Ulož.to | Pirátství

Ulož.to u soudu uspělo. Nemusí mazat všechny „šarlatány“

Zdroj: CinemArt
Ulož.to u soudu uspělo. Nemusí mazat všechny „šarlatány“  | Zdroj: CinemArt

Filmový distributor CinemArt loni v prosinci u městského soudu v Praze vyhrál nad službou Ulož.to a nejpopulárnější český stahovací server musel podle předběžného opatření blokovat přístup k souborům, které měly v názvu slovo šarlatán jako stejnojmenný film od Agnieszky Holland s Ivanem Trojanem v hlavní roli.

Ulož.to ihned nato uvedlo, že se proti rozhodnutí odvolá. A skutečně uspělo, vrchní soud v Praze toto opatření zrušil. Samotný spor ale ještě nekončí, nicméně právní zástupce Ulož.to Jan Krabec věří, že firma uspěje i během soudního řízení ve věci samé.

Problém je v tom, že slovo šarlatán není jen film Šarlatán. Plošné cenzurování tohoto slova by postihlo i množství obsahu, který žádná pravidla neporušuje, a omezilo by tak svobodu celé řady uživatelů internetu. Abychom předběžnému opatření vyhověli a zároveň chránili legitimní obsah našich uživatelů, museli jsme najmout externí agenturu. Ta, skrze funkci vyhledávání, hledala soubory, které mají slovo Šarlatán v názvu, a následně posuzovala, zda jde či nejde o předmětné audiovizuální dílo,“ říká mluvčí Ulož.to Tadeáš Novák.

Klepněte pro větší obrázek

Tento proces musel fungovat nepřetržitě po dobu několika měsíců. Tyto nesmyslné náklady budeme po CinemArtu požadovat zpět. Byla odeslána předžalobní výzva a obáváme se, že budeme muset i podat žalobu,“ dodává Novák.

Když dnes na Ulož.to vyhledáte slovo Šarlatán, na prvních deseti místech se zcela zjevně vyskytují odkazy ke stažení filmu, k nimž provozovatelé služby ani uživatelé nahrávající soubory nemají práva. Snímek podle Filmtora oficiálně k zapůjčení od 59 Kč a zakoupit jej lze za 150 Kč. Na Dafilms a Aerovodu lze snímek stáhnout i bez ochrany DRM.

Diskuze (64) Další článek: Google prodlužuje období, kdy dokumenty na Disku nebudou zabírat místo. Ale jen pro firmy

Témata článku: Internet, Ulož.to, Warez, Hudba, filmy, seriály, Pirátství, Soubor, Autorské právo, Slovo, Šarlatáni, Film, Předběžné opatřeníNejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace duben 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace duben 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, které se na světě nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
NASA rozhodla. Člověka dopraví na Měsíc Starship od SpaceX

NASA rozhodla. Člověka dopraví na Měsíc Starship od SpaceX

** NASA překvapivě vybrala jen jednoho dodavatele pro výrobu lunárního modulu (Human Landing System) programu Artemis. ** Zakázku získala SpaceX se svou kosmickou lodí Starship.

Petr Kubala
HLSArtemisStarship
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Vývojář objevil po 25 letech nový easter egg ve Windows 95
Markéta Mikešová
Operační systémyWindows