Ulož.to

Ulož.to se mění na Ulož.to Disk. Jde primárně o soukromý cloud, mrk, mrk

  • Ulož.to mění název na Ulož.to Disk
  • Zavádí předplatné za 150 Kč měsíčně s 1 TB místa
  • Kredity se změnily na datové balíčky, podstata se nezměnila

Po Novém roce se Ulož.to docela výrazně proměnilo v tom smyslu, že zrušilo vlastní vyhledávač a nasadilo vyhledávače cizí. Šlo o reakci na pozměněný autorský zákon, jehož novela je transpozicí eurounijní směrnice. Teď však přichází ještě razantnější změna, která navazuje na předchozí krok.

Služba, která byla do značné míry synonymem pro pirátství v Česku, se výrazně začíná prezentovat jako soukromé cloudové úložiště. Podtrhuje to změnou názvu na Ulož.to Disk. Můžete jej používat zdarma, současně ale přibylo předplatné, což běžně nabízí soukromá úložiště jako Dropbox, OneDrive, Google Drive aj.

Zdarma dostanete 50 GB místa a služba vám ani v tomto režimu neomezí rychlost stahování a nahrávání u vlastních souborů. Cizí soubory stahujete pomalu, při našem testu rychlost nepřekročila 200 Kb/s. Registrace nevyžaduje ověření přes e-mail ani platební kartu.

ulozto disk (1).png
Nahrané cizí soubory už Ulož.to na hlavní stránce neprezentuje, vyhledávač ale nezmizel

Tarif Ulož.to Disk Premium stojí 125 Kč na měsíc při roční platbě (150 Kč při měsíční platbě). Za tuto částku získáte 1 TB místa cloudu a kapacitu 1 TB pro stahování cizích souborů, kde není aplikován umělý limit brzdící přenos. K dispozici je dokonce firemní tarif Business s více než pětiterabajtovou kapacitou, který se domlouvá individuálně.

Pirátství Úlož.to potlačilo na oko. Zmíněná možnost stahovat cizí soubory jde ruku v ruce s možností prohledávat celou službu. Standardně jsou soubory soukromé, můžete je ale vystavit veřejně. Domovská stránka služby je čistší a více sází na profil soukromého cloudu – už neláká na cizí nahraný obsah. Vyhledávače, byť externí, ale nezmizely a vévodí záhlaví stránky.

ulozto disk (2).png
Své soubory můžete sdílet s veřejností, přičemž pak budou dohledatelné nabízeným vyhledávačem

Navíc si můžete koupit samostatné datové balíčky, které vám umožní stahování cizích souborů bez omezení rychlosti. Nejlevnější 10GB stojí 49 Kč, nejdražší 340GB pak 999 Kč. Balíčky platí 24 měsíců, takže fakticky můžete stahovat neomezeně a používat Ulož.to pro stahování cizích souborů podobně jako dříve. Někdejší kredity byly převedeny právě do datových balíčků.

Zůstává také anonymní nahrávání souborů. Ty pochopitelně nemohou být plně soukromé.

Srovnání s konkurencí

Zavedené soukromé cloudy vyhledávač veřejných souborů nenabízí a typicky jsou jen za měsíční předplatné. Microsoft 365 vám za 189 Kč na měsíc nabídne rovněž 1 TB místa pro vlastní soubory, ale k tomu také nástroje Office. Často ho koupíte se slevou. Google jeden terabajt v nabídce nemá, ale pronajme vám 2 TB za tři stovky. Dropbox Plus stojí zhruba 240 Kč měsíčně při roční platbě a poskytne vám 2 TB místa.

Ulož.to Disk by pro mnohé mohl být atraktivní díky ceně, na druhou stranu jde o základní cloudové úložiště, které vám nijak nepomůže s úpravou fotek apod. Velice nadstandardní je bezplatná 50GB kapacita. Konkurence běžně nabízí jen pár gigabajtů.

Zdroje: Ulož.to Disk

Diskuze (172) Další článek: Námluvy nesou první ovoce. Tchaj-wan dokončuje první stamilionové investice do startupů v Česku a na Slovensku

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,