Udělejte si z Windows Macintoshe – a tentokrát se vším všudy!

WindowBlinds byl jen začátek, teď je tu MacVision a s ním kompletní podoba Finderu a prostředí MacOS8 pro vaše Windows.
Před časem jsem popisoval program WindowBlinds, který modifikuje vzhled oken do libovolné podoby, kromě jiného i do podoby systému Apple. Ten je sice již nyní ve velmi zdařilé verzi 0.50 která umí měnit i vzhled tlačítek a zaškrtávacích políček. Nicméně ve chvíli, kdy jsem doloval web a hledal applovský systémový font, který mi jediný chyběl k dokonalému završení díla, jsem našel mnohem víc – kompletní prostředí Finderu se systémovým písmem a kompletní podobou systému MacOS8. Pokud vás WindowBlinds nadchl, MacVision vás poblázní úplně.

Je to ještě Windows?
Předem je třeba uvést, že MacVision není emulátor, není určen pro spouštění programů pro Apple ani neotevře soubory v Apple formátu. Jeho cílem je postavit se mezi Windows a uživatele a úplně potlačit prostředí Windows s jeho nahrazením kompletními ovládacími prvky Applu. Takže jsou to stále Windows, stále mají své schopnosti i neduhy, pouze vypadají nachlup stejně jako Apple.

Po spuštění se objeví na horní straně okna typické systémové menu s jablíčkem na boku. Pod jablíčkem najdete obsah běžné nabídky Start. Překopání jde tak daleko, že máte dokonce i oblé rohy obrazovky. Systémové písmo je běžný TrueType, který můžete použít i jinde, jedinou jeho nevýhodou je chybějící čeština. To byl ale mohl spravit nějaký editor písem.

Tento pruh Finderu se chová stejně jako na Applu, hlavní menu aplikace není v okně aplikace, ale na této liště (dá se to vypnout). Schovávání hlavní nabídky ale nefunguje u Microsoft aplikací s odtrhávací nabídkou (Office , Explorer a další). Přepínání úloh je jako na Macintoshi ikonkou v pravém horním rohu. Standardní pruh úloh na doslním okraji obrazovky můžete používat i nadále, ale pro ten správný pocit je lepší si u něj zapnout automatické schovávání.

Kulatá tlačítka
Předělávka se týká i grafického prostředí, tlačítka jsou kulatá, zaškrtávátka plastická, okna se umí sbalovat jen do titulkového pruhu, pruh informující o průběhu zpracování se také dočkal úpravy. Autor programu pracuje právě na dodělání posuvných lišt a pracuje také na správné podobě kontextových nabídek (teď by už to snad mělo být hotové). Suma sumárum – iluze je naprosto dokonalá, snad pouze na tlačítkách je standardní OK a ne to pravé Budiž.

Jsou vůbec nějaké problémy?
Je třeba přiznat že i toto pseudojabko má některé mouchy, které trochu omezují jeho možnosti využití. Nečeské systémové písmo jsem již zmínil, patří k němu i anglické základní nabídky Finderu. Kdo je tedy odkojený českým Macintoshem, bude muset holt také používat to anglické prostředí. Protože MacVision mění vzhled aplikace, může se stát, že některé návrhy dialogů nebudou úplně přesně ideální a něco se rozpadne.

Podobně jsme pozorovali jistou nechuť pracovat na Windows NT 4.0, na Windows 98 je to bez problémů, s Windows NT bývají prostě problémy, program je ale ve vývoji, třeba se to spraví.

Pokud se vám stýská nejen po podobě prostředí Applu ale také po jeho ovládání, MacVision je přesně to, co potřebujete. Navíc věřte nebo ne, celý zabalený program má pouze 160 kB! Takže neváhejte a stahujte.

Diskuze (9) Další článek: Počítač na splátky

Témata článku: Apple, Windows, Horní okno, Finder, Kompletní editor, Window, Pravé okno, Systémové písmo, Win +, Systémový font, Hlavní nevýhoda, Windows +, Kompletní nabídka, Horní lišta, Kompletní úprava, Systémový program


Určitě si přečtěte

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 78

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 13


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně