Umax ActionBook 360T: Potřebujete kabriolet?

Po testu propracované a drahé Toshiby Portégé se dostávám k notebooku Umax ActionBook 360T. Těžko bych srovnával výkon, ergonomii a další vlastnosti, kdybych nevěděl, že Umax je o více než polovinu levnější.
Marek Lutonský: Připadám si jako redaktor motoristického časopisu, který po testu nadupaného BMW píše článek o dostupném rodinném autíčku. Ačkoli oba dva vozy můžou být špičkami ve své kategorii, na rozdíly ve třídách není lehké zapomenout. Po testu propracované a drahé Toshiby Portégé se dostávám k notebooku Umax ActionBook 360T. Těžko bych srovnával výkon, ergonomii a další vlastnosti, kdybych nevěděl, že Umax je o více než polovinu levnější.

Zpět do života
Zatímco Toshiba je notebook pro vyvolené (a jak již jsem napsal v Mobilitách, sám bych tyto peníze do přenosného počítače neinvestoval), Umax se ztrácí v Gaussově křivce průměrných notebooků. To však nevadí, protože právě takových strojů se prodá nejvíce. A i když se výrobci chlubí hlavně svými nejlepšími výrobky, dřou za ně šedé počítače v pozadí.

Nevypneš svůj notebook
Umax se i přes svou relativně nízkou cenu snaží mířit výš. Jde o notebook, který bych sice s čistým svědomím nezařadil do třídy nejmenších přenosných počítačů, ale nehodí se ani do střední kategorie. Svými rozměry a hmotností je někde mezi nimi. Stříbrný povrch na první pohled připomíná užitečnou hořčíkovou slitinu, ale jen do prvního dotyku – na notebooku za sedmdesát tisíc nemůžeme magnézium očekávat.

Třináctipalcový displej je pro ergonomickou práci ideální, klávesnice je poměrně pohodlná. Směřuji k ní jedinou výtku: klávesa Fn je v levém spodním rohu, kde jste zvyklí na klávesu Ctrl. Tragédie je dovršena umístěním funkce pro uspání notebooku na tlačítko 4. Tipněte si, co se mi pravidelně stává, když chci klávesovou zkratkou zavřít dokument.

S notebookem dostanete disketovou i CD-ROM mechaniku (lze si vybrat i DVD-ROM), které se dle potřeby zasunují do jednoho slotu na těle počítače. Výměnu mechanik je možné provést i za chodu. Při průletu kolem notebooku si všimnete už jen jediného slotu pro PC karty a plastové krytky portů, na jejíž odolnost bych si při usilovném používání počítače příliš nevsadil. To jsou však jen drobnosti a při celkovém zhodnocení fyzické schránky notebooku jsme pořád v lepší třídě přenosných počítačů. Vestavěný modem sice není homologovaný, společnost Conquest však k notebooku přidává schválenou modemovou PC kartu TravelCard 56K.

Že jsem zapomněl na výkon? Nezapomněl – úmyslně ho zamlčel. Na podrobnosti se podívejte do tabulky na konci článku a zde se spokojte s ujištěním, že bohatě stačí.

K životu s notebookem mám jedinou poznámku – po celou dobu testování se mi jej ani jednou nepodařilo vypnout standardním způsobem položkou Vypnout z nabídky Start. Mnohaminutové zírání na modré logo oznamující, že činnost systému bude nyní ukončena, jsem nakonec nikdy nevydržel a notebook natvrdo vypnul hlavním vypínačem. Část chyby bude na operačním systému, notebook ale v této věci nebude úplně nevinně.

To je auto pro vás
Zakončení bude pozitivní. Při srovnání s notebooky, které stojí o sto tisíc víc, samozřejmě nemá tento Umax velkou šanci. Ale nedívejte se dnes na cenu – potom Umax ActionBook 360T na žebříčku stoupá výš a výš, a i když se nedostane na vrchol, při výběru pracovního nástroje pro průměrné uživatele (kterých je opět nejvíc) na něj určitě nezapomeňte.
Dell Latitude CpiA 114 700 Kč
Toshiba Satellite Pro 4270XCDT 110 000 Kč
Umax ActionBook 360T 91 500 Kč
Acer TravelMate 517TE 90 500 Kč

Notebook
Umax ActionBook 360T
Zdroj: Conquest, Praha
Telefon: (02) 67 19 03 100
Cena: 74 990 Kč bez DPH
91 488 Kč vč. DPH
Záruka: 1 + 2 roky
Parametry: Intel Pentium II 400 MHz, paměť 64 MB, pevný disk 6 GB, displej 13,3" TFT, 1 024 × 768 bodů, grafická karta 8 MB ATI Rage Mobility 2× AGP, modulární mechaniky: disketová, CD-ROM (dokoupitelné DVD-ROM), touchpad, modem (nehomologovaný), rozměry 306 × 232 × 29 mm, 2,2 kg, změřená výdrž 2 h 42 min, brašna, MS Windows 98CZ
Porty: 1s, 1p, PS/2, IrDA, 1× USB, 1× PC karta, VGA, audio IN/OUT, konektor pro replikátor portů

Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.
Diskuze (7) Další článek: WinAMP 2.64 na světě

Témata článku: Notebooky, Bmw, Umax, První dotyk, Výměna klávesnice u notebooku, Pot, První vůz, Usilovná práce, Průlet, Stříbrné tělo, Hořčíkové tělo, Střední kategorie, Rodinné auto, Zírání, Vestavěný modem


Určitě si přečtěte

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 62

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 37

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 73Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu