Ultra rychlá okenní Mozilla - to je K-Meleon

Některé webové prohlížeče jsou zkrátka nejlepší. Smutné však je, když se o některém z těchto šampionů vůbec neví, protože zažití Giganti jim příliš prostoru nenechávají. K-Meleon však překvapí nejenom vás.
Když jsem připravoval podklady pro článek o novém webovém prohlížeči Safari určeném pro platformu MacOS, narazil jsem více méně náhodou na zajímavý webový prohlížeč K-Meleon. Funguje sice "jen" na platformě Windows a používá zobrazovací jádro Mozilly, přesto však dokáže více než překvapit.

Snad každý, kdo někdy Mozillu vyzkoušel, kritizoval její nabubřelost. Je tomu skutečně tak - Mozilla je vskutku univerzální nástroj pro spoustu internetových služeb a není tedy žádným střízlíkem - především na hůře vybavených počítačích se stává téměř nepoužitelnou. Proto se není čemu divit, že vznikají projekty, které se snaží využít z Mozilly pouze její zobrazovací jádro a vše ostatní buď úplně vypustit či přepsat.

Poslední dobou je zajímavé sledovat vývoj jedné z těchto odnoží s názvem Phoenix. Ten existuje ve verzích pro více softwarových platforem a přestože jeho autoři udělali vskutku pořádný kus kvalitní práce, Phoenix stále není na pomalejších počítačích příliš dobře použitelným. Dobrým řešením je prohlížeč Galeon, na který většina pravověrných linuxáků nedá vůbec dopustit. Galeon má však jednu nevýhodu - chcete-li (či musíte-li) používat počítač s operačním systémem Windows, Galeon prostě nespustíte.

Proto mne hodně potěšila domovská stránka webového prohlížeče K-Meleon, který slibovala malý a rychlý prohlížeč založený na jádru Mozilly 1.2b. Již velikost stahované archívu byla příjemná, protože k velikosti jen o málo přesahující čtyři megabajty se ještě Phoenix ani nepřiblížil. Taktéž instalace proběhla rychlé a bezproblémově - stál jsem tedy před prvním spuštěním.

Klepněte pro větší obrázek

Klikám na ikonku prohlížeče a během jedné či dvou vteřin mám před sebou okno prohlížeče (přičemž můj počítač s 700 MHz PIII se 128 MB RAM běžící pod Win XP nepatří právě k nejrychlejším). Tajemství rychlého spouštění spočívá v tom, že v operační paměti jsou hlavní knihovny stále nahrány - pokud ovšem při instalaci nezvolíte jinak. Rezidentní část prohlížeče však v nikdy neukousne více než dva megabajty paměti, což je více než přijatelná daň za vskutku bleskové spouštění.

Způsob přednahrávání knihoven a komponent jde však dále - kliknutím pravým tlačítkem na ikonku K-Meleonu ve stavovém řádku můžete zvolit, co vše se má v operační paměti uchovávat. To vše můžete nastavit ve čtyřech krocích, kdy u posledního si rezidentní část drží v paměti i předrenderovanou domovskou stránku - a nikdy nepřesáhne dva megabajty alokované paměti.

K-Meleon může být nainstalován současně s jakýmkoliv webovým prohlížečem - tedy i Mozillou - bez toho, aby se vzájemně ovlivňovali. Po spuštění K-Meleon překvapí jednoduchým a čistým rozhraním decentně připomínajícím některou ze starších verzích Internet Exploreru. Rychlost zobrazování stránek je skutečně řádově rychlejší než v Mozille, což je podle autorů zapříčiněno optimalizací některých částí Gecka (renderovací jádro). Máte-li nadupaný počítač podle poslední módy, zřejmě si zrychlení ani nevšimnete - pustíte-li však oba prohlížeče na pomalejším počítači, rozdílu si ihned všimnete.

Vše jsem zkoušel i na své maličké Toshibě Portege (166 MMX PI, 64 MB, Win98SE), kde K-Meleon vyhrál testy rychlosti na celé čáře - předstihl řádově nejen Mozillu či Phoenixe, ale vykresluje stránky také o chloupek rychleji než Internet Explorer 5 i Opera.

Další užitečnou vlastní je způsob práce se záložkami - při instalaci K-Meleon prohledá váš disk a nabídne vám k dispozici záložky všech naisntalovaných webových prohlížečů. Díky této funkci mám v K-Meleonu k dispozici záložky Internet Exploreru, Mozilly i Opery, což hodnotím velmi kladně.

Samozřejmostí je podpora české lokalizace, podpora pro tabbed browsing či inteligentní kontextové menu. Pro K-Meleon není problém Java, Flashové animace ani vložené QuickTime či Windows Media filmy. Problémem není ani internetové bankovnictví v eBance.

K-Meleon ve své poslední verzi 0.7 je kvalitní, stabilní a rychlý webový prohlížeč, který se během čtrnácti dnů pobytu v mých počítačích stal defaultním prohlížečem číslo jedna. Jen si tak říkám, kam vlastně míří projekt prohlížeče Phoenix, který se podle jeho vývojářů snaží o totéž, co K-Meleon nabízí již dnes.

Diskuze (27) Další článek: K dispozici Mandrake Linux 9.1 Beta 2

Témata článku: Prohlížeče, Internet, Mozilla, Poslední verze, Dobrá optimalizace, Kvalitní práce, Prohlížeč, Phoenix


Určitě si přečtěte

V doupěti hackerů na brněnské FIT: Ukázali nám útoky na Bluetooth i vlastní chytré krabičky

V doupěti hackerů na brněnské FIT: Ukázali nám útoky na Bluetooth i vlastní chytré krabičky

** Internet je plný malwaru, to už dnes ví každý ** Víte ale, že lze útočit třeba i na Bluetooth? ** Navštívil jsem hackery z brněnského FITu

Jakub Čížek | 1

Užijte si poslední změny času: Už od března 2019 můžeme mít trvale letní čas

Užijte si poslední změny času: Už od března 2019 můžeme mít trvale letní čas

** Evropská komise přijala legislativní návrh na zrušení střídaní času ** Možná tak v březnu 2019 přesuneme ručičky hodinek naposledy ** Od toho okamžiku bude permanentně platit letní čas

Karel Kilián | 106

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

** Levné cetky z Asie stojí dolar ** Postavíte s nimi skoro vše od teploměru po spínač zavlažování ** Má to ale jeden háček. Bude to ošklivé a povětšinou nekvalitní

Jakub Čížek | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku