19
Fotogalerie

Ultrabooky za rok: celý den na baterku s čipy Haswell

Intel ukázal možnosti svých připravovaných procesorů Haswell a nastínil vývoj osobních počítačů v nejbližších letech. Těšte se na větší výkon, delší výdrž a nové ovládání.

Živě.cz ze San Francisca: Aktuálně prožíváme dobu „ultrabookovou“. Počítače se staly mobilnějšími a koncept ultrabooku nabídli už prakticky všichni výrobci počítačů, a to hned v několika variantách. Mouchy jsou vychytané a do útrob se již dostala nová generace procesorů rozšiřující další možnosti těchto strojů. Co ale bude následovat za rok, nebo za dva? To Intel nastínil ve své úvodní přednášce na tradiční vývojářské konferenci Intel Developer Forum (IDF) v San Franciscu.

IDF 01.JPG IDF 02.JPG
Intel Developer Forum se koná v Moscone centru, tradičním místě pro důležité akce technoligických firem ze Silicon Valley

Ještě tenčí, úspornější a bez ventilátorů

Úvodního slova se ujal jeden z vrcholných šéfů Intelu David Perlmutter, který poznamenal, že jsme teprve na začátku nové éry osobních počítačů. Když si připomeneme dosavadní vývoj, byl nejdůležitějším zlomem přerod počítačů ze sálových strojů na osobní zařízení, která se nám usídlila na stolech. Nyní nejenže dochází k masivnímu přesunu ze stolů do našich tašek a kapes, ale zároveň se pomalu začínáme loučit s klávesnicí a myší.

IDF 04.JPG IDF 05.JPG
Obří přednáškový sál ovládl David Perlmutter

Nový koncept osobních počítačů se vytváří ze dvou stran – jednou je evoluce klasických počítačů, druhou chytré mobilní telefony. Pokud mají současné ultrabooky více společného se svými notebookovými předchůdci, následující generace už bude mobily a tablety velmi výrazně ovlivněna. Intel má jasno – za rok budou mít ultrabooky (nebo jim už budeme říkat zase jinak) další nutné vlastnosti, jako je schopnost celodenního provozu na baterie, možnost zůstat online i v uspaném stavu, senzorovou výbavu, nebo třeba dotykový displej s vysokým rozlišením.

IDF 06.JPGIDF 08.JPG IDF 09.JPG
Kam míří osobní počítače? Především k mobilitě...

Kromě toho by měly být nové stroje ještě tenčí, nabídnout nové možnosti ovládání, a pokud uživatel nebude požadovat větší výpočetní výkon, měly by se obejít bez ventilátorů. Z hlediska Intelu by všechno toto neměl být problém, protože má Haswell – novou generaci procesorů Intel Core.

Příkon poloviční, grafický výkon dvojnásobný

Nová generace procesorů s označením Haswell je stejně jako Ivy Bridge postavena na 22nm technologii, ovšem vývoj se pohnul o výrazný kus kupředu. Kromě samozřejmého požadavku na zvýšení výkonu byla jednou z priorit spotřeba, respektive její eliminace. Povedlo se na všech frontách – například oproti Ivy Bridge klesla maximální spotřeba u úsporné verze procesorů ze 17 W pod 10 W. U ultramobilních procesorů (rozumějme příští generaci Atomů) se dostaneme pod 5 W.

IDF 16.JPG IDF 17.JPG
Prototyp počítače s čipem Haswell v obležení novinářů

Kromě maximálního výkonu se Intel zaměřil i na eliminaci spotřeby v režimu nečinnosti – zde uvedl srovnání s architekturou Sandy Bridge (tedy generace před Ivy Bridge), což zjevně lépe nastíní vývoj v této oblasti za poslední dva roky. Spotřeba počítače s minimálním zatížením klesla 20krát. Vynaložené úsilí má zajistit nový standard – nový ultrabook by měl vydržet při běžné práci celý den na baterce a až deset dní v uspaném stavu, kdy však bude stále online. Nižší spotřeba, to znamená menší nejen delší výdrž, ale také menší nároky na chlazení. Počítače díky tomu mohou být ještě placatější.

IDF 18.JPG IDF 19.JPG 
To je on, Haswell. Osazený chladičem, který by se do ultrabooku zatím nevešel, ale větráček je za to miniaturní.

Nová architektura byla vyvíjena jako univerzální, aby se dala použít jak pro úsporné čipy do tabletů či ultrabooků, tak pro pracovní stanice a servery. Klíčové vlastnosti – menší spotřeba a zároveň vyšší výkon se projeví na všech úrovních, ale pochopitelně s různou mírou podle typu využití čipu.

Kromě samotného procesoru se ale na výkonu podepíše i grafická část. David Perlmutter demonstroval prototyp nového čipu ve srovnání se stávajícím platformou Ivy Bridge s grafikou Intel HD 4000. Nové grafické jádro podporuje nejnovější rozhraní Direct X 11.1, Open CL 1.2 a Open GL 4.0 a nově se bude nabízet ve třech úrovních GT1, GT2 až GT3. Zatímco GT1 a GT2 představují základ přidružený k danému čipu, GT3 bude volba pro herně zaměřené stroje – představuje v podstatě dvě grafické jednotky a tomu odpovídající výkon.

IDF 12.JPG IDF 13.JPG IDF 14.JPG
Praktická ukázka - vlevo zadrhávaný obraz hry benchmarku běžícího na Ivy Bridge, vpravo zcela plynulý z prototypu Haswellu. Příkon 17 W vs necelých 8 W. Je to zatím prototyp a předváděcí akce, jsme velmi zvědaví, až si nový čip změří kolegové v testlabu Computeru.

Gesty i hlasem

Nejen hardwarový základ, ale také stěžejní software pochopitelně určuje vývoj osobních počítačů. S Windows 8 přišly doteky a tomu odpovídající zařízení, kterým lze mnohdy snadno odepnout klávesnici. Pro mnohé už se tak stane postradatelnou, stejně jako myš. Kromě toho Intel vidí další dva výrazné směry inovace v oblasti ovládání – hlas a gesta.

IDF 24.JPG IDF 10.JPG
Dnes dotyky, zítra gesta...

Ovládání počítače hlasem je pochopitelně těžko představitelné pro kancelář, ale v domácím prostředí by se mohlo ujmout. Obzvlášť v takové podobě, jako nám bylo předvedeno v rámci keynote – prostřednictvím softwaru Dragon od Nuance Communication bylo možné Windows a různé aplikace velmi pohodlně ovládat hlasem. Velmi to připomínalo aktuálně se hojně rozšiřující hlasové asistenční funkce v mobilních telefonech á la Siri.

Ukázka hlasového ovládání ve Windows s aplikací Dragon (předtím již byly hlasem vyhledány brýle v e-shopu, ukázka navazuje sdílením plánovaného nákupu na Twitter):

Kromě toho byla předvedena krabička Gesture Camera od Creative. Vypadá jako malá webkamera křížená s Kinectem od Microsoftu. Obsahuje klasickou kameru a vedle toho infračervený snímač pro „3D vidění“. Napájí se jen z USB a zvládne rozeznat gesta ruky i samostatných prstů, nebo obličeje. Co je hlavní, Intel připravil pro taková zařízení vývojářský balíček (SDK) a očekává softwarový vývoj v této oblasti. Pokud se tato vize jen trochu ujme, můžeme čekat už příští rok 3D infrakamery vestavěné do rámečků notebooků či all-in-one počítačů. Zpracování ovládacích gest pak bude mít přímou hardwarovou podporu na inteláckém čipu.

IDF 21.JPG IDF 22.JPG IDF 23.JPG
Intel věří ovládání gesty. Spolu s Creative připravil kit pro vývojáře, kteří se mohou pustit do aplikací využívající snímání uživatele 3D kamerou

Nové počítače, nové možnosti

V návaznosti na vývoj procesorů se budou rozvíjet i další technologie. Intel předvedl například velmi rychlé platby na webu prostřednictvím platební karty s NFC a stejně tak vybaveném notebooku. Stačí mít kartu spárovanou s účtem platebního systému a být přihlášen. Při nákupu už pak stačí přiložit kartu k místu, kde má NFC svůj protějšek, a je zaplaceno. Díky šifrovanému spojení a především fyzickému použití karty je to extra bezpečná a zároveň extra rychlá metoda plateb.

Predikce Intelu v rozvoji (nejen) osobních počítačů nejsou jen vysněnou vizí, ale spíše postavenými kolejemi. Jako největší výrobce čipů na světě, které se používají ve většině osobních počítačů, má jasné informace o tom, s jakými vlastnostmi lze počítač vyrobit a v případě definice ultrabooku ukázal, že k tomu umí výrobce i velmi důrazně postrčit. Zda se ujmou i navázané technologické možnosti, to ukáže čas. Ale zdá se, že měl David Perlmutter pravdu, jsme teprve na začátku výrazné proměny osobních počítačů.

Určitě si přečtěte

Články odjinud