Já používám Ubuntu nainstalované polovičně jako Arch. Core systém jsem debootstrapoval a netinstaloval. A zbytek jsem si hezky ručně nainstaloval:. i3 VLC vim powerline...Pohrál jsem si s průhlednosti a bere to málo. Kolem... 365MiB ram.
Mohli by tam dát možnost snadného nastavení průhlednosti okrajů oken, jako ve Win7. Pak by to nemělo chybu.... a ne, návody na netu pomocí CompizManageru mi v Ubuntu 16 fakt nefungují.
Z pohledu linuxového uživatele docela dobrá zpráva a to ne z důvodu Unity (jednen z mnoha marných pokusů, jak "opravit" GnomeHell), ale hlavně z důvodu konce nesmyslu jménem Mir. Zdá se, že po dlouhé době schizmatu, kdy linuxová komunita a výrobci HW pracují na grafickém sereru Wayland a Ubuntu jakožto největší distro se vydá čistě MS cestou uděláme to v podstatě podobně ale hlavně nekompatibilně, bude opět v klíčových technologiích shoda.
Ja som si k linuxu pricuchol najviac cez Nokiu N900. On to bol z urciteho uhlu priserny telefon, ale z ineho zas neskutocne uzasny. Vdaka neustalemu hrabaniu v systemovych zlozkach som toho pochytil celkom hodne. Je skoda, ze dnes na trhu nieco podobne nieje a Canonical s tym skoncil tak ako skoncil. Pre zaciatocnikov by to bola dobra skola. A ked som nahodou nieco pokazil, tak sa to dalo jednoducho preinstalovat...
Názor byl 1× upraven, naposled 7. 4. 2017 17:42
O Unity nejde vůbec. Je to jedno z mnoha prostředí a dnešní Gnome i KDE se dá nakonfigurovat tak, že ho od Unity nepůjde vůbec na první pohled poznat. Navíc snad člověk na počítači používá hlavně aplikace a ne DE, ten slouží hlavně ke spouštění aplikací.Čeho je opravdu škoda, to je celý vývoj mobilní verze. Padla poslední možná konkurence pro iOS a Android a budeme v zajetí duopolu z nichž ani jeden už léta nepředvedl něco opravdu nového. Mobilní Ubuntu stavělo na Qt, slibovalo celý GNU/Linux na mobilu a podporu desktopových aplikací. Bohužel udělali několik fatálních chyb a vývoj museli několikrát restartovat. Čtyři roky se točili v kruhu a nakonec asi byla opravdu jediná možnost zabalit to.Navíc kvůli tomu, že se poslední 4 roky vyvíjela mobilní verze, tak se zcela kašlalo na desktop, který zaostává čím dál víc. Odstřelila se oficální podpora Kubuntu, který používám, ale čím dál víc přemýšlím o přechodu na jinou distribuci, protože mě nebaví mít neustále neaktuální SW bez podpory a s často rozsypanýma závislostma.
Myslím, že to chce být trochu realista. Pravděpodobnost, že by měli šanci nějako prorazit oproti Androidu na mobilu je násobně menší že mohou prorazit vůči Windows na desktopu.Co jsem viděl obrázky, tak to vypadalo nadějně. I ten vývoj prý byl namyšlený dobře.Nicméně to okolí je teďka nastaveno tak, že je pramalá šance porážet zavedené hegemony.
S tím souhlasím je těžké dodat odvahu ke změně. Co pozoruji z rozhovorů panuje spíše strach. Z něčeho oprávněně z něčeho neoprávněně.
Porazit nebo aspoň částečně narušit hegemonii Windows na desktopu, považuju za nemožný. Naopak na mobilech bych tu šanci viděl. Rozdíl je totiž v tom, že na desktopu nelze spolehlivě spouštět aplikace z Windows. Naopak podpora aplikaci z Androidu by nebyla velký problém. Celý runtime je open-source a běží nad Linuxem.
Toto ostří má dvě hrany. Proč byste se crcal s novým systémem a runtime pro běh aplikací si vzal z OpenSource světa když si můžete vzít Android celý?
Škoda. I když nejsem linuxák, tak tomuhle prostředí sem fandil. Líbilo se mi že je takové "simple" a zároveň není ala Windows.
Unity si strčte za klobou, dneska už jedině MATE!
17.10 má používat Unity8? K tomu bych potřeboval zdroj, v současné době je Unity8 je v zoufale nedodělané alpha fázi a jelikož vývoj končí, takže AFAIK bude používat Unity7 stejně jako 17.04.
Já si dokonce myslím že i 18.10 možná pojede na Unity7. Neboť Mark Shuttleworth v tom svém blogpostu píše pravděpodobné o Unity8 a zaroveň píše pouze o GNOME ale ne už Gnome Shell... A vzhledem k tomu že Unity7 je postavené na GNOME, tak je docela dost možné že zůstanou u Unity7...
Vsadím se, že tam Unity 7 určitě mít nebudou. To je postavené na beznadějně zastaralém Compizu, pro jeho nahrazení bylo včera pozdě. Nikdy příčetný to nedá do distribuce, kterou bude muset podporovat ještě v roce 2023.
To je celkem podraz. Unity bylo originální, blbovzdorné, dalo se tam skoro vše nastavit a všechno mělo svoji logiku. Lide si na něj zvykli, neměnilo se, postupně se ladilo a vylepsovalo. Oproti tomu Gnome Shell je masochistický projekt pro lidi, kteří milují, když mohou dobrovolně trpět. Nedá se v tom nastavit skoro nic, průzkumník souboru neumí skoro nic a když už, tak skoro všechny užitečné funkce má schované pod klávesové zkratky, které nikdo nezná. Divím se, že tam jde vůbec vytvořit nová složka, když nový textový dokument ne.Chudáci vsichni, kterým jsem Ubuntu nainstaloval a nechal na něj zvyknout. Těm něco takového jako je GNOME udělat nemůžu. Až skončí 16.04 nebo při nejbližší případné reinstalaci bych to viděl na OpenSUSE. Mám rád svůj Arch a XFCE.
Co presne ti nejde nastavit v Gnome Shell? Co presne neumi pruzkumnik souboru v GS a umi v Unity? Neni nahodou Nautilus z Gnome vychozi file manager v Ubuntu? Je velmi snadne vytvorit si jakykoliv novy dokument primo z Nautilu. Nejsi nahodou jenom kecka?
Typeahead je v Gnome3 nautilu katastrofa... je lepsi vizualne najit soubor nez se ho pokouset hledat... a pripadne kecy o SSD si nech, jako /home mam 2TiB HDD v RAID1 to za SSD jen tak nenahradis
Typeahead je v nautilu uplne stejny at jsi v GS, nebo Unity. To byla pointa sdeleni
To teda neni ani omylem 😀
Je to porad nautilus, instalaci gnome shell nebo unity se ti se s nautilem nic nedeje. Pokud ti vadi hledani pres CTRL-F, tak pouziti CTRL-S ti dokaze v konkretnim adresari najit rychle presne to, co potrebujes ...
Nechci mackat CTRL+S chci normalni funkcni typeahead jako byl v gnome 2 a nebo je ted ve "Files" v unity.A vubec to vidim tak ze se asi vratim na XFCE... tam alespon nevymejsli ptakoviny ktery nejdou ~nijak konfigurovat jako ma ve zvyku tym gnome 3... az budu chtit arogantni pristup a "my vime co vy potrebujete" tak si muzu rovnou instnout widle
Právě píšu z Gnome Shell. Zkusil jsem ho po dlouhé době inspirovaný tvými komentáři. Už na něm běžim 2 hodiny v tuhle chvíli. Musim se přiznat, že se mi to i líbí a přistihl jsem se, jak si ho už nastavuju na denní a stálé používání. Musel jsem ale přijmout fakt, že spousta věcí podle mě nebude, že si např. okna neminimalizuju a Nautilus je asi největší zlo, ve které mam problém si vytvořit novou složku bez klávesové zkratky, protože když kliknu někam náhodně, tak...https://abload.de/img/20170410171007_1d3j4j... to tam prostě není.
Používal jsem ho rok, kecko.Zkus si třeba upravit tlačítka na oknech bez dconf editoru, jehož nastavení každý druhý upgrade prostředí přepíše nebo úplně změní to, odkud se takové hodnoty čtou.
Unity umi jednoduse zmenit nastaveni a chovani tlacitek oken??
Málem bych ještě zapomněl - Nautilus v Ubuntu je jiný, než současný v Gnome. Buď je ve staré verzi (ano, ta toho umí mnohem vic) a nebo je lehce forknutý. To přesně nevím, ale použitelnost je úplně jiná.
Podle verze balicku je to imho stejne bez ohledu jaky mas pusteny prostredi
Jediný zásadní rozdíl je v TypeAhead vyhledávání. Ubuntu má možná starší verzi, ale zrovna tu, která byla nejvíc osekaná, takže mi přijde, že nám tady překládáte spíš vaše dojmy než fakta.
Tak vždy můžeš nahradit průzkumníka třeba PCManem. Ale taky se mi nelíbí že Unity zbavují. Narozdíl od Microsoftu,Canonicalu se to podařilo. Jeden OS od PC po ARM telefon.
No, právě, že se jim to nepodařilo. Unity 8 na desktopu nebylo ani v alfa verzi a na mobilech to taky hodně skřípalo. A když Samsung z ničeho nic přišel s něčím, co funguje líp, než to, co Canonical 5 let vyvíjel, tak jim asi došlo, že nemají šanci.
>Zatímco letošní podzimní verze ještě bude obsahovat Unity8Zdroj?
Ona má vyjít 17.10?
No mě Unity nevadilo mělo své přednosti. Hlavně co se jednalo úspory místa na ploše. Když si to člověk vhodně přenastavil tak to nebylo zlé. Jinak jsem osobně zakotvil u prostředí Cinnamon.
Já vzhled opravdu moc neřeším, od OS očekávám to co je jeho primární činností a sice zprostředkování komunikace mého HW s mým SW, tečka. Mám dobrou zkušenost jak s distribucí Ubuntu i Cinnamon. Proti Winům je větší volnost a pohoda skoro ve všem, Winy se stávají OS pro "masy", který se snaží vše dělat za uživatele a ten se vlastně jen brání, zbytečnými činnostmi.> Když Defender vypnete, my vám jej po nějaké době zapneme, co si to dovoluje?> Automaticky budeme aktualizovat nejen náš systém, ale i ovladače a další do čeho nám nic není.A tak by se volně dalo pokračovat, MS dělá zbytečnou práci, stejně vše lze obejít a já to tak dělám a budu dělat. Přeji si jen, aby pod Linuxem běhalo stále více a více aplikací, ideálně všechny, to by bylo něco.
Jistě dá použít dobře, když je vůle jak Linux, Windows, MacOS apod. Ale rzí mě občasná přehnaný strach uživatelů. Některým jsem nainstaloval Linux a zvykli si. Soused po přechodu na Win 10 musel koupit jinou webkameru, myš. A nakonec i skenr by si musel koupit. Na ten se mi naštěstí zeptal, tak jsem mu ho rozchodil bez úprav jen instalací na USB flash díky Lubuntu.
OK, webkameru a skener bych možná pochopil, ale prosím o info, co měl soused za myš, kterou musel kvůli win 10 měnit? A hlavně není problém windows, že výrobci nejsou schopni dodat ovladače ke starším produktům 😉
Ale keď nejaký HW nefunguje na Linuxe tak je to chyba Linuxu. Takže poprosím jednotný meter. Vždy ak nefunguje nejaký HW je to prvomrade chyba výrobcu že nedodal ovládač alebo dokumentáciu. A tu je výhoda linuxu že ak výrobca nieje prasa a dodá dokumentáciu tak sa mu o ovládač postará komunita.
Nevkládejte mi do úst co jsem neřekl. Samozřejmě, že pro linux platí to samé co pro windows. Jestli já osobně chci, nebo nechci ovladač od komunity je pouze a jenom můj problém, ale když to někomu vyhovuje, proč ne.
Takže jsem jeden z pěti lidí na světě kteří nesnáší Windows 7 a líbí se jim Unity..
Nejsi sám 🙂 Mě se líbí Windows XP, Windows Vista, Windows 7 i Unity v Ubuntu zato se mi naprosto hnusí MacOS a Windows 10 ale zastávám názor že každému se líbí něco jiného tak ať si každý používá co chce 🙂
Oproti Windows 7 vypadají Windows 10 skvěle.
ale iba ak si dieta alebo homosexual
Problém nejen Ubuntu ale vlastně všech linuxových distribucí je hlavně toxická komunita... prostě buď si člověk zvykne na to že při řešení problému na fóru se na něj nejdříve snese sprška nadávek jaká je lama nebo zasranej windowsák potom odpovědi typu zkompiluj si a pak možná nějaké skutečně funkční řešení (učenej z nebe nespad) nebo se na to vysere a bude dál používat widle to je asi hlavní důvod proč neni linux jako desktopovej systém tak rozšířenej další důvod je absence profi softwaru
Názor byl 1× upraven, naposled 6. 4. 2017 14:01
Základním problém je, že na základě jedné zkušenosti zevšeobecňujete celou Linuxovou komunitu. Ve skutečnosti je to naopak, že su Lama a otravuji se dozvím spíše tady, než na linuxovém foru.
Tak já osobně nemám problém s Windows, MacOS ani Linuxem ale co se komunity týče tak mám nejhorší zkušenost právě u linuxu a to ve všech distribucích... na fóra (tedy na komunitu) se obracím až v případě že si už nevím rady já ani strejda google a to jak u windows tak u linuxu no rozdíl je v tom že u windows je odpověď věcná, stručná a jasná kdežto u linuxu se mi nejdříve dostane několik "odpovědí" že jsem lama atd... potom následuje vlna "zkompiluj si" (což je pro začátečnáka naprosto k prdu) a až pak odpovědi které očekáváte... vlastně jen díky mé trpělivosti a zájmu jsem se dostal u linuxu od "začátečníka" k řekl bych "pokročilému" uživateli... a věřte že tenhle přístup odradí vážně skoro každého
Mozes dat odkaz kde sa ti to stalo?
Myslím, že už to je nějaká hodně dávná zkušenost nebo si prostě vymýšlí. Pohybuju se na různých linuxových fórech pravidelně a už jsem neviděl hooodně dlouho, aby někdo nováčkovi radil, že si má něco zkompilovat. Stejně tak mi ta atmosféra tam nepřijde toxická.
Souhlas. Univerzální odpověď RTFM nebo rm -rf / byla před dvaceti lety. Dnes mám problém spiš s tím, že když se na fóru na něco zeptám, tak mi chce hodně lidí pomoci, ale často jsou o level níž, takže to je mraky děkováni, že to už jsem samozřejmě taky zkoušel, ale dlouho žádná kloudná odpověď. V komunitě už došlo ke generační obměně a ti stačí "toxičtí" už na to nemají čas.
Bohužel ti mladí zase neznají řešení. Problém, že o tématu vím mnohonásobně víc než ti, co se mi snaží radit, začíná být hodně častý. Ale pořád je možné dohrabat se ke správnému řešení.
no pravda že pár let na zpět už to bude odté doby si radší řeším všechno sám 😉
A nejlepší je rada: co bys chtěl, vždyt je to zadarmo.😀
Ano 😀 což je odpověď za kterou bych vraždil 3-[
Nedávno jsem řešil jeden problém se starším PC a Mint a musím říct, že se to hodně zlepšilo. Co se však nezlepšilo je podpora ovladačů. Ale za to nemůže jen Linux, ale i výrobci HW.
za to moze primarne linux, pretoze keby bol spraveny tak zeby ho ludia chceli pouzivat, vyrobci hw by boli nuteni pre linux vytvarat ovladace.je to sice kura vajce problem, ale to by slo vyriesit par odporucenymi zostavami, na ktore by boli ovladace perfektne a akby to vyrobcovi zvysilo trzby, chytili by sa toho vsetci vyrobcovia. problem je ze linux nikto nechce ani s ovladacmi.
tazko je podnikat, ked vas produkt nikto nechce 😀
Já bych rád viděl, kdyby Linux v domácnostech, používalo třeba 30% lidí. Konkurence je často prospěšná.
tiez by som bol rad keby sa linux rozsiril na tych 30%. pretoze by to znamenalo ze sa z linuxu stal funkcny system pre desktop a mohol by som ho zacat pouzivat.
Ľudia sa istých atypických vecí boja, radšej použijú niečo zažité. BEZ ohľadu na kvalitu. A keby sa win k NB musel dokupovať, linux by si vybralo viac ľudí a tí by pochopili, že aj s ním ide fakebuk a online hry. Ale je to bludný kruh - väčšina NB má win, kto na desktope nemá, ich ukradne, ľudia sa boja a tak linux ani neskúšajú a kruh sa uzatvára
Přesně tak, tam kde Microsoft nemohl podvádět s vázaným prodejem těch jeho s*aček, tam prostě neuspěl.😀
Win se k NB dokupuje úplně běžně.
Koľko NB je bez OS?
Ubuntu je krásný příklad, jak by Linuxová distribuce neměla vypadat.B-]
Rozveďte to. Mě na Ubuntu potažmo linuxu vadí, že se nedá použít na žádná multimédia na profi úrovni. Z těch SW v repozitářích na tvorbu multimédií se nedá použít nic např. i kvůli GUI z roku 1990 a chybějícím ovladačům speciálního HW. Když jsem chtěl rozjet externí zvukovou kartu s low-latency zvuk. systémem, ačkoli jsem sí stáhnul Ubuntu Studio, neměl jsem šanci. V nastavení zvuku se ubuntu nezměnilo snad nikdy, tak dodnes netuším, co je to alsa či jack. Na netu neexistuje možnost najít vysvětlení a nechutné zkušenosti z linuxových fór odradí také. Tuším ale, že síla linuxu i na desktopech je úplně jinde, ale bohužel skrze sociální imbecilitu a aroganci linuxáků jsem se nikdy od nich nedozvěděl, k čemu ubuntu mají/používají. 🙁
Názor byl 2× upraven, naposled 6. 4. 2017 13:01
Tohle je taky důvod, proč se Linux více nerozšíří. Sice můžeme argumentovat, že za to Linux nemůže, to je ale prd platné, když se nic moc nemění, takže člověk radši spustí Windows než Linux. Než mrhat časem, hledáním řešení problému(a pak zjistit, že žádné řešení není), tak si člověk ten čas může ušetřit a rovnou spustit Windows.
Linux jde spustit i na blbé kalkulačce:https://www.youtube.com/watchBěží na miliardách různých konfigurací(routery, mobily, tablety, pračky, témeř cokoli)..Pokud ti tedy něco na Linuxu nejde, není to chyba Linuxu, ale tvého přístupu, popřípadě znalostí.
Tenhle hloupý argument neberu:1.bavíme se o počítačích v domácnostech. Lidem je u zadku, že je Linux někde na kalkulačce, když na kalkulačce nespustí Photoshop či nějakou hru.2.Jaké programy jsou dostupné pro Windows a jaké pro Linux? To nezachrání ani Wine. A to jsem nezmínil hardware. Takže lidi budou logicky zůstávat u Windows, kde mají jistotu, že spustí a připojí cokoliv, aniž by museli hodiny zjištovat, proč něco nejde a jakou hloupou alternativou to případně nahradit viz Photoshop vs Gimp.
Ono je hlavne zajimave, ze 90 % lidi v diskuzich na internetu potrebuje Photoshop.
Nezapomínej na AutoCAD, ten je v těsném závěsu! 😝
A GTA5
masivna vacsina profi programov potrebuju windows. vynimocne bezia na linuxe a a ked uz, tak nie tak dobre a verzie su stare. ak mas stastie ze zrovna na tvojom HW linux ako tak bezi, nevadi ti sekaenie, pomalost, vyssia spotreba, padanie, absencia poriadnych aplikacii a ergonomie, nemas ziadne HW periferie, linux pri dostatku skromnosti moze byt pre teba linux na desktope moznost. ale inak je to jasne windows.
"nevadi ti sekaenie, pomalost, vyssia spotreba, padanie, "---> Tohle jsou vlastnosti Windows, nikoli Linuxu, neználku.B-]
zial... som znalek.
To těžko, jinak bys neplácal takové kraviny.
linux za 25 rokov dosiahol 1% trhu ale ja placam kraviny 😀😀
Trhu s desktopy, kde se MS stihl prosadit jen díky nelegálnímu vázanému prodeji, gratuluji!Linux se stihl rozšířit do celého zbytku světa, ikdyž do jeho marketingu nikdo nelil tolik prachů jako MS do Windows..Inu, je vidět, že sračky jako Windows, se musí lidem nutit násilím.. Zatímco Linux, si lidi berou sami, i bez reklamy.B-]
oem urcite ms pomohol, ale bez kvalitneho produktu by nemali sancu. v 1998 bezny uzivatel nebol schopny linux ani nainstalovat, zato wind98 na par klikov a hned vsetko krasne ficalo.
Kde v linuxe sú staré verzie? Na akom HW linux nebeží? A čo seká? Kedy je linux pomalý??? Bolo by dobre, aby si sa vyjadroval o tom čo máš odskúšané. Linux šiel an na EEE, kde nešiel win vôbec nahodiť. Ak použiješ Lubuntu W7 profi, máš kopec SW bez nutnosti inštalácie a beží to s 1 GB RAM slušne. Ak chceš moloch, je tu Knoppix. Ak chceš linux na P4 s 512 MB RAM, je tu Puppy. Na akom HW beží aktuálny win? Samoz. druhá vec sú ovládače na nie bežný HW. Kde máš vo win alter. pre príkaz "sudo apt-get install" a "update"? SW musíš hľadať cez gugel, v linuxe 1 primitívny príkaz
To co popisuješ znám moc dobře z manželčina profesionálně spravovaného NTB s Win 7 a musím přidat polofunkční wifi. Ten stroj je neuvěřitelně pomalý oproti mému. Core i5 2510 s Win7 vs Core2duo P8600 s Linux Mint.
Proboha je to příklad, ale že jakýkoli software co je pro Linux a za něco stojí je i ve verzi pro Windows a naopak se to říct nedá je fakt.
Blablabla, na blbosti nereaguji.
"Pokud ti tedy něco na Linuxu nejde, není to chyba Linuxu, ale tvého přístupu, popřípadě znalostí."Přesně tahle linuxová arogance je důvodem, proč se tučňák na desktopu neuchytí. Respektive možná se časem uchytí, ale až ve chvíli, kdy ho protlačí např. Google s nějakým nástupcem Chrome OS. Do té doby je to bez šance.Což je škoda, já mám Linux rád. Ale sám jsem po zkušenostech s linuxovými fóry zůstal u Windows, v práci na Macovi.
ALSA je fajn ta má nízkou latenci. K dispozici je i kernel s nízkou latencí. Ale po pravdě mě stačí Audacity pro nahrávání z kazety a následném odšumnění a editaci. Většinou musí člověk umět anglicky, aby se více dozvěděl. U Windows je holt více uživatelů a pokud vím i některé geeky si Microsfot platí či má nějaký klub což vede k profesionálnějším odpovědím, což si finančně Linuxová komunita nemůže jen tak dovolit. Některé výplody nervních jedinců holt kazí pohled jako u všeho.
Trochu s křížkem po funuse ne? Ti co přešli kvůli Unity jinam, se vracet jen tak hned nebudou. Alespoň mě už od OpenSuse nedostanou. 😃
Linux má to čaro, že si prostredie môžem zmeniť a nielen prostredie, ale komplet všetko..čiže nevidím problém si do Ubuntu nainštalovať GNOME či XFCE alebo MATE, ktoré asi najviac pripomína starý GNOME, ktorý malo Ubuntu v základe. Dokonca existuje distribúcia Ubuntu-MATE. Ale ja aj tak preferujem čistý Arch Linux, kde si inštalujem komplet všetko sám a presne viem čo tam mám
99% uzivatelu to nezajima, chteji out-of-the-box reseni. To jim linux moc uspesne nenabizi...........B-]
A Windows snad jo???Koupíš si stroj s Windows, je tam tuna balastu od výrobce, 30x ti po bootu vyjede dialogové okno"blbe, skončil ti trial, kup si mě", a nakoenc to dojde do takového stádia že musí přijít někdo znalejší a udělat to použitelným.
Což jsem v naší rodině já. Zazálohuju ovladače a většinou tam letí 8.1/10
Změnit si to sice můžeš, ale problém je, že není moc za co. KDE 4 kdysi naštvalo hodně lidí, kteří z části přešli jinam. I když si sice žije dál svým životem, tak už nikdy nedosáhlo svých pozic, jako mělo v minulosti. KDE to ale alespoň ustálo bez bambilionu forků.GNOME, to je podobné fiasko, ale navíc až chaoticky forkované a to ve verzi 2 i 3. Z Jednoho GNOME najednou máme nástupnický Shell, Unity, MATE, Cinnamon, Budgie, Elementary, ... a čert aby se v tom vyznal. Přitom všechno to jsou kočkopsi, protože nikdo nemá dost kapacit, aby neustále do svých forků upravoval věci z aktuálního GNOME. Xfce bylo fajn, ale hodně zastarává. Kdysi byla co chvíli nová verze. GTK4 se blíží a oni ještě pořád připravují přechod na GTK3, který je spíš v nedohlednu.O Fluxbox, Evilwm a podobně se už snad nemá ani cenu bavit. To je hardcore věc pro par "velmi specifických" uživatelů.
Vysvetli mi prosimte, jaky je rozdil mezi Gnome Shell a aktualnim Gnome???
GNOME Shell je uživatelské rozhraní pro desktopové prostředí GNOME určené pro jeho 3. verzi a vyšší. Například Unity7 je také uživatelské rozhraní pro desktopové prostředí GNOME3...Součástí GNOME je například i okenní manažer Mutter (náhrada za dřívější metacity), správce sezení GDM, démon pracující s databází nastavení prostředí dconf (náhrada za dřívější gConf)...
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.