Udělejte si dokonalý pořádek mezi okny na ploše Windows, zdarma

Dejte pravidla své pracovní ploše ve Windows. Už žádná překrytá okna nebo plýtváním místem na monitoru – s programem Acer GridVista máte vyhráno.

Mít dnes monitor alespoň s dvacetipalcovou úhlopříčkou není žádný luxus. Velká pracovní plocha se hodí nejen ke sledování filmů a hraní her, ale především dokáže urychlit práci s více programy. Několik let nejrozšířenější rozlišení monitorů 1024 × 768 bodů už postupně ustupuje větším plochám.

Bohužel však není operační systém Windows, XP ani nové Visty, nijak zvlášť připraven pro efektní práci s okny na velké ploše monitoru. Vrcholem luxusu je v tomto možnost uspořádání oken právě spuštěných aplikací nad sebou, vedle sebe, nebo zcela bezúčelně na sebe. Pokud si chcete rozvrhnout plochu tak, abyste měli pro pracovní okno více místa než pro aplikace, které jen sledujete, musíte přenastavit velikost a rozmístění oken ručně. Existuje ale aplikace, která nabídne šikovnou správu oken – jmenuje se Acer GridVista. A dá se použít nejen na počítačích Acer a s Windows Vista, jak by mohl název mást.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Takovéto rozložení oken nabídnou Widnows

Rozkrájejte plochu

Aplikaci Acer GridVista najdete předinstalovanou u většiny notebooků značky Acer. Je však volně ke stažení na některých serverech, např. na softpedii, a tak si můžete program spustit i na jiných počítačích. Kromě Windows Vista pracuje aplikace také s Windows XP.

Po svižné instalaci přijdete o 2,7 MB místa na disku. Program se po spuštění usídlí v system tray oblasti, odkud je možné kliknutím na ikonku provádět nastavení. První z možností je rozšíření plochy na druhý připojený monitor a dále následuje nabídka s možnostmi rozložení plochy.

Klepněte pro větší obrázek  
Jak si budete přát rozložit plochu?

Rozložením plochy rozumějte její „rozřezání“ na několik oddílů, do kterých se následně budou zachytávat okna spuštěných aplikací. Můžete si zvolit, kolik takových oddílů chcete mít na ploše monitoru a jak mají být rozmístěné. Nastavení se provádí zvlášť u každého připojeného monitoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
A takto to umí GridVista: okno přesunete nad oddíl, ve kterém se má umístit. Výsledkem je perfektní uspořádání

Možnosti dalšího nastavení už jsou jen strohé – spuštění programu po spuštění a nastavení výchozí pozice okna po uvolnění z oddílu.

Klepněte pro větší obrázek
Veškerá nastavení programu...

A jak to vlastně funguje v praxi? Jakmile pohnete oknem, které není maximalizované, zobrazí se na ploše výrazné rámy oddílů. Okno přetáhnete kamkoli do jednoho z oddílů a následně dojde k okamžitému přizpůsobení velikosti okna, aby do oddílu přesně zapadlo.

Průhledné nebo stále nahoře

U každého okna vedle trojice známých symbolů v pravém horním rohu uvidíte další trojici připadající aplikaci Acer GridVista. Ani tento zásah do rámu průhledného okna ve Windows Vista nezpůsobí přepnutí z grafického rozhraní Aero do běžného zobrazení. Naopak – nové ikonky se po vzoru svých kolegyň efektně podsvicují tyrkysovou barvou při zaměření myší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nad okny přibyly další tři ikonky • mininabídka z první ikony

První ikona otevře malou nabídku, kde najdete možnost zprůhlednění okna a zaměření do jedné z přednastavených oddílů na ploše monitoru. Druhá ikona se symbolem zámku aktivuje nebo deaktivuje možnost přichytávání okna do oddílů. Někdy se zkrátka hodí mít okno plovoucí, v takovém případě jej před GrdiVistou „zamknete“. A třetí ikona se hodí právě pro tato plovoucí okna – aktivuje totiž režim „stále nahoře“, takže takové okno zůstane stále na očích.

Klepněte pro větší obrázek 
Průhledné okno nad ostatními

Program má ale i své nevýhody. S některými programy může přijít do konfliktu, když se bude pokoušet změnit velikost jejich oken. Také by bylo dobré, kdyby si mohl uživatel sám definovat množství arozměry oddílů, protože na 30palcových monitorech už jsou i čtyři oddíly málo. Ale pozitiva jednoznačně převažují. Už třeba proto, že za tuto šikovnou pomůcku nezaplatíte ani korunu.

Je celkem pravděpodobné, že se Acer brání volnému rozšiřování tohoto šikovného programu a chce jej uchovat jako jeden z bonusů ke svým notebookům. Možná proto je program ke stažení jen na několika málo zahraničních serverech. Nedivil bych se, kdyby v licenčních podmínkách bylo uvedeno, že lze program provozovat pouze na počítačích značky Acer, ale licenční podmínky k tomuto programu se při instalaci nezobrazují a na ani na webu nejsou k dohledání. Z pohledu běžného uživatele tedy můžete k Acer GridVista přistupovat jako k běžnému freewaru.

Acer GridVista
Správce oken na ploše Windows XP/Vista
Zdarma

Informace: www.acer.com
Ke stažení: Softpedia

Klepněte pro větší obrázek

- efektivní rozložení oken na ploše
- podpora více monitorů
- funkce pro okna průhledná nebo stále nahoře

Klepněte pro větší obrázek

- konflikt s některými aplikacemi
- nemá českou lokalizaci

Klepněte pro větší obrázek

 

 

 

 

Témata článku: Software, Windows, Firefox, Download, Area, Area 51

15 komentářů

Nejnovější komentáře

  • xls 11. 7. 2008 19:24:15
    Docela zajímavý, vyzkouším, na mý 30" mě nebaví pořád rovnat okna. Jen by...
  • Roman Nepšinský 11. 7. 2008 17:25:20
    ...hodil by se možná i nějaký ohňostroj nebo fanfára při maximalizaci...
  • kozec 11. 7. 2008 14:18:02
    Naprosto nie, dokazu napriklad odpalit WMP (schovat a uz nikdy neukazat.)...
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 27

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 31

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 19


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky