Ultimate Process Manager: nejenom správce procesů

Zajímá vás, co všechno se děje v počítači, pokud spustíte nějakou aplikaci? Máte pocit, že spuštěných procesů je více, než by bylo potřeba? Pak si vezměte na pomoc nějakého správce procesů a jeden proces po druhém řádně prozkoumejte. Půjde-li o povedený program, jako je Ultimate Process Manager, pak možná zjistíte i podezřelé závislosti mezi různými procesy a odhalíte jejich nekalou činnost.
 Plusy / minusy
 + množství funkcí
 + správa automaticky spouštěných programů 
 – změna rozměrů okna programu

V Česku vzniká řada programů, ne každý je ale kvalitní, případně ne o každém ví tolik lidí, kolik by si program zasloužil. Ultimate Process Manager si zájem ze strany uživatelů zaslouží právem. Slouží ke zjišťování informací o spuštěných procesech, ale zároveň nabízí množství dalších zajímavých nástrojů pro systémové administrátory.

Sledujte komunikaci procesu

Základní část okna programu tvoří seznam procesů a panel, ve kterém se zobrazují podrobné informace k vybranému procesu. Program se pokouší určit systémové procesy, které označí jako známé, a ostatní, které jsou pro něj neznámé. Pomocí nabídnutého odkazu můžete jediným klepnutím spustit webový prohlížeč a vyhledat název procesu pomocí Google. Vedle klasických funkcí správců procesů, jako je ukončení nebo násilné vypnutí vybraného procesu, nabízí UPM také odstranění některých schopností procesu. Konkrétně jde o spouštění dalších procesů, vypínání, zásahy do registru a mazání souborů. Vybrané akce lze provádět také hromadně.

Klepněte pro větší obrázek

Základní informace o vybraném procesu

Ke každému procesu jsou nabídnuty další detailní informace. Dozvíte se název rodičovského procesu a také to, které další procesy rodič spustil. Stejně tak jste informování o tom, jaké procesy spustil vámi vybraný program/proces. Užitečná je stromová struktura se seznamem modulů načtených do paměti vybraným procesem. Mnohdy je zajímavé sledovat, jak vybraný program komunikuje s internetem – i s tím vám UPM pomůže. Nemůžete-li identifikovat proces, zobrazíte si záložku Soubor, kde jsou uvedeny informace o souboru, včetně seznamu handlů. K dispozici je seznam položek v hlavičce, seznam řetězců a informace o využití GDI.

Klepněte pro větší obrázek

Detailnější pohled na vybraný proces

Upravte si paměť

Ultimate Process Manager dovede odhalit také některé skryté procesy a pracuje s identifikátorem PID. Ve statistickém souhrnu se dozvíte o počtu systémových procesů, registrovaných a neznámých procesů. Nechybí počet těch, které nelze otevřít nebo které mají chybné hodnoty hashe. Pěkný obrázek o závislosti jednotlivých procesů nabídne jejich zobrazení ve stromové struktuře.

Klepněte pro větší obrázek

UPM pomůže s injektáží DLL

Vedle práce s procesy nabízí UPM například správce vláken, editor paměti, jednoduchou pomůcku pro DLL injektáž, pomůcky pro alokování a uvolňování zvolené části operační paměti a další. Při sledování činnosti procesu je výborným doplňkem nástroj na monitorování změn v registrech, souborech a jiných procesech. Výpisy lze samozřejmě ukládat a analyzovat je později.

Správce spouštěných programů a služeb

Pokud zjišťování informací o procesech nepotřebujete na svém počítači provádět, možná využijete další část Ultimate Process Manageru, kterou je správa programů načítaných při spouštění systému. UPM zobrazuje informace zapsané v registrech (větve HKCU | Run, HKLM | Run, HKLM | AppInit_DLLs, HKLM | Winlogon Notify, HKLM | Winlogon), v nabídce Po spuštění a v souborech Win.ini a Systém.ini. Nabízí tedy v tomto směru rozhodně víc než některé rádoby kvalitní pomůcky pro správu automaticky startujících programů.

Klepněte pro větší obrázek

Seznam programů startujících po spuštění systému

Podobně můžete pracovat se službami. UPM na požádání filtruje běžící, zastavené a Microsoftí služby. U každé z nich se můžete rozhodnout, zda ji zastavit, pozastavit, opětovně spustit, a zda ji případně zakážete automatický start. Dále je nabízena práce s knihovnami DLL, moduly načtenými v operační paměti a zjišťování informací o souborech vybraných na disku. Zajímavé je zpřístupnění a zablokování vybraného prvku/okna na obrazovce. Stačí na něj přetáhnout zaměřující křížek z UPM. Zobrazí se vám také základní informace o vybraném okně. UPM dovede odhalovat heslo ukryté pod hvězdičkami a zpřístupňovat zablokované položky programové nabídky.

Množství funkcí pro správu procesů zadarmo

Pokud jste někdy potřebovali jednoduše spustit vybraný program s parametry a pod jiným uživatelem, jistě jste si poradili. UPM také nabízí podobnou funkci, takže ji zde můžete využít v pohodlnějším prostředí, než nabízí nástroje systému. Hodit se bude výpočet MD5 u vybraných souborů a prohledávání ADS (Alternate Data Stream) v souborovém systému NTFS.

Klepněte pro větší obrázek

Okno programu nelze zvětšit

S programem se příjemně pracuje, překvapila mě nabídka různých funkcí. Trošku mi vadí, že autor zvolil pevné rozměry okna. Lze jej sice pomocí myši natahovat, ale rozmístění ovládacích prvků zůstává zachováno. Věřím, že se to v dalších verzích změní, není to nic těžké a přispěje to k uživatelově pohodlí. Zvláště v seznamech, které mají desítky položek a je nutné jimi procházet za přispění rolovací lišty.

 Ultimate Process Manager 3.0.4 
 Správce procesů
 stáhnout  GigaMania.cz
 výrobce  Lodus Software
 web  www.lodusweb.net
 cena  zdarma
Diskuze (9) Další článek: Další elegantní bezdrátový USB hub na trhu

Témata článku: Google, GigaMania, MD5, Ultimate, Zajímavá funkce, Základní struktura, Automatický start, Zajímavá informace, Systémový proces, Vybrané okno, Proces, Vybraný soubor, Základní prvek


Určitě si přečtěte

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 52

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji