Ultra SCSI již potřetí

od letošního září je na světě specifikace následníka Ultra2 SCSI, Ultra3 SCSI, pracovně pojmenované Ultra160/m SCSI. Co nám nabízí tentokráte?
Počítačový svět se nezastaví u žádného čísla – v první řadě u hodnoty maximální přenosové rychlosti dat. Takže zatímco se v profesionálním nasazení dnes pracně prosazuje rozhraní Ultra2 SCSI, od letošního září je na světě specifikace jeho následníka, Ultra3 SCSI, pracovně pojmenované Ultra160/m SCSI. Co nám nabízí tentokráte?

Rychlejší s fíglem
Jak již z číslovky v názvu vyplývá, především se opět zdvojnásobila maximální přenosová rychlost sběrnice, a to na rovných 160 MB/s. Narozdíl od předešlých zvyšování rychlostí, které automaticky znamenaly adekvátní zvýšení pracovní frekvence sběrnice, využívá nová specifikace skulinky, který po sobě zanechal standard Ultra2 SCSI. U něj totiž časovací signál (request/acknowledge) taktovaný na 80 MHz zjišťuje aktuální hodnotu dat pouze na své sestupné hraně, frekvence datových bitů je tak pouze 40 MHz, což s 16bitovým přenosem odpovídá 80 MB/s přenosové rychlosti. Ultra 160/m SCSI čte data jak na sestupné, tak vzestupné hraně, tedy dvakrát tak často (Double Transition Clocking), v čemž je schován celý trik výsledné přenosové rychlosti 160 MB/s. Jediný rozdíl oproti Ultra2 SCSI tedy je efektivnější využití časovacího signálu, z čehož vyplývá také úplná zpětná kompatibilita – je možné použít stávající kabely a konektory; s nízkonapěťovou signalizací LVD (Low Voltage Differential) zůstává zachována i maximální délka sběrnice 12 metrů, nikoliv zkrácena na polovinu, jak to bývá obvyklé u starších standardů SCSI.

S přihlédnutím k bezpečnosti
Celý rozruch okolo Ultra 160/m SCSI na dvojnásobné přenosové rychlosti zdaleka nekončí. Větší důraz je konečně kladen na správnost posílaných dat – zda nevypadl nějaký bit a nedochází k informačním šumům – která se testuje pomocí kontrolních součtů CRC (Cyclical Redundancy Check). Přibližuje se tak ethernetovým sítím či rozhraní Fibre Channel, které CRC také využívají. Konkrétně u Ultra3 SCSI je pravděpodobnost neodhalení chyby rovna nepředstavitelně malému číslu 2E-32.

Poslední vymožeností Ultra 160/m SCSI je ověřování domén (Domain Validation), čímž je myšleno testovaní použité kabeláže, konektorů, terminátorů a dalších prvků sběrnice (v materiálech honosněji nazývanou storage network – sítí pro záznamová zařízení, kterými se samozřejmě míní rychlé pevné disky). Pakliže tato funkce odhalí nějaký nedostatek, který by sběrnici zabraňoval pracovat na plné rychlosti, automaticky sníží přenosovou rychlost – mohou tak odpadnout drahé servisní náklady, když systém nefunguje, jak by měl, a prostě padne.

Již za rok?
Ano, rok 1999 je termín předhozený obchodníky platícímu důvěřivému uživateli – nicméně nemusí být nereálný. Ultra3 SCSI bude alespoň zpočátku zaměřena na úzce specializovanou hrstku zákazníků, které bude snazší si získat, než rozjet masovou výrobu nějakého široce zaměřeného produktu. Rozhraní se zkratkou SCSI už je mezi námi bezmála 15 let, a rozhodně neztrácí krok i přes tvrdou konkurenci jiných rozhraní (Fibre Channel, SSD) v oblasti, do které se nyní prodírá. Úplně čerstvou novinkou je ohlášení prvních pevných disků určených pro Ultra 160/m SCSI, samozřejmě od největšího propagátora nového rozhraní, kterým je společnost Quantum. Jedná se o disky Atlas 10K a Atlas IV s kapacitami až 36,4 GB a až 10 000 otáčkami za minutu.

Zdroj: Computer

Váš názor Další článek: Microsoft dva dny po dvoutisícové změně

Témata článku: Pot, Přenosová rychlost, Informační šum, Profesionální nasazení, Maximální hodnota, SCSI, Channel, Maximální rychlost


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 35

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

** Americká námořní pěchota nedávno představila 3D tištěná kasárna pro vojáky ** Ty jim tiskne velká 3D tiskárna na beton ** Výsledkem je solidní obytný prostor, který je slušně chráněný před nepřátelskou palbou

Stanislav Mihulka | 18

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

** Ryugu je blízkozemní planetka, která křižuje dráhu Země ** Její průměr je asi 900 metrů ** Co by se stalo, kdyby Ryugu dopadla na Zemi?

Petr Kubala | 5

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku