Notebooky | Vaio

Ultralehký a plný konektorů. VAIO už nepatří Sony, ale stále dělá obdivuhodné notebooky

Velkovýrobce elektroniky Sony prodal svou divizi osobních počítačů v roce 2014 japonské investiční společnosti, která z ní vytvořila samostatnou firmu VAIO Corporation. Zkratka VAIO dříve označovala modelovou řadu notebooků od Sony a platilo, že VAIO jsou notebooky trochu odlišené od masové produkce. Jak technologicky, tak designem. A platí to stále. Novinky VAIO SX12 a VAIO SX14 jsou pozoruhodné notebookové kousky. 

Výrobce cílí výhradně na manažerskou kategorii a nabízí dva modely lišící se úhlopříčkou. Menší SX12 nabídne Full HD displej s úhlopříčkou 12,5", o něco větší SX14 je 14" notebook s rozlišením až 4K. 

Notebooky jsou vyrobené ze slitiny hliníku a jsou velmi lehké. Dvanáctka má 912 g a čtrnáctka 1061 g. Tloušťka také není špatná, v nejtlustším bodě mají 18 mm, ale rekordy netrhá - jedním z důvodů je fakt, že notebooky mají mimořádně bohatou zásobu portů, a to včetně VGA výstupu na monitor a ethernetu.  

Hromada konektorů a nové procesory

Právě svou konektorovou výbavou tyto notebooky překvapí asi nejvíc. Vidět u moderního lehkého ultrabooku v roce 2020 takovou zásobu konektorů včetně obludně velkého VGA, to už se jen tak nevidí. K dispozici je také HDMI v plné velikosti, 3× klasické USB, 1× USB-C (3.1 s power delivery), slot na karty SD, ethernet a audiokonektor. To vše je nacpáno po stranách 12,5" notebooku (14" má stejnou výbavu). 

V době, kdy se ostatní výrobci nezdráhají notebooky opatřit jen jediným univerzálním konektorem USB-C, je VAIO poměrně unikátní. K tomu přidávají i zajímavý design, kdy víko displeje po odklopení nazdvihne základnu a klávesnici tak mírně naklopí k uživateli. 

Ve výbavě jsou jinak nejnovější procesory od Intelu desáté generace a výbava sahá od základu s Core i5-10210U a 256GB SSD až po nadupané verze s Core i7-10710U, 16 GB RAM a terabajtovým SSD. Výdrž přesahuje 10 hodin, v případě 14" verze dokonce až 12. 

Ceny začínají na 1 199 dolarech a končí na 2 299 dolarech. Kdyby se u nás prodávaly, znamenalo by to cca 33 až 63 tisíc korun včetně DPH. 

Diskuze (17) Další článek: Chyba v aplikaci WhatsApp pro desktop mohla útočníkům zpřístupnit soubory uživatelů

Témata článku: Notebooky, Intel, SSD, Sony, USB, Vaio, Full HD, Úhlopříčka, Výbava, Nový procesor, Konektor, Ethernet, VGA, Notebook


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 67

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 35

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 146

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu