Ulož.to prohrálo soud a musí zabránit stahování šesti filmů. Dle svých slov ale vyhrálo

Zdroj: Space Films
Ulož.to prohrálo soud a musí zabránit stahování šesti filmů. Dle svých slov ale vyhrálo | Zdroj: Space Films

Téměř dva roky starý spor mezi serverem Ulož.to a Dilií, autorským svazem zastupující divadelní, literární a filmové autory a nositele práv, včera vyvrcholil o pražského vrchního soudu, píše ČTK. Tento odvolací soud pravomocně rozhodl o tom, že Ulož.to musí zabránit stahování šesti českých filmů: Obušku z pytle ven, Ostře sledované vlaky, Vesničko má středisková, S čerty nejsou žerty, Pelíšky a Kobry a užovky.

Jak na svém webu uvádí Ulož.to, firma se i tam cítí být vítězem, protože Dilia ze svých požadavků neustále slevovala. Přesto se i proti tomuto rozhodnutí hodlá odvolat u Nejvyššího soudu, protože je prý protiprávní, omezuje svobodu internetu a odporuje evropskému právu, které zakazuje filtrovat obsah.

Dilia původně požadovala, aby Ulož.to po nahlášení automaticky odstranila všechna nahlášená díla a zamezila jejich budoucímu nahrávání. Později žádost omezila jen na zmíněných šest filmů. Ve verdiktu ale přišlo ještě další zúžení.

Ulož.to nesmí zmíněné filmy zpřístupnit v souborech s koncovkami .avi, .mkv, .mk3d, .mks, mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v, .mpg, .ogv, .oga, .ogx, .ogg, .spx nebo .wmv. Tyto soubory tedy nesmí být viditelné ve výsledcích vyhledávače při zadání jména filmu s či bez diakritiky. Kvůli explicitnímu vyjmenování formátů se však Ulož.to nemusí starat například o archivy typu RAR či ZIP.

Ulož.to zablokovalo Dilii

Spor mezi oběma stranami je pikantní i tom, že Ulož.to aktivně bránilo Dilii v tom, aby tato agentura mohla zastupovaná díla vyhledávat a nahlašovat. Zástupci to nepopřeli, podle nich se totiž sami bránili.

Od vyhledávání prý Dilii zastavil antihackerský nástroj, který chrání před DDoS útoky. Počty požadavků Dilie byly zřejmě tak vysoké, že mohly ohrozit provoz serverů.

A nástroj pro hlášení a blokování autorsky chráněných děl pak Dilia údajně zneužívala a chtěla mazat soukromé soubory uživatelů. Více než dvacet jiných majitelů autorských práv, kteří mají k nástroji přístup, se prý chovají zodpovědněji a je nikdo neblokuje.

Kdo je tady Šarlatán?

Vedle sporu s Dilií vede Ulož.to i rozepři s filmovým distributorem CinemArt. Tomu se koncem loňského roku podařilo u soudu získat předběžné opatření, které zabrání, aby lidé mohli ze serveru stahovat film Šarlatán, a to až do 20. 8. 2030.

I proti tomuto rozhodnutí se Ulož.to odvolalo a věří, že v další instanci zvítězí. Opět se odkazuje na současnou judikaturu, která říká, že provozovatelé služeb nejsou povinni sledovat obsah uživatelů a aktivně vyhledávat nelegální obsah.

Týden Živě o největších pirátských doupatech v Česku:

Diskuze (239) Další článek: V testech se objevil 16jádrový procesor Intel Core 12. generace s podporou DDR5

Témata článku: Internet, Ulož.to, Warez, Hudba, filmy, seriály, Soubor, Autorské právo, Dilií, Obsah, Nástroj, RAR, Česká tisková kancelář, Dilia, Pelíšek, Stahování, Šarlatáni, Nejvyšší soud, Česká republika


Určitě si přečtěte

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Současná situace cestování zrovna dvakrát nepřeje, kvůli covidu můžeme jezdit leda tak prstem po mapě. A nebo můžeme prsty nechat volné a koukat, jak po mapě cestuje někdo jiný. Díky otevřeným datům dopravních či přepravních společností je to hračka.

Lukáš Václavík | 10

Lukáš Václavík
Doprava
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 152

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo
Finanční správa tento měsíc spustí Moje Daně. Přiznání má být hračka
Lukáš Václavík
eIdentitaČeskoeGovernment
Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 120

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 92

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 36

David Polesný
VánoceNotebooky

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní