Ubuntu Netbook Remix: Linux na netbooku

Ubuntu se nespecializuje pouze na servery a klasický desktop, ale také na maličké a stále populárnější netbooky. Po recenzi velkého Ubuntu tedy přinášíme i Ubuntu Netbook Remix.
Ubuntu Netbook Remix: Linux na netbooku
Kapitoly článku

Na Ubuntu se těší velké popularitě dva „instantní kecálkové“. Prvním z nich je Pidgin, který už má v Ubuntu za sebou bohatou historii a díky ní je integrován do hlavního panelu hned na dvou místech. Poprvé je to v appletu přihlášeného uživatele (Indicator Applet), kde můžeme přímo měnit statusy Pidginu a podruhé v appletu, který najdete na hlavním panelu jako obálku a přes který se dostanete k samotné aplikaci. Samostatnou ikonku běžící aplikace na pozadí tak Pidgin ztratil. Jestli je to dobře nebo špatně ukáže až čas, nicméně zatím to znamená jedno kliknutí navíc.

Druhým IM klientem je Empathy, který se stal výchozím předinstalovaným programem pro rychlou komunikaci, což se setkalo zatím spíše s kritikou. Empathy podporuje některé pokročilé technologie jako videokonference nebo sdílení plochy, avšak v oblasti klasického použití „kecálků“ zatím nedosahuje kvalit Pidginu. Bude jistě zajímavé sledovat, jak bude tento „souboj“ nadále pokračovat a zda se v Ubuntu v dalších verzích neobjeví na četná přání uživatelů opět jako výchozí klient právě Pidgin.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
IM „kecálek“ Pidgin a jeho dialog s konverzací

Minikancelář na cesty

I když je tvorba dopisů či tabulek vzhledem k velikostem LCD docela nepohodlná, má i UNR v základu kancelářský balík OpenOffice – textový editor, tabulkový procesor, prezentace a kreslení. Pokud máte dobré oči a širokoúhlý displej, můžete si dovolit i zobrazení dvou stránek dokumentu vedle sebe.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kancelář OpenOffice – textový editor a tabulkový procesor

Fotografujeme, upravujeme a archivujeme

Pro stažení fotografií přímo z foťáku můžete využít program F-Spot. Můžete je nadále upravit pomocí Gimpu a v konečné fázi zveřejnit opět pomocí F-Spotu na Flickru nebo Google Picase.

Do další „jarní“ verze Ubuntu se již nyní uvažuje o nahrazení F-Spotu jinou aplikací, přičemž se mluví zatím o aplikacích Shotwell a gThumb. Samotné možnosti všech třech aplikací jsou však velice omezené a zatím bohužel na míle vzdálené například komerčnímu Photo Studiu od Zoneru, které znáte z Windows. Řešením by mohl být správce a editor Google Picasa, ten ale na Linuxu běží pouze ve formě zapouzdřeného Wine.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Grafický editor Gimp a organizátor fotografií F-Spot

Je libo audio Jukebox nebo video přehrávač?

Na klasická audio CD můžete díky absenci interní mechaniky zapomenout, což však díky všeobecné oblíbenosti formátu MP3 není až takový problém. Základním přehrávačem je Rhythmbox, což je spíše než obyčejný přehrávač skutečně Jukebox, jelikož umožňuje na základě tagů umístěných v MP3 jednotlivé skladby třídit a vyhledávat. Program si poradí jak s lokálními soubory, tak i se soubory na síťových discích.

Základním multimediálním přehrávačem je Totem, v systému nazvaný jednoduše „Přehrávač filmů“, který si poradí i s externími titulky v češtině. Stejně jako v případě audia ani s CD/DVD video médii bez interní mechaniky nepochodíte a jste tak odsouzeni pouze na video soubory. Můžete si doinstalovat i multiplatformní VLC media player.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Audio přehrávač Rhythmbox a video přehrávač Totem

Používáme interní kameru a bluetooth

Jednou z aplikací, která není ve standardní instalaci Ubuntu Desktop, ale ve verzi UNR našla své místo, je Cheese neboli česky Sýr. Jak název napovídá, jedná se o fotografický program, k čemuž využívá právě interní kameru. Můžete si tak sednout před netbook a zkoušet fotit různé grimasy.. Otázkou je, zda tento program lze nějak solidně využít, či je to jen taková blbinka pro zasmání.

Zapnutí/vypnutí bluetooth se provádí velice jednoduše pomocí ikonky v hlavním panelu. Zde si můžete také dát vyhledat okolní zařízení a spárovat je s netbookem. Bez nějaký dalších programů lze například jednoduše přenášet soubory mezi telefonem a netbookem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Použití interní kamery v programu Cheese a ukázka napojení prostřednictvím bluetooth na mobilní telefon

Standardní sada aplikací nám nestačí

Jednou z velkých výhod systému Ubuntu, který by ji mohl závidět i Windows, je správa aplikací – Centrum softwaru pro Ubuntu.

V době psaní tohoto článku bylo k dispozici pro instalaci 2 181 aplikací, které máte řazené do tematických sekcí – Grafika, Hry, Internet atp. U většiny aplikací můžete vidět i náhledový obrázek a stručný popis aplikace. Nyní jsou v seznamu pouze aplikace zdarma, nicméně jednou by se zde mohly objevit i ty komerční. Pokud usoudíte, že se vám nějaká aplikace nelíbí, pak ji jednoduše prostřednictvím Centra softwaru pro Ubuntu velice snadno odinstalujete. Takto jsme odstranili ze systému například výše zmiňované Empathy.

Klepněte pro větší obrázek
Správce aplikací – Centrum softwaru pro Ubuntu

Témata článku: Software, Notebooky, Linux, Operační systémy, Open source, Ubuntu, Remix OS, Hlavní panel, Jarní verze, Monitory k pc, Startovací okno, Rozhraní, Interní editor, Grafika, Koala, Stručný popis, Cheese, Spot, Webové rozhraní, Nejpoužívanější aplikace, Grafik, Maximus, VLC Media Player, Audio knihy, Evolution, Netbooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

** Britský Canonical před pár dny vydal novou verzi svého Ubuntu ** 20.04 LTS zapracovalo na grafickém desktopu, rychlosti i bezpečnosti ** V nitru tepe Linux 5.4 a volitelně i nový souborový systém

Jakub Čížek | 326

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

** Nové osmijádro AMD pro herní notebooky překvapuje výkonem ** V rámci notebooku ROG Zephyrus G15 umí být tiché i výkonné** Rozhodnou hlavně prodávané konfigurace s lepší grafikou

Tomáš Holčík | 72

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

** Karanténní opatření nás drží doma a mnozí mají více času navíc ** Připomeneme proto často odkládané činnosti uživatelů počítačů ** Právě teď je ten správný okamžik, kdy se do nich pustit

Karel Kilián | 75


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X