Ulož.to | Warez | Autorské právo

Ulož.to prohrálo soud a musí zabránit stahování šesti filmů. Dle svých slov ale vyhrálo

Zdroj: Space Films
Ulož.to prohrálo soud a musí zabránit stahování šesti filmů. Dle svých slov ale vyhrálo | Zdroj: Space Films

Téměř dva roky starý spor mezi serverem Ulož.to a Dilií, autorským svazem zastupující divadelní, literární a filmové autory a nositele práv, včera vyvrcholil o pražského vrchního soudu, píše ČTK. Tento odvolací soud pravomocně rozhodl o tom, že Ulož.to musí zabránit stahování šesti českých filmů: Obušku z pytle ven, Ostře sledované vlaky, Vesničko má středisková, S čerty nejsou žerty, Pelíšky a Kobry a užovky.

Jak na svém webu uvádí Ulož.to, firma se i tam cítí být vítězem, protože Dilia ze svých požadavků neustále slevovala. Přesto se i proti tomuto rozhodnutí hodlá odvolat u Nejvyššího soudu, protože je prý protiprávní, omezuje svobodu internetu a odporuje evropskému právu, které zakazuje filtrovat obsah.

Dilia původně požadovala, aby Ulož.to po nahlášení automaticky odstranila všechna nahlášená díla a zamezila jejich budoucímu nahrávání. Později žádost omezila jen na zmíněných šest filmů. Ve verdiktu ale přišlo ještě další zúžení.

Ulož.to nesmí zmíněné filmy zpřístupnit v souborech s koncovkami .avi, .mkv, .mk3d, .mks, mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v, .mpg, .ogv, .oga, .ogx, .ogg, .spx nebo .wmv. Tyto soubory tedy nesmí být viditelné ve výsledcích vyhledávače při zadání jména filmu s či bez diakritiky. Kvůli explicitnímu vyjmenování formátů se však Ulož.to nemusí starat například o archivy typu RAR či ZIP.

Ulož.to zablokovalo Dilii

Spor mezi oběma stranami je pikantní i tom, že Ulož.to aktivně bránilo Dilii v tom, aby tato agentura mohla zastupovaná díla vyhledávat a nahlašovat. Zástupci to nepopřeli, podle nich se totiž sami bránili.

Od vyhledávání prý Dilii zastavil antihackerský nástroj, který chrání před DDoS útoky. Počty požadavků Dilie byly zřejmě tak vysoké, že mohly ohrozit provoz serverů.

A nástroj pro hlášení a blokování autorsky chráněných děl pak Dilia údajně zneužívala a chtěla mazat soukromé soubory uživatelů. Více než dvacet jiných majitelů autorských práv, kteří mají k nástroji přístup, se prý chovají zodpovědněji a je nikdo neblokuje.

Kdo je tady Šarlatán?

Vedle sporu s Dilií vede Ulož.to i rozepři s filmovým distributorem CinemArt. Tomu se koncem loňského roku podařilo u soudu získat předběžné opatření, které zabrání, aby lidé mohli ze serveru stahovat film Šarlatán, a to až do 20. 8. 2030.

I proti tomuto rozhodnutí se Ulož.to odvolalo a věří, že v další instanci zvítězí. Opět se odkazuje na současnou judikaturu, která říká, že provozovatelé služeb nejsou povinni sledovat obsah uživatelů a aktivně vyhledávat nelegální obsah.

Týden Živě o největších pirátských doupatech v Česku:

Diskuze (239) Další článek: V testech se objevil 16jádrový procesor Intel Core 12. generace s podporou DDR5

Témata článku: Internet, Hudba, filmy, seriály, Ulož.to, Warez, Autorské právo, Soubor, Obsah, Česká republika, Nejvyšší soud, Verdikt, Žert, Dilií, Česká tisková kancelář, Kobr, Stahování, Pelíšek, Šarlatáni, RAR, Nástroj, DiliaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Motorola Razr 2022 se chystá i do Evropy. Má lepší displej i kloub a mnohem sympatičtější cenu

Motorola Razr 2022 se chystá i do Evropy. Má lepší displej i kloub a mnohem sympatičtější cenu

** Flipům od Samsungu roste dravější konkurence ** Motorola udělala ve svém Razru 2022 několik důležitých změn ** Je elegantnější a přitom výkonná

Jan Láska
Ohebný displejVéčko
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy