Notebooky | Vaio

Ultralehký a plný konektorů. VAIO už nepatří Sony, ale stále dělá obdivuhodné notebooky

Velkovýrobce elektroniky Sony prodal svou divizi osobních počítačů v roce 2014 japonské investiční společnosti, která z ní vytvořila samostatnou firmu VAIO Corporation. Zkratka VAIO dříve označovala modelovou řadu notebooků od Sony a platilo, že VAIO jsou notebooky trochu odlišené od masové produkce. Jak technologicky, tak designem. A platí to stále. Novinky VAIO SX12 a VAIO SX14 jsou pozoruhodné notebookové kousky. 

Výrobce cílí výhradně na manažerskou kategorii a nabízí dva modely lišící se úhlopříčkou. Menší SX12 nabídne Full HD displej s úhlopříčkou 12,5", o něco větší SX14 je 14" notebook s rozlišením až 4K. 

Notebooky jsou vyrobené ze slitiny hliníku a jsou velmi lehké. Dvanáctka má 912 g a čtrnáctka 1061 g. Tloušťka také není špatná, v nejtlustším bodě mají 18 mm, ale rekordy netrhá - jedním z důvodů je fakt, že notebooky mají mimořádně bohatou zásobu portů, a to včetně VGA výstupu na monitor a ethernetu.  

Hromada konektorů a nové procesory

Právě svou konektorovou výbavou tyto notebooky překvapí asi nejvíc. Vidět u moderního lehkého ultrabooku v roce 2020 takovou zásobu konektorů včetně obludně velkého VGA, to už se jen tak nevidí. K dispozici je také HDMI v plné velikosti, 3× klasické USB, 1× USB-C (3.1 s power delivery), slot na karty SD, ethernet a audiokonektor. To vše je nacpáno po stranách 12,5" notebooku (14" má stejnou výbavu). 

V době, kdy se ostatní výrobci nezdráhají notebooky opatřit jen jediným univerzálním konektorem USB-C, je VAIO poměrně unikátní. K tomu přidávají i zajímavý design, kdy víko displeje po odklopení nazdvihne základnu a klávesnici tak mírně naklopí k uživateli. 

Ve výbavě jsou jinak nejnovější procesory od Intelu desáté generace a výbava sahá od základu s Core i5-10210U a 256GB SSD až po nadupané verze s Core i7-10710U, 16 GB RAM a terabajtovým SSD. Výdrž přesahuje 10 hodin, v případě 14" verze dokonce až 12. 

Ceny začínají na 1 199 dolarech a končí na 2 299 dolarech. Kdyby se u nás prodávaly, znamenalo by to cca 33 až 63 tisíc korun včetně DPH. 

Diskuze (17) Další článek: Chyba v aplikaci WhatsApp pro desktop mohla útočníkům zpřístupnit soubory uživatelů

Témata článku: Notebooky, Intel, SSD, USB, Sony, Vaio, Ethernet, VGA, Full HD, Konektor, Odklopení, Úhlopříčka, Notebook, Výbava, Nový procesor, Notebooky na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Festival MikuLOVE láká na konci léta na unikátní fúzi Už jsme doma a Hradišťanu

Festival MikuLOVE láká na konci léta na unikátní fúzi Už jsme doma a Hradišťanu

Vystoupí zde i Michal Ambrož & Hudba Praha, Vložte kočku, Povodí Ohře nebo Helmutova stříkačka. 

Marek Čech
Hudba
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Aplikací pro skenování dokumentů je celá řada, nicméně Lens od Microsoftu těží z napojení na OneDrive nebo možností přímého exportu do Wordu.

Jakub Michlovský
NávodyMobilní aplikaceMicrosoft
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony