Účinným detektorem lži se může stát i obyčejný telefon. Stačí přitom jen dotykový displej

Účinným detektorem lži se může stát i obyčejný telefon. Stačí přitom jen dotykový displej

Výzkumníci z dánské univerzity v Kodani vytvořili aplikaci, která dokáže běžný mobilní telefon proměnit na detektor lži. Výsledky údajně nabízí srovnatelné s tradičním polygrafem. Klíčem je algoritmus, který dokáže detailně analyzovat pohyb prstu po displeji při odpovídání na různé otázky.

Algoritmus nese jméno Veritaps a podle zveřejněné výzkumné zprávy dokáže odhalit, nakolik člověk odpovídá pravdivě, podle způsobu, kterým se dotýká displeje. Lživé a nečestné odpovědi totiž zapřičiní pohyb prstu provázený drobnými odchylkami a nerovnoměrností pohybu, což zpravidla doprovází i delší reakční čas a občas i zcela nestandardní pohyby prstu po displeji. Když má tazatel šoupnout prstem směrem ke správné odpovědi, je to zpravidla zcela čisté a rovnoměrné gesto.

Algoritmus se v současné době dále testuje a vyvíjí. Zatím běží na mobilech s operačním systémem Android a bohužel není dostupný veřejnosti. Z vyjádření výzkumníků je cítit obava, aby veřejnost jejich aplikaci nebrala jako nástroj na řešení sporů apod.

Pokročilý polygraf umí rozpoznat reakci člověka dle srdečního tepu, rozšířených zorniček či teploty, nebo také analýzou hlasu. Veritaps je tedy zatím nejdostupnějším způsobem, i když ne zcela přesným. V kombinaci s dalšími způsoby detekce by ale mohl přesnost určení pravdivosti tvrzení dále zvyšovat.

Určitě si přečtěte

Články odjinud