Umax Tribe - multimediální soukmenovec

Dnes se podíváme na druhý z MP3 přehrávačů prodávaných pod značkou Umax. Umax Tribe byl po setkání s přehrávačem Gotcha skutečným překvapeném. Kvalitní zvuk, více funkcí a nižší cena je vykoupena pouze menší kapacitou vnitřní paměti. O tu ale u přehrávačů se slotem na SD karty nejde.

Související odkazy

Slovník
bitrate
firmware
MP3
update
USB
WAV

Katalog produktů
MP3 přehrávače

Vstup společnosti Umax na český trh s MP3 přehrávači se podle naší recenze přehrávače Gotcha příliš nepovedl. První z přehrávačů v nabídce Umaxu trpěl několika zásadními neduhy, které převážily nad poměrně nízkou cenou a možností rozšíření paměti přístroje. Umax Tribe je výrobkem stejné společnosti jako Gotcha, koncept přehrávače Tribe je ale povedenější, svědčí o tom několik různých modifikací prodávaných po celém světě.

Mnohem lepší druhý pokus

Tribe, který Umax na svém webu spojuje s pravěkými a indiánskými kmeny, působí na první pohled sportovním dojmem. Může za to jak samotný netradiční tvar přístroje, tak barevné ladění kombinující tmavě modrou a černou a nakonec také povrchová úprava pogumováním, která zajišťuje příjemnou a pohodlnou manipulaci s přehrávačem. Vadou na kráse je opět zpracování loga Tribe, které je špatně čitelné a slušelo by mu více místa kolem.

Klepněte pro větší obrázek

Tvar přístroje připomíná obrácenou láhev od vína, displej je poměrně úzký, tři jeho strany lemují tlačítka pro ovládání přehrávání a přístup do menu. Na jedné hraně přístroje jsou potom dvě tlačítka pro nastavení hlasitosti, na druhé je tlačítko pro uzamčení přístroje a konektor pro připojení sluchátek. Na zadní straně přístroje je kryt, pod který se vkládá standardní AAA akumulátor nebo baterie, v jeho blízkosti je trochu neprakticky umístěn zabudovaný mikrofon. Oproti přehrávačům s podobným designem disponuje Tribe grafickým displejem, ten zobrazuje textové informace o skladbách, dobu přehrávání a také indikuje stav baterie. Jak je u MP3 přehrávačů bez lokalizovaného firmware zvykem, nejsou korektně zobrazovány české znaky v názvech písní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tajemné tlačítko Q

 Parametry
 Interní paměť  128 MB
 Formáty  MP3, WMA
 Ekvalizér  5 předvoleb
 Kompatibilita  Windows 98 a vyšší
 Rozhraní  USB 1.1
 Napájení  700 Ah Ni-MH AAA akumulátor 
 Provozní doba   až 16
 Rozměry  neuvedeny
 Hmotnost  neuvedena
 Cena  2689 Kč s DPH
 Zapůjčil  Umax Czech
Nabídka funkcí přehrávače je široká, kromě přehrávání MP3 a WMA souborů nechybí rádio s pěti pozicemi pro uložení naladěných stanic a možností nahrávání do formátu WAV, k dispozici je i funkce hlasového záznamníku. Kvalitu nahrávek lze nastavit volbou snímkovací frekvence až do 48 kHz, chybí pouze linkový vstup s přímým nahráváním do formátu MP3. Přístup k jednotlivým funkcím je bezproblémový, základní funkci rádia, hlasového přehrávače nebo hudebního přehrávače je možné zvolit v menu, nahrávání při poslechu rádia nebo nastavené funkci hlasového záznamníku zpřístupňuje tlačítko Q, které je nutné 3 sekundy podržet. Nastavení hlasitosti umožňují poměrně velká tlačítka, bez problému je tak možné hlasitost nastavovat i s přístrojem v kapse. Tlačítko Q, menu a tlačítka pro přesun mezi skladbami a písničkami doplácejí na nedostatek prostoru, jsou úzká.

Přehrávání je možní v režimu postupného abecedního přehrávání nebo náhodně, přístroji nevadí ani několikastupňová adresářová struktura nebo umístění souborů na paměťové kartě. Oproti přehrávači Gotcha je hůře vyřešeno uložení karty, ta totiž vykukuje značnou částí (2/5) z přístroje, to vylučuje například nošení přístroje v kapse u kalhot. Také jsem nenašel způsob, jak případně přesměrovat ukládání záznamu na kartu, což je škoda kvůli omezené kapacitě interní paměti a nemožnosti soubory přímo na přístroji přesouvat mezi interní pamětí a kartou. Maximální podporovaná kapacita paměťové karty je 512 MB stejně jako v případě Umax Gotcha.

K počítači se Tribe připojuje prostřednictvím zabudovaného USB konektoru v užší části přístroje, který je při nošení ukryt pod plastovou čepičkou. V dodávce nechybí prodlužovací kabel, ten by mohl být delší, neškodil by ani větší průměr kabelu, tenký drátek je náchylnější k případné újmě. K naládování paměti hudbou můžete použít průzkumníka či jiného správce souborů. Přístroj podporuje také update firmware prostřednictvím dodávané aplikace. Při připojení k PC funguje přehrávač zároveň jako nabíječka pro dodávaný akumulátor.

Klepněte pro větší obrázek

Stejná sluchátka, lepší zvuk

 Hodnocení
 Design a provedení  7/10  68% 
 Ovládání  7/10
 Zvuk  7/10
 Funkce a podporované formáty   7/10
 Příslušenství  6/10 
Tribe převyšuje Umax Gotcha i v oblasti zvuku, oba přehrávače jsou ale dodávány se shodnými sluchátky, která nedávají zvuku prostor vyniknout. Rozdíl mezi poslechem s dodávanými peckami a sluchátky Sennheiser HD 497, které jsou určené právě pro přenosná zařízení, je značný. O tom, že slabším místem přehrávače jsou právě sluchátka, svědčí i připojení přehrávače k mikro systému s dřevěnými reproduktory - rozdíl mezi přehráváním stejného WMA souboru s bitrate 196 kb/s z Tribe a CD mechaniky mikrosystému byl nepostřehnutelný, zatímco při srovnání poslechu z dodávaných sluchátek zvuku chyběla "šťáva", kvalitní prokreslení hlubokých tónů, tak i rozlišení jemných vysokých tónů (typicky metličky na činelu v jazzových skladbách).

Poslech rádia odpovídá možnostem obvyklým u podobných zařízení, kvalita signálu je proměnlivá, jako anténa slouží sluchátka. Přehrávač nabízí pět pozic pro uložení stanice a rozhlasové vysílání lze také nahrávat, byť pouze do formátu WAV. Kvalitu nahrávky lze nastavit stejně jako u nahrávání ze zabudovaného mikrofonu, toto nastavení je pro obě funkce společné. Výsledná kvalita je průměrná, odpovídá reálným možnostem tuneru a zabudovaného mikrofonu, externí mikrofon ani jiný zdroj zvuku připojit nelze.

Klepněte pro větší obrázek

Vzhledem k poměrně nízké ceně lze odpustit absenci line-in vstupu i příslušenství jako je pouzdro na opasek nebo popruh pro nošení na ruce, které by vyhovovalo použití při sportování. Pro maximální využití možností přístroje je ale nutné počítat s investicí do kvalitnějších sluchátek. To by neměl být problém, ve své kategorii je Tribe nejlevnější.

Diskuze (28) Další článek: Jak se chovat na internetu podle McAfee

Témata článku: Windows, Multimédia, Sluchátka s mikrofonem, Stejná kvalita, Sennheiser, Multimediální, Firmware, Indián, Sluchátka s rádiem, Aaa, Mikro, Stejný design, Značný rozdíl, Vstup společnosti, Netradiční tvar, Poslech, Sluchátka s ovládáním hlasitosti, Mikrofony, Umax, Sluchátko


Určitě si přečtěte

Galerie: Navštívili jsme Cosmos Discovery. Uvidíte Sojuz, Mir i kokpit raketoplánu

Galerie: Navštívili jsme Cosmos Discovery. Uvidíte Sojuz, Mir i kokpit raketoplánu

** Brno hostí do konce léta unikátní výstavu Cosmos Discovery ** Uvidíte zde celou historii kosmonautiky ** Stovky originálů i detailních maket

Jakub Čížek, Antonín Trčálek | 4

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 62


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny