Ubuntu Netbook Remix: Linux na netbooku

Ubuntu se nespecializuje pouze na servery a klasický desktop, ale také na maličké a stále populárnější netbooky. Po recenzi velkého Ubuntu tedy přinášíme i Ubuntu Netbook Remix.
Kapitoly článku

Před pár týdny jsme se dočkali nové verze Ubuntu 9.10 Karmic Koala. O klasické desktopové verzi jsme již psali v článku Ubuntu 9.10 Karmic Koala: Stojí za hřích? a dnes se podíváme na speciálně zaměřenou verzi Ubuntu Netbook Remix, která slibuje ještě lepší integraci pro netbooky a záplaty na chyby z předchozích verzích.

Co je to Ubuntu Netbook Remix?

Základní definice je jednoduchá – Ubuntu Netbook Remix (UNR) je speciálně upravená klasická desktopová verze Ubuntu, která je šitá na míru jedné konkrétní skupině přenosných počítačů, tzv. netbooků. Ty se typicky vyznačují použitím velice úsporného procesoru Intel Atom v kombinaci s 8 -10“ displejem.

V tuto chvíli se v této kategorii těší největší popularitě Acer a také Asus se svými prověřenými Eee PC . Na jednom z nich jsme UNR vyzkoušeli i my – konkrétně se jednalo o model Asus Eee PC 901, který je osazen dvoujádrovým procesorem Intel Atom N270 1,6 GHz, 12 GB SSD diskem a 9“ širokoúhlým LCD displayem s rozlišením 1024 x 600 pixelů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Testovací netbook Asus 901 s nainstalovaným Ubuntu Netbook Remix 9.10

Možná právě přemýšlíte, proč používat upravenou distribuci a nenainstalovat si raději plnohodnotnou desktopovou verzi. To samozřejmě udělat můžete, ale přijdete o pohodlnější ovládání a další benefity, o kterým si můžete přečíst dále.

Instalujeme UNR bez CD/DVD mechaniky

Vzhledem ke svým rozměrům neobsahují netbooky interní optickou mechaniku. Překážkou ale může být právě instalace operačního systému, který bývá dodáván buďto na CD/DVD médiu, anebo jako ISO CD/DVD image. Co ale dělat v případě, kdy nemáte po ruce externí CD/DVD mechaniku?

UNR je na tuto možnost samozřejmě připraven – vystačíte si s USB klíčenkou o kapacitě nejméně 1 GB, na kterou si na jakémkoliv jiném počítači s operačním systémem Linux nebo Windows nainstalujete ISO CD/DVD image. Samotná instalace je téměř totožná jako u klasické Ubuntu distribuce, nebudeme ji tady proto podobněji popisovat. Více se o ní můžete dozvědět v článku Ubuntu 9.10 Karmic Koala: Stojí za hřích?

 

Praktická příručka uživatele Ubuntu (Ubuntu 9.10)

Klepněte pro větší obrázekKnižní nakladatelství Computer Press připravuje k novému vydání tradiční příručku k Ubuntu od Ivana Bíbra.  Kniha ma 288 stran a d přiložená DVD.  Věnuje se instalaci, správě i řešený klasických problémů.  Na DVD najdete instalaci pro 32bitový i 64bitový systém a dodatečné programy včetně Flash Playeru, Adobe Readeru, všech populárních webových prohlížečů a Google aplikací včetně Google Chrome. Knihu si můžete objednat na webových stránkách elektronického obchodu knihy.cpress.cz.

 

Po instalaci vás bude čekat pár kroků, které nejsou součástí výchozí instalaci a většinou se vám budou hodit. Můžete si tak přidat například anglickou klávesnici, applet do hlavního panelu indikující aktuální rozložení kláves, a nebo pro přehrávání audia a videa dodatečné kodeky. Případné další kroky záleží jen na vašich preferencích.

Zvykáme si na uživatelské rozhraní, aneb kam se nám ztratila Plocha?

Po úspěšné instalaci si všimnete nového uživatelského rozhraní. Marně byste hledali klasickou „plochu“ tak, jak ji znáte z klasických desktopových verzí, i když složka „Plocha“ úplně nezmizela, jen není vidět.

Namísto toho narazíte na UNR spouštěč (UNR Launcher) se spoustou ikonek, který je rozprostřen na celou obrazovku. Velice brzy si však na něj zvyknete a v případě použití malého displeje je to krok správným směrem. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Srovnání základního uživ. rozhraní Ubuntu Desktop 9.10 a Ubuntu Netbook Remix 9.10

Spouštěč se velice podobá struktuře startovacího menu a obsahuje na levé straně seznam základních kategorií programů, které se až velmi podobají položkám z hlavní nabídky ve „velkém“ Ubuntu. Tato podobnost není jen čistě náhodná, protože se vlastně jedná pouze o jinou prezentaci klasického menu.

První položka obsahuje vaše oblíbené aplikace. Do tohoto seznamu si můžete velice jednoduše přidávat další spouštěče aplikací a mít tak nejpoužívanější aplikace hezky pohromadě. Druhá položka, která bohužel byla opomenuta v překladu, nese název „Files & Folders“ a kromě klasických uživatelských adresářů zde můžeme najít i připojené jednotky, např. USB klíčenku, SD kartu v čtečce karet atp.

Kromě startovacího menu máte k dispozici jeden hlavní panel, který je umístěn nahoře. Ten byl rovněž pro potřeby netbooků drobně modifikován. Jednotlivé běžící aplikace jsou v něm reprezentovány pouze ikonkou bez textu (Windows Picker Applet) a navíc se do něj integroval i hlavní titulek maximalizovaného okna (applet Maximus) – tyto okna tak nemají klasický titulek, čímž byly ušetřeny drahocenné pixely na obrazovce.

Maximus se bohužel aplikuje na všechny spouštěné programy. Máte dvě možnosti, jak Maximus vypnout. Buďto jednoduše najedete na okno aplikace a dáte zrušit maximalizaci, anebo přidáte aplikaci do seznamu ignorovaných aplikací v nastavení, na které se Maximus nemá aplikovat. První způsob je jednoduchý, ale budete ho muset použít při každém spuštění aplikace, a druhý je bohužel přístupný jen pomocí nepříliš pohodlné konfigurace v Gconf Editoru.

Brouzdáme po internetu

Jedním z nejpoužívanějších programů na počítači je webový prohlížeč a o netboocích to platí dvojnásob. Ve výchozí instalaci máte k dispozici Mozilla Firefox s drobnými modifikacemi. Základem je rozšíření Ubuntu Firefox Modifications, které umožňuje instalovat další rozšíření Firefoxu prostřednictvím Centra softwaru pro Ubuntu. Speciálně pro UNR tu pak najdete rozšíření Webfav , které umožňuje ukládat oblíbené stránky přímo do oblíbených položek UNR. My jsme si přidali ještě jeden doplněk Compact Menu, díky němuž se nám horní menu prohlížeče smrsklo do jediné ikonky a na obrazovce přibylo tolik ceněné místo.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Ukázka velikosti plochy pro webové stránky v prohlížeči Google Chrome a Mozilla Firefox

Pokud by vám webový prohlížeč Firefox nevyhovoval, není problém rozšířit systém o další alternativní prohlížeče Google Chrome či Operu. Zvláště Google Chrome poskytuje na malém displeji pro webové stránky nejvíce prostoru a spouští se skutečně rychle. Pro ty kteří se nebojí nových vývojových verzí, je k dispozici speciální verze Google Chrome pod označením Chromium, která obsahuje denní sestavení v DEB (Debian/Ubuntu) balíčcích.

Čtení a psaní emailů není problém

Pokud si při práci s poštou nevystačíte s webovým rozhraním, najdete v Ubuntu klient Evolution. Ten se pyšní podporou nejen protokolů POP3 a IMAP pro příjem počty a SMTP pro odeslání, ale také uměním napojit se na Microsoft Exchange Server. Další možností je populární a jednodušší Thunderbird, oproti Evolutionu ale přijdete o integraci do hlavního panelu.

Klepněte pro větší obrázek
Poštovní klient Evolution

Témata článku: Software, Notebooky, Linux, Operační systémy, Open source, Ubuntu, Remix OS, Interní editor, Adobe Reader, Rozhraní, Náhledový obrázek, Video Editor, Grafik, VLC Media Player, Uživatelské rozhraní, Jarní verze, Asus Eee Pc, Stručný popis, Audio knihy, Grafika, Netbook, PC monitory, Cheese, Ubuntu Desktop, Control, Netbooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Když e-mail nestačí: šest způsobů, jak poslat velký soubor nebo video

Když e-mail nestačí: šest způsobů, jak poslat velký soubor nebo video

** Potřebujete poslat velký soubor, který se „nevejde“ do e-mailu? ** Pak máte několik možností, jak dostat data k jejich příjemci ** Podívejte se na šest způsobu, jak poslat velký soubor nebo video

Karel Kilián | 43

Karel Kilián
SouborÚložištěCloud
Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle
Jak zjistit majitele vozu podle registrační značky (SPZ)
Ondřej Králík
Tipy
Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 155

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo
Japonci začali OLED panely tisknout ve velkém. Monitory zlevní a bude jich více
Lukáš Václavík
OLEDJaponskoMonitory
Čestné prohlášení při cestě mimo okres může být i elektronické. Stačí k tomu mobil
Lukáš Václavík
COVID-19eGovernmentDoprava
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián | 23

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle