Umax Astra 4000U – první narozený skener roku 2 000

První novinka roku 2000 mezi skenery v ČR se jmenuje Umax Astra 4000U. Evoluce osvědčené, spolehlivé a mezi uživateli oblíbené řady se soustředila na vylepšení kvality snímaných předloh a příslušenství.
První novinka roku 2000 mezi skenery v ČR se jmenuje Umax Astra 4000U. Evoluce osvědčené, spolehlivé a mezi uživateli oblíbené řady se soustředila na vylepšení kvality snímaných předloh a příslušenství. Plochý skener s vysokým optickým rozlišením 1 200 x 2 400 dpi, SW 9 600 x 9 600, má CCD prvek, který se skládá z 10 500 elementů. Vzhledem připomíná Astru 2400 a zajímavým prvkem, který jistě vyvolá rozporuplné reakce, je oranžový kryt, oblouk nad panty přítlačného víka. Mezi plus řadím napájecí adaptér v těle skeneru, prvním mráčkem je krátká USB šňůra. Skener je robustní a poměrně rozměrný, proto se vám může stát, že budete chvíli přemýšlet, kam čtyřtisícovku umístit. Na skeneru nenajdete žádná tlačítka pro přímé skenování nebo kopírování. Mně osobně až tak nechybí. Přítlačné víko je dobře ergonomicky tvarováno, jeho čepy by mohly být delší, protože při skenování z knihy deska vyklouzne.

Ambice Astry 4000U je poloprofesionální nasazení pro oblast grafiky, kde poskytuje solidní rychlost a výkony. Pomůže s přípravou webu, vylepší firemní materiály nebo převede rodinná alba do digitální podoby.

Snímací plocha má rozměr 216 x 356 mm. Skener používá Bit Enhancement Technology (BET), která rozšiřuje standardní barevnou hloubku 36 bitů na 42. Papírově, ale i v tištěných výstupech, pomáhá zvýšení odstupu signálu od šumu. Obrázky mají „zářivé barvy a smějí se“ sloganem výrobců pracích prášků. Zde jsou zkušenosti z týdenního provozu v kanceláři.

Skener připojíme k PC, na své si přijdou i uživatelé Macu. VistaScan verze 3.51 umožňuje síťové sdílení skeneru. Jste začátečník nebo pokročilý? Většinou jsem začátečník a lenoch, proto si nechám pomocí výrobcem vytvořených algoritmů a nejčastěji používaných úloh třeba skenovat barevné fotky. Pro vyzkoušení rychlosti musím být pokročilý uživatel. Astra 4000U samozřejmě není tak výkonná jako nositel Dobré koupě SCSI 2400. Ve vztahu ke srovnatelnému typu, který jsem měl k dispozici, Astře 2100U, došlo ke zrychlení a zkrácení času pro uložení grafiky na disk počítače. Nejvýznamnější zlepšení je u náhledu, který trvá u barevné předlohy A4 přibližně 20 sec. Hodnoty snímání jsou následující dpi/sec – 150/60, 300/89, 600/280, 1200/960. Příprava skeneru trvá 7 sec a k celkovému času skenování musíte připočíst 16 sec pro návrat snímací mechaniky do výchozí pozice. Zde má skener zákonitě delší čas, protože dráha je prodloužená A4. Mechanika je tichá a subjektivně nevyvozuje protivný hluk, což je z hlediska celodenní práce velké plus.

Nejrychlejší přístup k VistaScan získáte pomocí ikony VistaAccess. Další programy dodávané ke skeneru jsou PageManager a Adobe Photoshop 5.0 LE volitelně i v češtině. Jako OCR je přiložena Recognita Standard 4.0 CZ.

K Astře 4000U můžete připojit dianástavec UTA-4000 pro snímání průhledných předloh. Dle technické dokumentace se příslušenství automaticky detekuje a umožňuje snímat transparentní předlohy o velikosti 216 x 297 mm. Zařízení se hodí pro 35 mm filmy a grafický výstup na tiskárně o velikosti 15 x 18 cm může být i ve foto kvalitě. Litoval jsem, že dianástavec UTA-4000 bude k dispozici až za dva týdny a pokud logistika zápůjčky Astry dovolí, ještě se k němu vrátíme.

Zapůjčil Conquest, Praha
Tel 02/67193100
Fax 02/67193101
e-mail info@conquest.cz
Cena 15 990 Kč bez DPH
Cena dianástavce UTA-4000 9 990 Kč bez DPH
Příplatek za český Adobe Photoshop LE 4 000 Kč bez DPH
Dodávané programy VistaScan, Presto! PageManager, Adobe Photoshop 5.0 LE, OCR Recognita Standard 4.0 CZ
Váš názor Další článek: Testy inteligence a osobnosti na českém Internetu

Témata článku: Skenery, Umax, LE, Panty, První novinka, Robustní tělo, Sken, Astro, Solidní novinka, Skener, Celkové zrychlení, Celodenní práce, Presto, Solidní rychlost, Přímý signál, Astra, První rok, Foto kniha, Foto albaRecenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Screenshot a screencast. Jak snadno zaznamenat dění na obrazovce mobilu

Screenshot a screencast. Jak snadno zaznamenat dění na obrazovce mobilu

Screenshot už jste určitě vytvářeli mockrát v životě. Víte však, že nemusíte dělat jen statický snímek obrazovky, ale můžete pořídit klidně i video záznam dění na displeji?

Jakub Michlovský
SmartphoneTipy
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály