Microsoft | Bezpečnost | Heslo | Návody

Účet Microsoftu už funguje i bez hesla. Jak jej odstranit a přihlašovat se aplikací, otiskem nebo PINem?

Microsoft otevřel bezheslovou budoucnost. Po letech slibů a měsících reálného nasazení této novinky u komerčních uživatelů mohou účty bez hesel používat i běžní uživatelé „s Hotmailem“. Z účtu lze heslo jednoduše odstranit a používat alternativní formu přihlášení. Funkce se rozšiřuje postupně, takže ji možná ještě nevidíte. My ano, a tak jsme ji také hned vyzkoušeli.

Heslo můžete odstranit po přihlášení k účtu na webu account.microsoft.com, kde kliknete na poslední dlaždici Zabezpečení a pak na Rozšířené možnosti zabezpečení. Dovést by vás tam měl také odkaz account.live.com/proofs/Manage/additional.

V sekci Další zabezpečení, kde se doposud nastavovalo dvoustupňové ověřování, přibyla nová položka Účet bez hesla. Skrz ni můžete současné heslo odstranit. A co jej nahradí? Primárně to bude mobilní aplikace Microsoft Authenticator, kterou si musíte nainstalovat na Android (Play Store) nebo iOS (App Store). K ní se pak ještě musíte přihlásit se stávajícím účtem.

Jakmile to uděláte, na webu můžete přes zmíněné tlačítko odstranit heslo, na mobil pak dorazí výzva, jestli to myslíte vážně. Potvrdíte a můžete dát vašemu „123456“ sbohem. Až se příště někde přihlásíte, stačí zadat e-mail a do Authenticatoru na mobilu dorazí výzva k potvrzení. Je tam dokonce i pojistka. Na místě, kde se přihlašujete, bude dvouciferný kód. Na tentýž pak budete muset kliknout i v Authenticatoru, vygenerují se tam ještě dva další (neplatné).

Další možnosti

Mobil s Authenticatorem nemusíte mít vždy po ruce, máte-li ale k účtu Microsoftu přidány i další metody přihlašování, můžete využít i je. Konkrétně jde o Windows Hello (otisk prstu, sken obličeje nebo PIN ve Windows 10/11) nebo bezpečností klíč FIDO pro USB nebo NFC. Funguje i ten, který můžete zdarma získat od CZ.NIC.

Nemáte-li či nemůžete-li využít ani Hello, ani klíč, v přihlašovacím dialogu lze zvolit ještě další metody s jednorázovými hesly. Ty vám Microsoft pošle na alternativní e-mailovou adresu, pomocí SMS nebo využijete spárovaný TOTP generátor, jako je například Google Authenticator.

Funguje to i s 2FA

Bezheslové přihlašování není vázáno na aktivní dvoustupňové ověřování, obojí ale lze využít i najednou a je to určitě doporučovaná varianta. Jen tím bohužel vzniká paradox, že k ovládnutí vašeho účtu bude stačit jen váš e-mail a ukradený plus odemčený telefon. Platí to v případě, že místo hesla používáte Microsoft Authenticator a druhý faktor ověření je rovněž přístupný z mobilu. Když se ale někdo nepovolaný dostane k vašemu odemčenému mobilu, je to průšvih na mnoha jiných úrovních.

Heslo k účtu pak můžete na stejném místě také vrátit, jen už nesmíte použít stejné jako posledně.

Bez hesel bohužel nefungují některé starší služby, aplikace a zařízení. Microsoft v nápovědě zmiňuje například:

  • Xbox 360
  • Office 2010 nebo starší
  • Office pro Mac 2011 nebo starší
  • Produkty a služby, které používají e-mailové služby IMAP a POP
  • Windows 8.1, Windows 7 nebo starší
  • Některé Windows, jako je Vzdálená plocha a Správce přihlašovacích údajů
  • Některé služby příkazového řádku a plánovače úloh

U nich si budete muset vygenerovat tzv. hesla aplikací, je to ve zvláštní sekci na webu account.live.com/proofs/Manage/additional. Obecně je potřebujete všude tam, kde je klasický přihlašovací dialog pouze s e-mailem a heslem a není možné v něm využít ani dvoustupňové ověření.

Diskuze (11) Další článek: Do atmosféry Jupiteru dopadl menší objekt. Záblesk byl pozorovatelný i ze Země

Témata článku: Windows, Microsoft, Google, Bezpečnost, Android, iOS, Heslo, Tipy, App Store, Play Store, NFC, SMS, Návody, Authenticator, Windows Hello, Account, Mobil, Aplikace, Otisk, Pin, Hotmail, Zabezpečení, COM, Hello, ÚčetJak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Retro sci-fi The Invincible upoutá pozornost hutnou atmosférou v prvním teaseru

Retro sci-fi The Invincible upoutá pozornost hutnou atmosférou v prvním teaseru

Po prvních obrázcích přichází také první teaser trailer.

Michal Maliarov
FPSVideoAdventury
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace říjen 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace říjen 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy