Ubuntu – systém, který dává Linuxu tvář

Linuxová distribuce Ubuntu je plná rozporů. Jedni ji milují, druzí jí opovrhují. V každém případě se ale jedná o jednu z nejpopulárnějších distribucí na světě.

Ubuntu je relativně mladá distribuce, která se vznikla na základech distribuce Debian. Cílem autorů bylo vytvořit systém, který by běžným uživatelům vyhovoval více než původní Debian. První verze vyšla až v říjnu 2004, ale během krátké doby se Ubuntu stalo nejpopulárnější distribucí mezi domácími uživateli.

Historie

Na počátku celého projektu byl multimilionář Mark Shuttleworth. Tento Jihoafričan vydělal jako mladý velké peníze na prodeji společnosti Thawte, která se zabývá vydáváním certifikátů. Jelikož mu k bohatství do značné míry pomohly i linuxové technologie, rozhodl se, že svobodnému softwaru také něco vrátí. Na svou několikaměsíční cestu ledoborcem po Antarktidě si vzal záznamy e-mailových konferencí vývojářů Debianu a na základě nich si vybíral budoucí spolupracovníky. V dubnu 2004 založil společnost Canonical, která velkou měrou přispívá k vývoji distribuce a také se ji snaží komerčně využít. V roce 2005 byla založená také nezisková organizace Ubuntu Foundation, do které Mark Shuttleworth vložil 10 milionů dolarů, momentálně je však nečinná a slouží jen jako pojistka pro situaci, kdy by se nemohl o vývoj Ubuntu nadále starat Canonical.

Licence

Canonical i Ubuntu Foundation se zavázaly, že budou Ubuntu vždy poskytovat zadarmo a pod svobodnou licencí. To však neznamená, že nemůže být Ubuntu zpoplatněno nebo nemohou být zpoplatněny produkty, které jsou na něm postavené. Aby však takové produkty měly vedle bezplatné verze šanci na úspěch, musí nabízet nějakou přidanou hodnotu – můžete se tak třeba setkat s placenou podporou, kterou nabízí např. Canonical, nebo publikacemi obsahujícími instalační média Ubuntu.

Verze a vývojový cyklus

Jak ti, kteří už někdy s Linuxem pracovali, jistě ví, v Linuxu lze spouštět různá grafická prostředí. Většina linuxových distribucí jich nabízí hned několik. Autoři Ubuntu se vydali trochu jinou cestou. Rozhodli se pouze pro jedno prostředí – GNOME. Tím ulehčili život nejen běžným uživatelům, které nezatěžují výběrem mezi několika grafickými prostředími, ale také sobě a ostatním lidem, kteří na Ubuntu staví se produkty. Mohou se totiž naplno zaměřit na jedno prostředí. Příznivci ostatních linuxových desktopů však nemusí smutnit, existují totiž odnože, které nabízejí jiná prostředí – Kubuntu (KDE), Xubuntu (Xfce). Kromě výchozího prostředí jsou to stejné distribuce a není problém si do Ubuntu doinstalovat další prostředí.

Samotné Ubuntu se dále dělí podle využití na desktopovou a serverovou verzi  a podle architektury na 32bitovou a 64bitovou verzi.

Stejně jako i ostatní oblíbené distribuce pro běžné uživatele má i Ubuntu půlroční vývojový cyklus. Vychází vždy na konci dubna a na konci října. Podle toho také existují označení pro jednotlivá vydání, např. 8.04 a 8.10. První číslo znamená rok a druhé měsíc vydání. Jednotlivá vydání dostávají do názvu také tzv. kódové označení, které (už) jde podle abecedy a vždy označuje nějaké zvíře. Vydání 8.10 mělo označení Intrepid Ibex (neohrožený kozorožec) a připravované vydání 9.04 Jaunty Jackalope (pohádkové zvíře – kříženec zajíce se srncem).

Každé dva roky dostane vydání Ubuntu označení LTS, což znamená Long Term Support (dlouhodobá podpora). Zatímco standardní vydání má podporu 18 měsíců, pro LTS jsou vydávány aktualizace po dobu tří let na desktopu a pět let na serveru.

Pořízení a instalace

Jak už jsem psal výše, Ubuntu je pro každého k dispozici zdarma, takže nejjednodušší cestou, jak jej získat, je stáhnutí ISO obrazu z internetu a jeho vypálení. Ke stažení je například na českých stránkách Ubuntu – Ubuntu.cz. Zvláštností Ubuntu je, že můžete zdarma získat také originální, lisovaný disk, a to prostřednictvím služby ShipIt. Vzhledem k tomu, že je o tuto službu velký zájem a média se posílají až z Anglie, počítejte i s několikatýdenní dodací lhůtou. V neposlední řadě je Ubuntu možné získat i v českých knihkupectvích v podobě knihy s přibalenými médii. Toto řešení nabízí oproti bezplatným variantám komfort v podobě množství doplňkového softwaru, jako jsou např. kodeky, a hlavně v podobě příručky, která nejen nováčka provede obvyklými úskalími a specifiky.

Před tím, než se uchýlíte ke zkoušení Ubuntu, je potřeba zvážit, jestli na to váš počítač vůbec bude mít. I když se jedná o relativně nenáročný systém, neplatí, že bude dobře fungovat na kterémkoliv počítači, který se vám dostane pod ruku. Procesor není až takovým limitujícím faktorem, Ubuntu bude fungovat na procesorech s taktem nad 1 Ghz uspokojivě a na procesorech s taktem 1,5 Ghz a vyšším naprosto bez problémů. Existuje množství variant pro netbooky, funguje na nich ale i běžné Ubuntu. Pro rozumné používání – tedy abyste měli prostor pro další programy a uživatelská data – je vhodné poskytnout Ubuntu alespoň 10 GB na disku.

Hlavním limitujícím faktorem u starších počítačů je velikost operační paměti. Ubuntu lze uspokojivě provozovat s RAM vyšší než 384 MB, pro svižnou práci je ale vhodné mít alespoň 512 MB. Provoz na starších počítačích, které tyto požadavky nesplňují, lze řešit volbou jiného grafické prostředí. S Xfce poběží Ubuntu dobře i na počítači s 256 MB RAM a pokud sáhnete po prostředí Fluxbox, můžete jej provozovat i na počítači s 64 MB RAM.

Když v rukou třímáte instalační disk, ať už je zdarma stažený nebo koupený, a máte počítač, který splňuje minimální požadavky, nic vám nebrání v tom, abyste Ubuntu do svého počítače nainstalovali. Instalační médium Ubuntu je tzv. live CD neboli živý disk, tedy po nabootování vám naběhne z CD systém, který si můžete vyzkoušet, aniž by nějak zasáhl do dat na disku. V momentě, kdy budete chtít Ubuntu nainstalovat „natvrdo“, stačí kliknout na ikonu na ploše a spustit tak instalační proces, který je jednoduchý a skládá se z několika kroků. Jediným krokem, který vyžaduje obezřetnost uživatele, je rozdělení disku. Při něm si počínejte zvláště opatrně, pokud již na počítači nějaký systém máte. Ubuntu dokáže žít na počítači s Windows bez problémů, po restartu jste jen dotázáni, který systém chcete spustit.

Chcete-li Ubuntu vyzkoušet vážněji než jen jako live CD, a přitom nechcete zasahovat do rozdělení disku, můžete zkusit Wubi. To je prográmek pro Windows, pomocí něhož můžete Ubuntu nainstalovat přímo ve Windows. Po restartu si opět můžete vybrat, který systém spustit, rozdíl je ale v tom, že celý disk s Ubuntu má podobu velkého souboru na diskovém oddílu Windows a lze ho tedy kdykoliv jednoduše smazat.

Klepněte pro větší obrázek
Instalace Ubuntu ve Windows

Vítá vás Ubuntu

Pokud se vám podařilo Ubuntu úspěšně nainstalovat, přivítá vás po přihlášení prostředí GNOME, které má sice pro uživatele Windows nezvyklý počet panelů – dva, ale celé prostředí je jednoduché a po krátkém prozkoumání a vyzkoušení se v něm zorientuje každý.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Ubuntu obsahuje i Compiz, který nabízí mimo jiné efekt kostky,
průhlednost libovolných oken nebo pomáhá při orientaci mezi virtuálními plochami.

Již v základní instalaci získáte kromě základních systémových nástrojů také širokou paletu programů, které pokrývají obvyklé činnosti. Aplikace jsou většinou součástí prostředí GNOME, takže do něj vzhledově zapadají, doplňují se a navzájem spolupracují. Příkladem takové spolupráce může být třeba to, že po kliknutí na hodiny se zobrazí přehled vašeho rozvrhu a úkolů, které máte uložené v poštovním klientu Evolution.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Přehled informací v appletu Hodiny a správce souborů Nautilus

Na rozdíl od Mandriva Linuxu, který kolega představoval před dvěma týdny, nemá Ubuntu ucelené ovládací centrum, ale disponuje nezávislými konfiguračními nástroji, které naleznete v nabídkách Systém->Volby a Systém->Správa. Tento základní set nástrojů můžete rozšířit doinstalováním dalších.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
 Nastavení více monitorů a sledování systému

Jednou z velkých výhod Ubuntu oproti jiným distribucím je obrovské množství balíčků v repozitářích, souvisí to s tím, že vychází z Debianu, který se touto vlastností vždy honosil. Dnes obsahují základní repozitáře více než 26 tisíc balíčků a uživatel tak má k dispozici obrovské množství softwaru doslova na několik kliknutí blízko. Kromě základních zdrojů softwaru existuje i celá řada dalších, vytvářejí je uživatelé nebo také firmy. Své repozitáře pro Ubuntu tak mají například Google nebo Sun. Skvělou vlastností repozitářů je vedle snadné a rychlé instalace také to, že veškerému softwaru, který jste z nich nainstalovali, Ubuntu automaticky hlídá aktualizace, které tak nejsou omezené jen na samotný systém.

Klepněte pro větší obrázek
Instalace softwaru přes Přidat/odstranit

Slabinou Ubuntu je slabší multimediální podpora v základní instalaci, ale tento problém lze vyřešit docela jednoduše. Pokud spustíte soubor, pro jehož přehrání nemáte patřičný kodek, Ubuntu vám nabídne jeho doinstalování. Některé kodeky jsou však pod patentovou ochranou a vzhledem k tomu, že je Ubuntu distribuováno i do zemí, kde tyto patenty platí, nemohou být obsaženy ani v základních repozitářích. V takovém případě je nutné přidat speciální zdroj softwaru. Majitelé knihy o Ubuntu mají tento problém již vyřešený, protože na přiložených discích je již plná multimediální podpora obsažena.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Výchozí přehrávač Totem umí vyhledávat a přehrávat také videa na YouTube a základní správce hudby Rhythmbox

Komunita

Jednou z nejdůležitějších věcí, kterou by měl člověk vzít v úvahu při výběru linuxové distribuce, je také velikost komunity, ta totiž do značné míry determinuje množství balíčků, které pro pro danou distribuci uživatel najde, a úspěšnost, s jakou najde pomoc při řešení problémů. Ubuntu si za své čtyřleté působení získalo podle odhadů asi 10 milionů uživatelů. Početnou komunitu má i v České republice, což dokazují vítězství v posledních dvou ročnících o nejoblíbenější distribuci na serveru AbcLinuxu.cz. Pokud si člověk neví rady, může se obrátit na české fórum, které má již přes 13 tisíc registrovaných uživatelů. Česká komunita pracuje také na wiki, která obsahuje celou řadu návodů.


Klepněte pro větší obrázek Ubuntu 8.10 CZ Příručka uživatele Linuxu
Nakladatelství Computer Press v lednu vydalo aktualizované vydání příručky pro uživatele Linuxu. Publiakce věnující se distribuci Ubuntu 8.10 obsahuje dva disky DVD-ROM a provede vás všemy kroky instalce a nastavení systému. Brzy na Živě přineseme kompletní recenzi. Kniha pod vedením Ivana Bíbra vznikla za účasti české komunity Ubuntu včetně zkušených autorů z portálu LinuxEXPRES.

Diskuze (232) Další článek: Skype 4 nabízí přepracované ovládání a stovky vylepšení

Témata článku: Software, Linux, Ubuntu, Download, Intrepid, TV +, Ovládací centrum, Bezplatná varianta, Long Term Support, Běžná aktualizace, Základní zdroj, Distribuce, Kubuntu, Instalační systém, Základní správce, Nautilus, Obrovský krok, Rhytmbox, Velké množství, Totem, Obrovské množství, Nejdůležitější věc, Značný problém, Lin, Značný rozdíl, Netbooky recenze na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

** Nový MacBook Air opravuje nejzásadnější chyby dosavadní verze ** Dostal lepší klávesnici, výkonnější procesor a 256GB SSD ** Apple navíc snížil ceny

Martin Miksa | 53

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

** Stařičké Windows 2000 nedávno oslavily 20 let ** Někteří z vás si postěžovali, že to byly poslední hezké Windows ** Fajn, ukážeme vám, jak přebarvit Desítky o 25 let zpět

Jakub Čížek | 49

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

** V čem spočívá nebezpečí nemoci COVID-19? ** Jak se testuje její přítomnost v těle? ** Jak se ničí UVC i ozónem a proč už CNN mluví o pandemii?

Jakub Čížek | 73


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 21 grafických karet

AMD poráží Intel už i v notebooku

Jak vytvořit 3D fotky v mobilu

Nejlepší fotoaparáty do 30 000 Kč