plný komfort, Televize 60, Televize 55, Televize 81, Acer Aspire S3


Určitě si přečtěte

Týden Živě: Zapomeňte na širokoúhlý televizor. Budoucnost patří vertikálním

Týden Živě: Zapomeňte na širokoúhlý televizor. Budoucnost patří vertikálním

** Vertikální televizory do každé rodiny ** Desítky budou mít problém s počítači s malými disky ** Facebook se chlubil novinkami na F8

David Polesný, Jakub Čížek | 24

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 38Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch