Ukončení soudu s Microsoftem: nečekané komplikace

Jednalo se o společnou žalobu federální vlády a států; jenomže soudci údajně rozhodnutí s jednotlivými státy americké federace nekonzultovali.
Nečekanou překážku či trhlinu dostává ohlášené ukončení historického soudního řízení s Microsoftem. Původní žalobu podalo americké (federální) ministerstvo spravedlnosti (DoJ, Department of Justice), separátní žaloby podalo 18 států americké federace. Aby se ale celý proces nekouskoval a vůbec mohl efektivně proběhnout, rozhodli se DoJ i státy postupovat společně jednou žalobou. To jediné také vůbec mohlo pomoci k efektivnímu řízení procesu – je asi těžké si představit, že by se podobně gigantický proces, jaký probíhal u federálu, paralelně opakoval u několika desítek států Unie: rozhodně by jej to několikanásobně prodloužilo a mnohonásobně prodražilo.

Jenomže rozhodnutí federálu (tj. dohoda o mimosoudním narovnání s Microsoftem) nebylo s jednotlivými nejvyššími soudci amerických států konzultováno a nebylo jimi schváleno. Jako první se ozval nejvyšší soudce ze státu Massachusets Tom Reilly s tím, že je účastník sporu a že uvedenou dohodu zkrátka nepodepíše; soudce požaduje některá další tvrdší opatření proti Microsoftu. Někteří další soudci z jednotlivých států naopak souhlasili, jiní se zatím nevyjádřili – faktem ale je, že explicitní souhlas s vyhlášeným rozhodnutím od nich nebyl předem získán.

Jak nyní dál? Představitelé amerického ministerstva spravedlnosti uvádějí, že dohoda na úrovni federálu vstoupí v platnost. Pokud se jednotlivé státy rozhodnou s tím nesouhlasit, mohou pak pokračovat dále ve vlastních žalobách proti Microsoftu. Právní analytici uvádějí, že tento postup bude zřejmě pro jednotlivé státy americké Unie znamenat jen minimální šanci úspěšně se domoci tvrdších opatření proti Microsoftu. Důvodem není jenom prostý precedent, tedy že takto bylo rozhodnuto na nejvyšší, federální úrovni, ale i „změněná Amerika po 11. září“: teroristické události – dnes je v módě Amerika sjednocená, nikoli rozhádaná, a tlaky na to, aby se jednotlivé státy podřídily, prý budou značné.

Poslední zpráva hovoří o tom, že státy Unie jsou přesně půl na půl nerozhodnuté: z 18 účastníků žaloby jich šest souhlasí se revidovanou podobou vyrovnání, šest je nerozhodnuto a šest nesouhlasí a chce přitvrdit.

Mezi první zprávou publikovanou v pátek došlo navíc k revizi textu vyrovnání; s touto revizí Microsoft souhlasil. Jedná se především o přesnější definice textů, nikoli o významnou změnu rozsudku ve prospěch jedné nebo druhé strany
Diskuze (1) Další článek: Napster bude brzo překonán

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,