Události v přenosných počítačích v roce 1998

Rok má tři sta pětašedesát dní. Je to poměrně dlouhá doba na změny v jakémkoliv oboru. Zejména u notebooků, kde vývoj šel kupředu přímo mílovými kroky.
První tři měsíce pokrok v oblasti notebooků více či méně stagnoval. Typy procesorů byly stále stejné a tak jediné, co hovořilo pro uživatele, bylo postupné a kontinuální snižování cen. V té době tedy všichni notebookáři upírali své zraky ke společnostem Intel a AMD v naději, kdy že uvedou na trh tak dlouho očekávané procesory Intel Mobile Pentium II nebo AMD-K6 3Dnow.

Po třech měsících relativního klidu se strhla smršť s novinkami. Ta trvala až do letošního Invexu. Nejdříve se výrobci a tím i spotřebitelé dočkali prvního notebooku s mobilním Pentiem II. To bylo uvedeno na trh na přelomu března a dubna a implantováno jen o několik dní později. Bohužel první notebooky s procesory Intel Pentium II měly značně sníženou výdrž při běhu na akumulátor. Někteří výrobci tento malý neduh záhy více či méně napravili vyšší kapacitou akumulátoru. Ale jiní dále vyhlíželi procesory společnosti AMD a o to toužebněji. První notebooky s procesory AMD-K6 3Dnow zakotvily na našem trhu až v polovině srpna. Tou dobou již byly k dispozici první vzorky notebooků s mobilní PII na 300 MHz. Ten byl oficiálně uveden až 9. září. Také je zajímavé, že společnost Toshiba neměla až do 1. září žádný model s procesorem Intel Pentium II. I když byly modely s procesory AMD-K6 3Dnow až o sedm procent levnější než výkonnostně stejné modely s PII příliš se neujaly. Jen málo výrobců jim dalo přednost před PII. Dále začali do notebooků ve větší míře instalovat mechaniky DVD-ROM.

V poslední řadě se stal rok 1998 rokem velkých slev notebooků. Všechny společnosti celý rok konstantně zlevňovaly. Novými modely nahrazovaly staré, jejich ceny pak klesaly na hranici přitažlivosti i pro domácí uživatele. Největší útok na peněženky spotřebitelů byl podniknut v letních měsících, kdy slevy nejvýrazněji spustily společnosti Toshiba, Compaq a Acer.

Notebook s Pentiem MMX na 166 MHz s HDD o kapacitě 2,1 GB, 16 MB RAM a TFT displejem 12,1palců stál začátkem roku průměrně 125 tisíc Kč a dnes jej pořídíte přibližně za 25 až 30 tisíc Kč.

Zato notebook s procesorem Pentium II na 300 MHz, HDD 8,4 GB, operační pamětí 128 MB a TFT displejem 13,7palců stojí nyní průměrně 160 tisíc. Všechny ceny jsou uvedeny bez DPH.

Váš názor Další článek: Portégé 3010CT - malý krůček k dokonalému notebooku

Témata článku: Notebooky, Stejný trh, Události, První společnost, Přenosný počítač, Největší útok, První měsíc, První model

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů