Ultra SCSI již potřetí

od letošního září je na světě specifikace následníka Ultra2 SCSI, Ultra3 SCSI, pracovně pojmenované Ultra160/m SCSI. Co nám nabízí tentokráte?
Počítačový svět se nezastaví u žádného čísla – v první řadě u hodnoty maximální přenosové rychlosti dat. Takže zatímco se v profesionálním nasazení dnes pracně prosazuje rozhraní Ultra2 SCSI, od letošního září je na světě specifikace jeho následníka, Ultra3 SCSI, pracovně pojmenované Ultra160/m SCSI. Co nám nabízí tentokráte?

Rychlejší s fíglem
Jak již z číslovky v názvu vyplývá, především se opět zdvojnásobila maximální přenosová rychlost sběrnice, a to na rovných 160 MB/s. Narozdíl od předešlých zvyšování rychlostí, které automaticky znamenaly adekvátní zvýšení pracovní frekvence sběrnice, využívá nová specifikace skulinky, který po sobě zanechal standard Ultra2 SCSI. U něj totiž časovací signál (request/acknowledge) taktovaný na 80 MHz zjišťuje aktuální hodnotu dat pouze na své sestupné hraně, frekvence datových bitů je tak pouze 40 MHz, což s 16bitovým přenosem odpovídá 80 MB/s přenosové rychlosti. Ultra 160/m SCSI čte data jak na sestupné, tak vzestupné hraně, tedy dvakrát tak často (Double Transition Clocking), v čemž je schován celý trik výsledné přenosové rychlosti 160 MB/s. Jediný rozdíl oproti Ultra2 SCSI tedy je efektivnější využití časovacího signálu, z čehož vyplývá také úplná zpětná kompatibilita – je možné použít stávající kabely a konektory; s nízkonapěťovou signalizací LVD (Low Voltage Differential) zůstává zachována i maximální délka sběrnice 12 metrů, nikoliv zkrácena na polovinu, jak to bývá obvyklé u starších standardů SCSI.

S přihlédnutím k bezpečnosti
Celý rozruch okolo Ultra 160/m SCSI na dvojnásobné přenosové rychlosti zdaleka nekončí. Větší důraz je konečně kladen na správnost posílaných dat – zda nevypadl nějaký bit a nedochází k informačním šumům – která se testuje pomocí kontrolních součtů CRC (Cyclical Redundancy Check). Přibližuje se tak ethernetovým sítím či rozhraní Fibre Channel, které CRC také využívají. Konkrétně u Ultra3 SCSI je pravděpodobnost neodhalení chyby rovna nepředstavitelně malému číslu 2E-32.

Poslední vymožeností Ultra 160/m SCSI je ověřování domén (Domain Validation), čímž je myšleno testovaní použité kabeláže, konektorů, terminátorů a dalších prvků sběrnice (v materiálech honosněji nazývanou storage network – sítí pro záznamová zařízení, kterými se samozřejmě míní rychlé pevné disky). Pakliže tato funkce odhalí nějaký nedostatek, který by sběrnici zabraňoval pracovat na plné rychlosti, automaticky sníží přenosovou rychlost – mohou tak odpadnout drahé servisní náklady, když systém nefunguje, jak by měl, a prostě padne.

Již za rok?
Ano, rok 1999 je termín předhozený obchodníky platícímu důvěřivému uživateli – nicméně nemusí být nereálný. Ultra3 SCSI bude alespoň zpočátku zaměřena na úzce specializovanou hrstku zákazníků, které bude snazší si získat, než rozjet masovou výrobu nějakého široce zaměřeného produktu. Rozhraní se zkratkou SCSI už je mezi námi bezmála 15 let, a rozhodně neztrácí krok i přes tvrdou konkurenci jiných rozhraní (Fibre Channel, SSD) v oblasti, do které se nyní prodírá. Úplně čerstvou novinkou je ohlášení prvních pevných disků určených pro Ultra 160/m SCSI, samozřejmě od největšího propagátora nového rozhraní, kterým je společnost Quantum. Jedná se o disky Atlas 10K a Atlas IV s kapacitami až 36,4 GB a až 10 000 otáčkami za minutu.

Zdroj: Computer

Váš názor Další článek: Microsoft dva dny po dvoutisícové změně

Témata článku: SCSI, Informační šum, Pot, Maximální hodnota, Maximální rychlost, Profesionální nasazení, Datový bit, Ultra, Přenosová rychlost, Channel


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 21

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 169


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači