Umax M-Bird: ulítlý ptáček

Umax M-Bird vypadá skoro tak, jak byste si MP3 přehrávač asi vůbec nepředstavovali. Nesymetrický tvar, spousta divných výčnělků a přemíra chromu osloví na první pohled maximálně příznivce postapokalyptické sci-fi. Druhý pohled a hlavně poslech je ale určitě namístě.

Související odkazy

Slovník
firmware
LCD
Mass Storage
MP3
USB

Umax se jako distributor MP3 přehrávačů už na stránkách Živě představil díky dvěma produktům Gotcha a Tribe. Obě testovaná zařízení patřila do průměru až podprůměru, z něhož se vymaňovala díky podpoře paměťových karet a mizivé konkurenci v segmentu přehrávačů s možností rozšíření kapacity paměti. Vzhledem k tomu jsem k dalšímu přehrávači se značkou Umax přistupoval s nedůvěrou, která se ukázala jako ne tak úplně oprávněná.

Reproduktory jako designový prvek

Velice netradičním prvkem přístroje, který zásadně ovlivňuje jeho vzhled, je dvojice reproduktorů. Jeden je zabudován přímo do těla přístroje, druhý ční do prostoru nad horní hranou těla přístroje. Oba reproduktory nejsou symetrické vzhledem k ose přístroje, ale s ohledem k jeho rozměrům i jeho určení nelze tento nedostatek z pohledu stereo zvuku brát příliš vážně. Použití integrovaných reproduktorů i kompozice celého přístroje jednoduše svědčí o tom, že se autoři chtěli odlišit od konkurenčních produktů.

Klepněte pro větší obrázek

Přístroj pochází z dílen korejské společnosti Maycom, svědčí o tom například jméno HW jednotky při připojení přehrávače k počítači, kde funguje jako výměnný disk v režimu Mass Storage. Umax tentokrát chvályhodně rezignoval na umístění vlastního loga přímo na přístroj. Díky tomu lépe vynikne původní záměr designérů vytvořit agresivně technoidní přístroj. Dokládá to ostatně nejen použití množství chromu, které by stačilo na nejednoho harleye, v kombinaci s černou barvou plastů, ale také upevnění kovových částí viditelnými šroubky. Velkou nevýhodou zrcadlového lesku přístroje je ovšem rychlost, s jakou se špiní nebo spíše “oblemcává” otisky prstů.

Klepněte pro větší obrázek

Reproduktor, umístěný mimo tělo přístroje, kromě reprodukční funkce plní také funkci ochrannou - skrývá konektor USB a zároveň nabízí úchyt pro šňůrku na krk. Přístup ke konektoru je vykoupen soubojem s pružinou, ta se ale časem trochu “ochodí”. Ostatní konektory jsou přístupné i bez tělocviku, jde o vstup pro sluchátka a line-in pro přímé nahrávání - tento konektor slouží zároveň k připojení adaptéru pro nabíjení integrovaného akumulátoru. Ten lze dobíjet i z USB portu, připojení externího zdroje energie ale umožňuje souboj s reproduktorem obejít.

Nabitý funkcemi

 Parametry
 Interní paměť  512 MB
 Formáty  MP3, WMA
 Ekvalizér  6 pozic + 1 uživatelská
 Kompatibilita  Windows 98 a vyšší, Mac OS X
 Rozhraní  USB 1.1
 Napájení  Lithium Polymer akumulátor
 Provozní doba   až 20 hodin
 Rozměry  86,7 x 38,6 x 18,7 mm
 Hmotnost  65g
 Cena  4990 Kč s DPH
 Zapůjčil  Umax Czech
I když zvenčí vypadá M-Bird trochu nedůvěryhodně, pohled do hlubin nabídky funkcí odhalí překvapivé bohatství. Přehrávat sice lze jen standardní MP3 a WMA soubory, podpora OGG se nekoná, možná v novějším firmware, ale zato přehrávač nabízí velký počet dalších funkcí. Jde například o podporu playlistů Windows Média Playeru nebo Winampu a hlavně možnost editovat seznamy skladeb přímo v přehrávači. Potěší i podpora práce s adresáři a zobrazování českých znaků v názvech skladeb.

Nadstandardní funkcí vynuceného monofonního režimu je vybaven přijímač rozhlasového vysílání v pásmu velmi krátkých vln. Nadstandardní je také volba kvality nahrávání až do 192 kb/s pro rádio, zabudovaný mikrofon (ten je aktivovaný i hlasem) a linkový vstup. Další specialitky zahrnují hodiny a kalendář, nastavení rychlosti přehrávání, nastavení usínání s poslechem hudby a samozřejmě už zmíněné reproduktory, které sice nevynikají ani výkonem, ani superčistým přednesem, ale přesto najdou své využití. Třeba právě při usínání, pecky vražené do tváře jsou totiž v rozporu s požadavky na nerušený spánek.

Barevný vytrvalec

Pomalu standardem se už stávají LCD displeje s proměnlivou barvou podsvícení, tento módní výkřik nechybí ani M-Birdu a přes menší rozměry je displej možné označit za povedený. Je vysoce kontrastní, má dobrou svítivost, takže je čitelný i na světle. Dokáže zobrazit také sytě červenou barvu, která ostatním testovaným přístrojům s touto funkcí dělala velké problémy.

Klepněte pro větší obrázek

I při neustále zapnutém podsvícení displeje přehrávač vykazuje nadprůměrnou výdrž. Výrobcem deklarovaných 20 hodin není (s vypnutým displejem a tichým poslechem) žádné sci-fi. Přístroj může při běžném provozu, s přesuny do školy a ze školy či z práce, vydržet i více než týden bez nabíjení.

Zdlouhavé krmení

 Hodnocení
 Design a provedení  7/10  74 % 
 Ovládání  6/10
 Zvuk  8/10
 Funkce a podporované formáty   8/10
 Příslušenství  8/10 
Ačkoliv akumulátor vydrží nadprůměrně dlouho, kapacita nabízeného přístroje si odpojení reproduktoru vyžádá častěji, kvůli doplnění čerstvého obsahu. Půl gigabajtu dat pro běžné použití stačí, problém je ale s kopírováním takového množství dat. Specifikace USB 1.1 se hodí spíše k přehrávačům s kapacitou 64 MB, naplnění 512 MB paměti je prostě zdlouhavé.

Další dávku kritiky může vyvolat ovládání, které není úplně vyladěné. Nepříjemná je hlavně funkce pětisměrného joysticku, který slouží výhradně pro vstup do nabídky, při pokusu o potvrzení volby stlačením se dostanete zpět do základního menu. A během prvního týdne používání se vám to bude stávat velmi často.

Klepněte pro větší obrázek

Co na to uši a peněženka?

Zvuk je samozřejmě důležitý i u přehrávače s přehršlí funkcí. V tomto ohledu zůstává M-Bird spíše v průměru startovního pole. Zvuk samotného přehrávače je poměrně čistý, s možností doladění prostřednictvím ekvalizéru s uživatelským nastavením. Zlepšení přinesou také kvalitní sluchátka, přibalené pecky budou ale méně náročným uživatelům stačit. Uspokojivá je rovněž kvalita nahrávání, i když zvuk nahrávaný přes line-in zní trochu ploše.

Klepněte pro větší obrázek

Celkem jde o zajímavý přístroj, který kombinuje nadstandardní funkce s velice netradičním designem. Cena kolem 5000 korun v konkurenci obstojí, ale není jednoznačným lákadlem. Pro uživatele s úmyslem maximálně ušetřit M-Bird určitě není, zbývá tedy oslovit zájemce o netradiční design a nadstandardní funkce.

Diskuze (13) Další článek: Telenor představil novou nabídku ADSL služeb, pokrývá 25 % republiky

Témata článku: Sluchátka za uši, Umax cz, Designový prvek, Nadstandardní množství, Provozní doba, Kovové tělo, Ochranná sluchátka, Zapnuté podsvícení, Sluchátka s rádiem, Zabudovaný mikrofon, Vypnutý displej, Harley, Povedený design, Ptáče, Čerstvý pohled, Startovní pole, Viditelné světlo, Nadstandardní kvalita, Bird, Umax, Ochranné pásmo, Základní menu, Škola paměti, Běžný poslech, Mass


Určitě si přečtěte

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 57

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 20

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 86

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11