Ukradená cédéčka

První ochrany se objevily již na osmibitových počítačích. Dnes je s rozvojem Internetu dostatečné zabezpečení vyrobeného softwaru stále důležitější. Téměř každé cédéčko se softwarem dnes obsahuje i nějakou ochranu proti nelegálnímu kopírování.
Tento článek vyšel v časopise Computer 15–16/00 dne 17. 8. 2000

Pavol Červeň, Marek Šalanda: První ochrany se objevily již na osmibitových počítačích. Dnes je s rozvojem Internetu dostatečné zabezpečení vyrobeného softwaru stále důležitější. Téměř každé cédéčko se softwarem dnes obsahuje i nějakou ochranu proti nelegálnímu kopírování. Její rozvoj jde stále dopředu, přičemž ideálem se stala taková ochrana, kterou nebude možné narušit, ale která nebude obtěžovat legálního uživatele. O ideálech je však známo, že se je nedaří naplnit.

Na začátku bylo číslo

Ochranu softwaru můžeme dnes rozdělit na několik druhů. Nejběžnější, ale také nejméně účinnou ochranou je zadání sériového (registračního) čísla. Využívají ho nejvíce sharewarové programy. Abyste získali plnou verzi, musíte zadat číslo, které je nutné pro registraci. To vám zašle výrobce (distributor) po zaplacení registračního poplatku.

Svoboda Internetu bohužel umožňuje existenci webů s tzv. cracky (přímo registrační čísla nebo programy, které je umí najít). Po využití takového webu získá kdokoli registrační číslo, které mu umožní používání programu. Neznamená to ale, že byste se stali legálními uživateli.

Ve většině programů je registrační číslo závislé na jméně uživatele, někdy se mění na každém počítači. Stále častěji se využívá registrace on-line, kdy je sériové číslo zasláno přes Internet autorovi k ověření. Některé programy jsou přitom chráněny celkem dobře a jejich nelegální registrace není jednoduchá.

Např. Merak Mail Server při změně jediného bytu dat zablokuje přístup do registrů Windows a po každém spuštění počítače se objeví zpráva, že se na něm používá nelegální software. Program CDRWin zase špatně vypálí vaše cédéčko a BulletProof FTP při stahování přeskakuje soubory a adresáře. Mnoho programů také zasílá bez vašeho vědomí přes Internet zprávu výrobci, který si ověří, zda jste registrovaným uživatelem. Někdo to může považovat za narušení soukromí, ale výrobci softwaru jsou bohužel často velmi zoufalí, a proto sahají k nestandardním metodám.

Měsíc života

Programy jsou často k dispozici v časově omezené verzi. To znamená, že se například po měsíci odmítají spustit a žádají registraci a tím i zakoupení programu. Opět platí již zmíněné – pokud použijete crack, nedivte se ničemu neočekávanému, jakmile je totiž ochrana dobře naprogramovaná, zjistí i nejmenší změnu v kódu programu.

Někteří autoři odmítají posílat sériové číslo emailem z důvodu bezpečnosti, proto používají soubor s registračním klíčem. Do tohoto souboru přidají vedle registračních údajů také informace o uživateli a někdy i některé části programu, které nejsou v omezené verzi k dispozici. Uživatel si pak musí dát pozor, aby soubor nezískal někdo jiný. Jakmile totiž autor zjistí, že se vyskytují dvě instalace programu se stejnou registrací, zruší s oběma kontakty a vy přijdete o výhody v podobě aktualizací apod.

Klíčenka je hardware

Hardwarové klíče jsou jednou z nejkvalitnějších ochran softwaru. Je to většinou malá krabička velikosti balíčku žvýkaček, kterou připojíte do některého z portů (nejčastěji sériový nebo paralelní) na zadní straně počítače. Tento klíč pak musí být zapojen při spuštění a používání programu. Někdy je možné spustit program i bez klíče, ale pak se chová jako demoverze a některé funkce má zablokované. Klíčů máte tolik, kolik jste si koupili licencí.

Jsi tím, čím jsi?

Kontrolu originálního CD-ROM používají nejvíce hry. Tyto ochrany jsou již komplexnější a znemožňují i kopírování cédéčka. Pokud se pokusíte o nelegální kopii, hra pak není funkční nebo se chová jinak, než byste očekávali. Settlers 3 jsou v pirátské kopii plně funkční, v těžších částech vám však třeba místo produkce dřeva nabídnou chov prasat. Jiné hry zase během hraní náhodně testují přítomnost originálního cédéčka – pokud ho nenajdou, nechají počítač „zmrznout“ a musíte ho restartovat.

Existují i další varianty ochrany. Zajímavou je pozitivní ochrana – tzv. hodnota navíc. Výrobce např. k cédéčku nabídne nějakou zajímavou publikaci, výrobek, manuál atd., které jsou již v ceně. Nebo lze tuto hodnotu navíc vázat na registraci. Jakmile se zaregistrujete, zašlou vám ji. Mezi přidané hodnoty patří také aktualizace zdarma, slevy na další výrobky, možnost využití některých služeb aj. Vše získáte jen s legálním softwarem.

Trnitá cesta

Ochrana programů je bohužel velmi komplikovaná a může způsobit řadu problému. Ten první vzniká již v lisovně, kde se cédéčka lisují – někdy se musí přelisovat všechna cédéčka znovu. Další komplikace se již přenášejí na legálního uživatele. Déle trvající spuštění ani tak nevadí. Některé programy jsou sice určeny pouze pro Windows 9x, ale i když by je bylo možné spustit ve Windows NT, jejich ochrana to nedovolí (např. starší SafeDisc).

Mohou se vyskytnout i problémy na pomalejších mechanikách CD-ROM, kdy se i legální software tváří jako nelegální.

Dalším omezením je i to, že si nemůžete pořídit zálohu své legální kopie. Děti vám pak mohou jediné originální cédéčko např. poškrábat a vy o program přijdete. Naštěstí jsou v tomto ohledu mnozí výrobci velice slušní – pokud jim zašlete zničené originální cédéčko, pošlou vám místo něho jiné.

I přes všechny problémy bude rozvoj ochrany softwaru stále pokračovat. Množství nelegálních kopií je pro to dostatečným argumentem. Na druhé straně je pravdou, že pod tímto tlakem změnila řada výrobců i svoji cenovou politiku. Pokud je dobře připravená, je pak totiž jednou z nejlepších ochran.

Základní typy ochrany:
sériové číslo
časové omezení
soubor obsahující registrační klíč
hardwarový klíč
kontrola originálního CD-ROM

Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.
Diskuze (43) Další článek: EPSON PhotoPC 3000Z - Obrazová kvalita, referenční snímky

Témata článku: Windows, Internet, Nelegální soubor, Ochrana, Funkční program, Crack, Pirátská verze, Settlers, Dostatečná změna, Nelegální varianta, Legální soubor


Určitě si přečtěte

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

** Americká námořní pěchota nedávno představila 3D tištěná kasárna pro vojáky ** Ty jim tiskne velká 3D tiskárna na beton ** Výsledkem je solidní obytný prostor, který je slušně chráněný před nepřátelskou palbou

Stanislav Mihulka | 18

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

** Yoga C930 nabídne revoluční reproduktor v kloubu displeje ** Yoga Book C930 představuje zdařilý reparát podivného Yoga Booku ** ThinkPad X1 Extreme se může pochlubit extrémní výbavou v tenkém těle

Tomáš Holčík | 16

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

** Microsoft se opět snaží spojit telefony a počítače. ** Místo velkých novinek se zaměřil spíše na drobná vylepšení. ** Vyhledávání je konečně použitelné a hledá téměř všude.

Vladislav Kluska | 78

Windows 10 už jsou na 700 milionech počítačů, ale není to jen labutí píseň?

Windows 10 už jsou na 700 milionech počítačů, ale není to jen labutí píseň?

** Windows 10 překonaly hranici 700 milionů instalací ** To je úctyhodné číslo a miliarda se blíží ** Analýzy ale i tak ukazují proměnu, jak používáme počítače a mobily

Jakub Čížek | 49

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

** Vyzkoušeli jsme rychlé externí SSD Samsung T5 ** Externí SSD je lepší než flešky i velké plotnové disky, většímu rozšíření doposud bránila především cena ** Samsung T5 zvládne i chytré šifrování a připojení k mobilu

David Polesný | 27

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

** Google dnes představil novinky ** Dočkali jsme se nového telefonu Pixel 3, tabletopočítače a domácího displeje ** Rozšíření Google Assistenta do dalších zemí se bohužel nekoná

David Polesný | 45

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 82


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku