Kryptoměny | Ukrajina | Policie

Ukrajina pokračuje v tažení proti kryptoměnám. Zavřela burzy, na kterých se praly špinavé peníze

Ukrajinské bezpečnostní složky zlikvidovaly od začátku roku 2021 síť kryptoměnových burz, které sloužily k anonymizaci transakcí. Tajné burzy používalo k praní peněz získaných od ruských zpracovatelů elektronických plateb více než tisíc zákazníků.

„Bezpečnostní služba Ukrajiny zablokovala síť tajných směnáren kryptoměn v Kyjevě. Měsíční obrat sítě dosahoval až 30 milionů ukrajinských hřiven (cca 24 milionů korun),“ uvádí SBU v oficiálním tiskovém prohlášení. Administrátoři si mohli vydělat více než 2 miliony korun, protože z každé transakce obdrželi 5 až 10% poplatek.

Pračka na špinavé peníze

Podle SBU byly tajné kryptoměnové burzy velmi žádané, protože poskytovaly anonymitu transakcí a možnost praní špinavých peněz. Služeb těchto online směnáren využívali především jednotlivci – zejména osoby, které získávaly finanční prostředky z ruských elektronických peněženek, jež jsou na Ukrajině zakázané – například Yandex.Money, Qiwi, Webmoney a dalších.

Celá operace měla i politický podtext – mezi klienty sítě kryptoměnových burz měli údajně být i organizátoři masových protestů v předvečer Dne nezávislosti Ukrajiny. Ti měli právě prostřednictvím této sítě získat peníze na zaplacení služeb provokatérů.

Při prohlídkách tajných kanceláří v Pečorském, Ševčenkovském a Solomjanském rajónu Kyjeva strážci zákona zabavili:

  • počítače a servery s důkazy o nezákonné činnosti;
  • mobilní zařízení s nainstalovaným softwarem VPN;
  • razítka a zakládací dokumenty fiktivních společností registrovaných na Ukrajině a používaných k praní špinavých peněz;
  • hotovost v cizí měně ve výši 1 milionu ukrajinských hřiven (cca 809 tisíc korun).

Razie pokračují

Ukrajinská státní bezpečnostní služba údajně při raziích na kryptografické výměnné platformy také zajistila počítače obsahující důkazy o podezření z nezákonné činnosti a údajně zfalšované zakládací dokumenty společností.

Aktuálně probíhá vyšetřování, jehož cílem je stíhat osoby zapojené do praní špinavých peněz a nezákonného jednání v souvislosti s účetními doklady, platebními kartami a dalšími prostředky umožňujícími přístup k bankovním účtům.

Nejedná se zdaleka o první akci tohoto typu. Hlavní ředitelství SBU v Kyjevě a Kyjevské oblasti doručilo od začátku tohoto roku třem organizátorům podobných machinací oznámení o podezření z trestného činu. Obvinění nyní čekají na soudní proces.

Diskuze (6) Další článek: ELONOVINKY: SpaceX sehrál působivé divadlo. Proč byla největší raketa historie pohromadě jen hodinu?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,