Ukradená cédéčka

První ochrany se objevily již na osmibitových počítačích. Dnes je s rozvojem Internetu dostatečné zabezpečení vyrobeného softwaru stále důležitější. Téměř každé cédéčko se softwarem dnes obsahuje i nějakou ochranu proti nelegálnímu kopírování.
Tento článek vyšel v časopise Computer 15–16/00 dne 17. 8. 2000

Pavol Červeň, Marek Šalanda: První ochrany se objevily již na osmibitových počítačích. Dnes je s rozvojem Internetu dostatečné zabezpečení vyrobeného softwaru stále důležitější. Téměř každé cédéčko se softwarem dnes obsahuje i nějakou ochranu proti nelegálnímu kopírování. Její rozvoj jde stále dopředu, přičemž ideálem se stala taková ochrana, kterou nebude možné narušit, ale která nebude obtěžovat legálního uživatele. O ideálech je však známo, že se je nedaří naplnit.

Na začátku bylo číslo

Ochranu softwaru můžeme dnes rozdělit na několik druhů. Nejběžnější, ale také nejméně účinnou ochranou je zadání sériového (registračního) čísla. Využívají ho nejvíce sharewarové programy. Abyste získali plnou verzi, musíte zadat číslo, které je nutné pro registraci. To vám zašle výrobce (distributor) po zaplacení registračního poplatku.

Svoboda Internetu bohužel umožňuje existenci webů s tzv. cracky (přímo registrační čísla nebo programy, které je umí najít). Po využití takového webu získá kdokoli registrační číslo, které mu umožní používání programu. Neznamená to ale, že byste se stali legálními uživateli.

Ve většině programů je registrační číslo závislé na jméně uživatele, někdy se mění na každém počítači. Stále častěji se využívá registrace on-line, kdy je sériové číslo zasláno přes Internet autorovi k ověření. Některé programy jsou přitom chráněny celkem dobře a jejich nelegální registrace není jednoduchá.

Např. Merak Mail Server při změně jediného bytu dat zablokuje přístup do registrů Windows a po každém spuštění počítače se objeví zpráva, že se na něm používá nelegální software. Program CDRWin zase špatně vypálí vaše cédéčko a BulletProof FTP při stahování přeskakuje soubory a adresáře. Mnoho programů také zasílá bez vašeho vědomí přes Internet zprávu výrobci, který si ověří, zda jste registrovaným uživatelem. Někdo to může považovat za narušení soukromí, ale výrobci softwaru jsou bohužel často velmi zoufalí, a proto sahají k nestandardním metodám.

Měsíc života

Programy jsou často k dispozici v časově omezené verzi. To znamená, že se například po měsíci odmítají spustit a žádají registraci a tím i zakoupení programu. Opět platí již zmíněné – pokud použijete crack, nedivte se ničemu neočekávanému, jakmile je totiž ochrana dobře naprogramovaná, zjistí i nejmenší změnu v kódu programu.

Někteří autoři odmítají posílat sériové číslo emailem z důvodu bezpečnosti, proto používají soubor s registračním klíčem. Do tohoto souboru přidají vedle registračních údajů také informace o uživateli a někdy i některé části programu, které nejsou v omezené verzi k dispozici. Uživatel si pak musí dát pozor, aby soubor nezískal někdo jiný. Jakmile totiž autor zjistí, že se vyskytují dvě instalace programu se stejnou registrací, zruší s oběma kontakty a vy přijdete o výhody v podobě aktualizací apod.

Klíčenka je hardware

Hardwarové klíče jsou jednou z nejkvalitnějších ochran softwaru. Je to většinou malá krabička velikosti balíčku žvýkaček, kterou připojíte do některého z portů (nejčastěji sériový nebo paralelní) na zadní straně počítače. Tento klíč pak musí být zapojen při spuštění a používání programu. Někdy je možné spustit program i bez klíče, ale pak se chová jako demoverze a některé funkce má zablokované. Klíčů máte tolik, kolik jste si koupili licencí.

Jsi tím, čím jsi?

Kontrolu originálního CD-ROM používají nejvíce hry. Tyto ochrany jsou již komplexnější a znemožňují i kopírování cédéčka. Pokud se pokusíte o nelegální kopii, hra pak není funkční nebo se chová jinak, než byste očekávali. Settlers 3 jsou v pirátské kopii plně funkční, v těžších částech vám však třeba místo produkce dřeva nabídnou chov prasat. Jiné hry zase během hraní náhodně testují přítomnost originálního cédéčka – pokud ho nenajdou, nechají počítač „zmrznout“ a musíte ho restartovat.

Existují i další varianty ochrany. Zajímavou je pozitivní ochrana – tzv. hodnota navíc. Výrobce např. k cédéčku nabídne nějakou zajímavou publikaci, výrobek, manuál atd., které jsou již v ceně. Nebo lze tuto hodnotu navíc vázat na registraci. Jakmile se zaregistrujete, zašlou vám ji. Mezi přidané hodnoty patří také aktualizace zdarma, slevy na další výrobky, možnost využití některých služeb aj. Vše získáte jen s legálním softwarem.

Trnitá cesta

Ochrana programů je bohužel velmi komplikovaná a může způsobit řadu problému. Ten první vzniká již v lisovně, kde se cédéčka lisují – někdy se musí přelisovat všechna cédéčka znovu. Další komplikace se již přenášejí na legálního uživatele. Déle trvající spuštění ani tak nevadí. Některé programy jsou sice určeny pouze pro Windows 9x, ale i když by je bylo možné spustit ve Windows NT, jejich ochrana to nedovolí (např. starší SafeDisc).

Mohou se vyskytnout i problémy na pomalejších mechanikách CD-ROM, kdy se i legální software tváří jako nelegální.

Dalším omezením je i to, že si nemůžete pořídit zálohu své legální kopie. Děti vám pak mohou jediné originální cédéčko např. poškrábat a vy o program přijdete. Naštěstí jsou v tomto ohledu mnozí výrobci velice slušní – pokud jim zašlete zničené originální cédéčko, pošlou vám místo něho jiné.

I přes všechny problémy bude rozvoj ochrany softwaru stále pokračovat. Množství nelegálních kopií je pro to dostatečným argumentem. Na druhé straně je pravdou, že pod tímto tlakem změnila řada výrobců i svoji cenovou politiku. Pokud je dobře připravená, je pak totiž jednou z nejlepších ochran.

Základní typy ochrany:
sériové číslo
časové omezení
soubor obsahující registrační klíč
hardwarový klíč
kontrola originálního CD-ROM

Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.
Diskuze (43) Další článek: EPSON PhotoPC 3000Z - Obrazová kvalita, referenční snímky

Témata článku: Windows, Internet, Settlers, Dostatečné zabezpečení, Dostatečná změna, Nelegální soubor, Ochrana, Legální soubor, Funkční program, Pirátská verze, Nelegální varianta, Crack


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 16 stavebnic pro nejmenší caparty i vás samotné

Jakub Čížek | 16

22 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

22 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 16Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí