Ubuntu míří na televize, Mandriva zase k bankrotu

Tento týden žije svět IT akcí CES v Las Vegas. Souvisí s ní i přehled novinek ze světa Linuxu a open source. Jednu z těch největších totiž právě na CESu představil Canonical.

Tento článek vychází ve spolupráci s magazínem LinuxEXPRES, který vydává aktuální články ze světa Linuxu a svobodného softwaru a snaží se ukázat, že linuxové operační systémy obsahují mnoho kvalitního softwaru pro zábavu i profesionální práci.

Mandriva na pokraji bankrotu

Francouzské společnosti Mandriva S.A., která stojí za populární distribucí Mandriva Linux, možná zbývá už jen pár posledních dní života. Mandriva čelí finančním problémům dlouhodobě, v létě 2010 však získala investici od společnosti Wallix a problémy tak byly načas zažehnány. Teď jsou problémy zpět a Mandriva zoufale potřebuje rekapitalizaci, ta ale u akcionářů na valné hromadě 5. prosince neprošla. Všechny návrhy rekapitalizace zablokovala společnost LinLux SARL, která vlastní 42 % akcií. A to přesto, že se vedení přizpůsobilo jejím výhradám a nakonec podepsalo smlouvu se společností ROSA, která se na vývoji Mandriva Linuxu výrazně podílí. Tentokrát je hrozba bankrotu větší než kdy jindy, předseda výkonné rady Dominique Loucougain v dopise akcionářům napsal: „Pokud do 16. ledna 2012 nezajistíme dlouhodobý plán financování podniku, vyhlásím bankrot.“

Ubuntu TV

Canonical na začátku očekávané Consumer Electronics Show (CES) v Las Vegas představil další edici Ubuntu, a to Ubuntu TV pro chytré televize a multimediální centra. Tím ještě víc zamířil do mainstreamu a možná už se zanedlouho dočkáme doby, kdy lidé budou používat Linux, aniž by o tom věděli. Jedná se v podstatě o běžné Ubuntu (samozřejmě řádně „osekané“), ke kterému přibyly televizní funkce a na němž běží televizní nadstavba podobná rozhraní Unity.

Ubuntu TV půjde rozběhnout na zařízeních s procesorovými architekturami ARM a x86 a zvládne příjem pozemního, satelitního i kabelového vysílání podle amerických a evropských standardů. Hlavní předností je však v propojení s internetem. Můžete sledovat videa na YouTube, trailery, nakupovat filmy od různých poskytovatelů atp. Zmínit můžeme ještě nahrávání vysílání či sdílení obsahu s počítačem. To vše jednoduše po pouhých pár stisknutích tlačítek ovladače. Funkcí je samozřejmě mnohem víc, jejich přehled najdete na Ubuntu.com/TV. Na videu níže se můžete podívat na celkem povedené rozhraní.

 

Otázkou je, zda to bude stačit na to, aby Ubuntu TV dokázalo soupeřit s těžkými vahami. Toto odvětví chce ovládnout Google TV a ve hře jsou i další systémy přímo od výrobců televizí, které by se také měly ukázat na CESu. Výkonná ředitelka Canonicalu Jane Silber portálu PCpro.co.uk řekla, ževidí poptávku po otevřeném a neutrálním řešení a chce výrobce zaujmout dodáváním systému bez poplatků. První zařízení s Ubuntu TV by měla přijít do konce roku 2012 a nejdříve se Canonical zaměří hlavně na čínský trh.

Z Ubuntu zmizí „originální“ Java – nahradí ji OpenJDK

Uživatelé Ubuntu a Javy od Sunu (respektive Oraclu) se musí připravit na menší nepříjemnost. Tato „originální“ Java musí zmizet z repozitářů, protože Canonicalu vypršela smlouva, která mu umožňovala ji šířit. Konkrétně se to týká verzí Ubuntu 10.04, 10.10 a 11.04. V repozitářích nejnovějšího Ubuntu 11.10 už není Java od Oraclu obsažena od začátku. Odebrání z repozitářů by nebyl až takový problém. Co je horší – Java pomocí aktualizace zmizí i z počítačů, kde už je nainstalována. Canonical tento kontroverzní krok obhajuje starostí o bezpečnost uživatelů. Poslední verze obsažená v repozitáři má prý bezpečnostní chyby a už by se neaktualizovala, což by pro uživatele představovalo riziko. Pokud se vás tato akce týká, máte dvě možnosti: Stáhnout si Javu přímo od Oraclu, nebo si z repozitářů nainstalovat její otevřenou implementaci OpenJDK.

Maďarské úřady přecházejí na otevřené formáty dokumentů

Maďarská vláda rozhodla, že od dubna 2012 musí tamní úřady a veřejné organizace používat otevřené formáty dokumentů. Přesněji řečeno v nich musí být dostupné všechny oficiální zprávy a zároveň si úřady musí poradit s dokumenty, které jim v otevřených formátech přijdou. Výjimku mají pouze ministerstvo obrany a organizace, které řádně dokážou, že si bez proprietárních formátů neporadí nebo je pro ně jejich používání ekonomicky výhodnější. Nařízení konkrétně neuvádí, jaký kancelářský balík mají úřady používat.

Svobodné kancelářské balíky se chystají i do maďarských škol. V březnu totiž končí hromadná licence na používání proprietárního balíku a ministerstvo školství se rozhodlo ji neprodloužit. Ministerstvo si od tohoto kroku slibuje především zvýšení konkurence. Každá škola bude zřejmě moci rozhodnout, zda ze svého zaplatí proprietární kancelářský balík, nebo zda raději přejde na takový, který je dostupný zdarma.

Red Hat se v Brně rozšiřuje a přistaví další budovu

Již dříve jste si mohli přečíst, že brněnská pobočka Red Hatu nabírá dalších sto padesát zaměstnanců, na což získala dotaci sto milionů korun z Evropské unie. Nábor je zhruba v polovině a současná budova už začíná být počtu zaměstnanců malá. Proto vedle ní vyroste další, která by měla pojmout kolem dvou set zaměstnanců. Celkem by se jich tak do brněnské pobočky vešlo šest set. Více si můžete přečíst v článku Red Hat v Brně staví nové sídlo pro 200 zaměstnanců.

Klepněte pro větší obrázek
Tato budova dostane bratříčka

Jaké má plány Cinnamon, fork GNOME Shellu?

Minule jsme psali o vzniku prostředí Cinnamon – odnože GNOME Shellu, kterou má na svědomí zakladatel distribuce Linux Mint Clement Lefebvre. Vývoj rychle pokračuje a Clement už poodhalil plány do budoucna, tak se na ně podívejme. Filozofií Cinnamonu ve zkratce je, aby důležité věci byly vždy na očích a rozhraní bylo jednoduché a konfigurovatelné. Cinnamon by se nepřekvapivě měl stát hlavním prostředím Linux Mintu, ale není jasné, zda se tak stane už v následující třinácté verzi. Sekundovat mu stále bude MATE – fork GNOME 2, který se objevil už v aktuální verzi 12 Lisa. Mezitím vyšel Cinnamon 1.1.3, ve kterém mají panel a nabídka aplikací téměř stejnou funkcionalitu jako v předchozích verzích Mintu s GNOME Panelem. Příjemné je, že si už teď můžete Cinnamon pohodlně vyzkoušet. V Linux Mintu 12 jej najdete přímo v repozitářích, další repozitáře existují i pro Ubuntu a Fedoru. Více se dozvíte na novém webu Cinnamon.LinuxMint.com.

Klepněte pro větší obrázek
Aktuální podoba Cinnamonu

Novinky ze světa softwaru


Linux Deepin Software Center

Že jste o distribuci Linux Deepin ještě neslyšeli? Není divu, tato distribuce založená na Ubuntu cílí hlavně na čínské uživatele. Portál OMG!Ubuntu! ji prozkoumal a upozornil na jeden pozoruhodný fakt – Deepin obsahuje vlastní povedený správce softwaru. Pestrobarevný design nemusí sednout každému, ale uživatelská přívětivost je zjevně na vysoké úrovni. Podle mnohých komentářů dokonce předčí Centrum softwaru pro Ubuntu. Většina akcí je dostupná na dvě tři kliknutí a procházení nabídek je svižné. Díky zájmu o Linux Deepin Software Centre si jej časem budete moci vyzkoušet i v Ubuntu.

 

Clementine 1.0 přidává podporu webových služeb

Clementine je už poměrně známý hudební přehrávač založený na první řadě legendárního Amaroku, který vznikl v reakci na jeho druhou řadu, která se hodně proměnila a mnoha uživatelům nebyla po chuti. Na konci roku 2011 vyšla verze s označením 1.0. Jelikož jde o první „velkou“ verzi po mnoha měsících, přináší mnoho novinek a oprav chyb. Největší novinkou je podpora hned několikawebových služeb: Spotify, Grooveshark, Digitally Imported a SKY.FM. Další novinka je poněkud kuriózní – podpora Audio CD. To, že s takovou základní funkcí Clementine přichází až teď, jasně svědčí o tom, že kompaktní disky zcela jistě vymírají. Přibyla také možnost automatického stahování obalů alb z Amazonu (navíc k dosavadnímu Last.fm) a na své si přijdou i milovníci Nyan Cat. Na Clementine-Player.org můžete stahovat instalační balíčky pro Debian, Ubuntu, Fedoru, ale i pro Microsoft Windows a Mac OS X.

Klepněte pro větší obrázek
Hudební přehrávač Clementine 1.0

Ubuntu Tweak 0.6 podporuje Unity

Po dlouhé době vyšla nová verze oblíbeného nastavovacího nástroje Ubuntu Tweak. Přináší mnoho novinek v čele s podporou rozhraní Unity, respektive podporou úprav různých novinek, které Unity přineslo. Ubuntu Tweak vás přivítá novým vzhledem, které se inspiruje vzhledem nastavení systému v GNOME 3. Přibyla karta Overview, kde naleznete základní informace o počítači a systému. Nový je také Janitor alias údržbář, který se dokáže postarat o smazání nepotřebných balíčků, starých kernelů či vyrovnávací paměti a uvolní tak místo na disku. Janitor toho zatím bohužel moc neumí, třeba takový BleachBit dokáže najít mnohem víc haraburdí. Vzadu se schovává nenápadná, ale do budoucna velmi nadějná funkce – podpora pluginů. To znamená, že kdokoliv může napsat doplněk a kdokoliv si ho může do Ubuntu Tweaku jednoduše přidat. Potěší také zálohování zdrojů softwaru (soubor sources.list). Nový Ubuntu Tweak se povedl, o dalších z hromady novinek si můžete podrobně přečíst na blogu autora.

Klepněte pro větší obrázek
Ubuntu Tweak 0.6 – informace o počítači a systému

Jednou větou

Global menu v Ubuntu možná půjde vypnout. Vyšel Linux 3.2, další verze 3.3 bude obsahovat ovladače pro androidí zařízení. Zařízení s Androidem dostalo pod stromeček 3,7 milionu lidí. FreeDOS má po pěti letech novou verzi 1.1, která podporuje USB. Projektovací nástroj LibreCAD (dříve CADuntu) přichází s verzí 1.0.0. Nové verze se dočkal i editor videa Avidemux. Mozilla představila svou licenci MPL ve verzi 2.0, která je jednoduší a kompatibilnější s ostatními licencemi. Jaký byl rok 2011 pro Linux a open source?

Diskuze (7) Další článek: Setkání Windows User Group–leden 2012

Témata článku: Software, Linux, Open source, Operační systémy, Televize, Ubuntu, Nejnovější Ubuntu, Lisa, Kontroverzní krok, Unit, Nenápadný design, Uživatelská přívětivost, Linux Mint, Kompaktní disk, Brněnská pobočka, Bankrot, Poskytovatel, Micro PC, Unity, Povedené rozhraní, Ministerstvo školství, Clément Lefebvre, Tel, Otevřený formát, Maďarská vláda, Nejprodávanější pracovní počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 156

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 205

Jiří Kuruc
Apple
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5