Účetnictví zadarmo?

V loňském roce se ve větší míře objevily účetní programy zadarmo. Následující článek se pokusí odpovědět na otázky typu: „To je opravdu úplně zadarmo? A funguje to vůbec? Co když se změní zákony?“
Zdeněk Hrazdila: V loňském roce se ve větší míře objevily účetní programy zadarmo. Následující článek se pokusí odpovědět na otázky typu: „To je opravdu úplně zadarmo? A funguje to vůbec? Co když se změní zákony?“

Mám v prasátku naspořeno pár stovek korun z dob, kdy mi obchodníci renomovaných firem sdělili, že můj účetní program nepřežije první hodiny roku dva tisíce. Naposledy jsem pročítal tištěnou propagaci dodavatelů účetního software těsně po loňském Invexu. Tehdy jsem odmítl představu vést dále účetnictví ve svém dosavadním programu.

Následovaly úvahy, rozhovory se známými, kteří by mohli poradit, a hlavně odkládání konečného rozhodnutí. Nový účetní program přece mohu koupit až v průběhu března, stejně do té doby házím paragony do krabice a výpisy z banky plus faktury skladuji ve složkách.

Z mého pohledu se tak najednou vyřešil dvojí problém českých podnikatelů. Za prvé aspoň trochu počítačově gramotným drobným podnikatelům a živnostníkům, kteří si vedou účetnictví na PC sami, byla ze strany firem poskytnuta drobná úleva (když už na jiné formy, např. snížení daní, marně čekají od státu).

Za druhé se usnadnil výběr vhodného softwaru malým společnostem, které si neomezeně dlouho mohou ověřovat vlastnosti jednotlivých programů, než se rozhodnou pro jeden z nich.

Za zeptání nic nedáš…
Z praktických důvodů jsem řadu dotazů položil distributorům jednoduchého i podvojného účetnictví. Proč se omezovat ve výběru už dopředu limitem jednoduchého účetnictví, když některé programy nabízejí komfort obojího účtování?

Je účetní program opravdu zadarmo?
V podstatě ano, nevadí-li vám, že budete pracovat v prostředí MS-DOS, nebo že budete mít k dispozici jen limitovanou verzi programu.

Ať už si nakonec vyberete cokoliv, můžete to mít bezplatně v případě, že si to opatříte stažením z webu. Verzi na cédéčku vám firma prodá za drobný poplatek. Pomoci vám může také náš časopis Computer. Nejnovější „free“ a startovní verze účetních programů najdete čas od času na našem CD-ROM.

Účetnictví free
Obstaráte-li si účetní program s nálepkou „free“, máte v ruce nebo v pécéčku volně a zdarma šířitelný software, ovšem určený pro poněkud zpátečnické a negrafické dosové prostředí. Firma už tuto větev svého rozvoje odřezala, ale je ochotna vám program věnovat a garantovat jeho následné drobné aktualizace (takové, které reagují na změnu legislativy).

Většinou se ze strany dodavatele nenadějete nějaké výrazné podpory; té se dočkáte až ve chvíli, kdy zjistíte, že DOS je nudný – a pospícháte objednat stejný program ve verzi pro Windows. To samozřejmě můžete, producent softwaru s tím tajně počítá a umožní vám ochotně export už pořízených dat.

Účetnictví start

Limitované verze (označují se většinou jako verze „start“) vás omezí buď počtem položek, které dokáží strávit, nebo fungují plnohodnotně jen po určitý čas. Z tohoto pohledu může do škatulky účetnictví start spadnout vlastně každá demoverze. I taková, která vám pak po týdnu oznámí, že vás očekává s peněženkou na uvedené adrese. Výhodnější nabídku z této kategorie představuje omezení počtem položek (většinou účetních dokladů, faktur, adres nebo skladových pohybů).

Opravdovým hitem pro drobné živnostníky a miniaturní firmy bych bez uzardění nazval Money 2000 Start, program, který má omezení nastaveno nejvýše a umožňuje výběr mezi jednoduchým i podvojným účetnictvím. Nedejte se zmást: po instalaci má Money 2000 Start limity nastaveny proklatě nízko (100 položek), ale po registraci se zvýší na 500 účetních záznamů.

V praxi to znamená, že musíte vyjít s půl stem řádků peněžního (účetního) deníku. Tam zapisujete nejen všechny pohyby na bankovním účtu, ale také příjmy a výdaje v hotovosti (včetně všudypřítomných paragonů), nepeněžní operace atp. Takže se dá podle loňské uzávěrky lehce odvodit, zda se do mantinelů start verze vejdete či nikoliv.

A co se stane po naplnění limitů? Některý program se zablokuje, nebo vám neumožní zapsat doklady s datem pořízení po určitém termínu. Šetrný k uživateli je takový program, který pracuje dál, jenom výstupní sestavy výrazně označí jako neplatné.

Upište svoji duši za aktualizace
Dobrá, dejme tomu, že program jste si už nějakým způsobem obstarali a instalovali do počítače. Zjistěte, zda je pro legální užívání bezplatně obstaraného programu nutná registrace. To se případ od případu liší, někdy můžete registrací získat nejen pravidelné informace o aktualizacích, ale také neplacenou pomoc v nouzi. Každopádně producent programu získá registrací vaši „duši“ – a šanci přesvědčovat vás tak dále o výhodách svého softwaru.

U některých programů vám stejně nabídnou i aktualizace. Nebude to asi nijak často, ale máte jistotu, že program pracuje správně v souladu s právě platnou legislativou.

Tady ale končí vaše euforie – ostatní rozšíření a služby, spojené s pohodlným používáním účetního programu zadarmo, se platí.

Neztroskotejte na mělčině
Co obnášejí možná úskalí používání verzí free & start?
 • Uživatel by měl být na určité počítačové úrovni. V některých případech firmy vyžadují za poradenskou službu běžné servisní poplatky, nevyjímaje zpoplatněnou telefonickou hotline. Garantuje-li dodavatel technickou pomoc, pak většinou upřednostňuje off-line servis (písemné dotazy poštou nebo e-mailem), nebo také může dopředu deklarovat, že přednost mají majitelé vyšších (rozuměj zaplacených) verzí.
 • Špatně odhadnete své možnosti vtěsnat se do limitů start verzí za celé účetní období. Pak nemáte mnoho jiných možností jak pokračovat v započatém díle. Zaplatíte si „normální“ instalaci programu. Možná oceníte ten vývojový tým, který vám po zaplacení pošle aktivační klíč. Druhou možností je nová instalace při zachování původních dat.
 • Časové hledisko. Těšíte se, že teď už neutratíte za účetní program ani korunu. Ale tak jako tak jednou limity překročíte. Někdo třeba za rok, někomu program zůstane funkční například dva a půl roku. Důsledky jsou totožné: nová instalace verze start (a nekonzistentní archiv dat, detašovaný v několika instalacích programu) nebo zakoupení ostrého softwaru. Z tohoto pohledu jsou verze start určeny opravdu jen k tomu, abyste si pečlivě vybrali svoji účetní budoucnost. Naopak „free“ účetnictví můžete používat bez omezení až do důchodu, bude-li tou dobou DOS ještě vůbec existovat!
 • Program je až na čestné výjimky určen pro lokální instalaci a neumožňuje práci v síti.
 • Dokumentace je jen v elektronické podobě. Pokud k práci či nastavení parametrů programu nepotřebujete otevřenou knížku, vystačíte třeba i s kontextovou nápovědou. Tištěná dokumentace se skoro vždy platí, k Money 2000 Start existuje klasická uživatelská příručka, kterou najdete v nabídce nakladatelství Computer Press nebo ji inzeruje přímo výrobce účetnictví.
 • Aktualizace nejsou zadarmo ke všem programům. Existují i programy, kde se s aktualizací dokonce programově nepočítá.
 • Na program je automaticky poskytována záruka v souladu se zněním Obchodního zákoníku, může však být omezena oproti plnohodnotné verzi téhož programu.

Do Unie už podvojně?
Právě připravovaná novela zákona o účetnictví počítá s možností, že do EU už republika bude vstupovat jen s jednou formou vedení účetnictví – podvojnou. Z tohoto hlediska mě samozřejmě zajímalo, jak se účetní program, pořízený (skoro) zadarmo, vyrovná s přechodem z jednoduchého účetnictví na podvojné.

Odpověď zní: proběhne to poměrně v pohodě. Bez potíží se většinou převede adresář, vydané a došlé faktury, závazky a pohledávky, pokladna, sklady, majetek, mzdy a další skupiny dokladů, na něž se pohled obou účetních forem neliší. Převedení vlastního účetnictví lze však stěží algoritmizovat, zde si už uživatel musí pomoci sám. V souladu s legislativou je nutné položky přeúčtovat. Vyberete-li si takový program, který podporuje jak jednoduché, tak podvojné účetnictví, nezaplatíte za tuto transformaci ani korunu navíc.

Ani budoucnost už není, co bývala
V připojeném přehledu jsou uvedeny informace o nejvíce rozšířených verzích účetních programů free a start. Je jasné, že software zadarmo (i když se kdesi v druhém plánu za leccos platí, nebo je jeho využívání podstatně omezeno) vám nemůže nabídnout každý. Je to obchodní tah spíše několika velkých firem, zaštítěných stovkami či tisíci předchozích instalací. Je to výzva s jasným poselstvím: vyzkoušej, dotkni se bariér a pak si kup plnohodnotný program.

Dá se ale očekávat, že se konkurenční boj dále vyostří. Přibudou další free verze od dalších producentů, nabídka funkčnosti a rozsahu volného účetnictví se rozšíří. Jistým mezníkem může být už letošní veletrh účetnictví Sfamex. Přibudou i jiná známá účetnictví, očekává se mimo jiné startovní verze Helios IQ.

Objeví se také další programy pro sledování toku financí běžné domácnosti (zatím jen Stereo 2000 start – viz recenze Computer 2/00) a další podobné odlehčené verze.

Odstíny růžové
A jak by budoucnost mohla vypadat?
 • Podobně jako v jiných kategoriích programů přibudou další funkce, automatizující běžné postupy a zjednodušující život účetního či podnikatele. V prostředí Windows se programy stále více přibližují požadavku uživatelsky přívětivého chování.
 • Bude kladen větší důraz na komunikaci, programy umožní bezpapírový styk s partnery, dodavateli, úřady. Zákonem budou zakotveny zásady využití digitálního podpisu.
 • Dá se očekávat integrace informačních zdrojů (na CD, na Internetu), legislativy.
 • Postupně vyšumí účetní programy pro DOS (skončí na společném odpočinku se stroji řady x86 a podobnými).
 • Ceny za programy se budou dál postupně snižovat. Dodavatelé účetních programů se budou více orientovat na služby, spojené s poskytnutím softwaru (třeba i za symbolickou cenu). Nabídka služeb se podstatně rozšíří.
 • I v teritoriu drobných živnostníků se rozšíří různé podoby outsourcingu, např. formou vedení účetnictví v programu umístěném na Internetu.
Diskuze (2) Další článek: Typhoon SC 600: Hrající kufr

Témata článku: Software, Windows, Start, Nudná komunikace, Drobný podnikatel, Vydaná aktualizace, Paragon, Omezená možnost, Běžná aktualizace, Připravovaná novela, Lokální zákon, Producent, Dosavadní program, Drobný stroj, Limitovaná nabídka, Nudný život, Money, Program, Free, Účetní software zdarma, Free Press, Drobný poplatek, Určitá forma, Účetnictví, Běžné pořízení


Určitě si přečtěte

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 77

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 205

Jiří Kuruc
Apple
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 156

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5