Autonomní vůz | Waymo | Uber

Uberu to nevyšlo s vlastními chytrými auty, tak by chtěl do své flotily ty od Wayma

Uberu to nevyšlo s vlastními chytrými auty, tak by chtěl do své flotily ty od Wayma

Nečekané partnerství se rýsuje mezi rivaly v segmentu samořídících vozů. Uber totiž naznačil, že by rád, aby autonomní vozy od konkurenčního Wayma (které spadá pod Alphabet) jezdily i pod jeho platformou.

Dara Khosrowshahi, aktuální CEO Uberu, se rozpovídal o možném spojení v rozhovoru pro Recode. Zde uvedl, že již probíhají jednání s Alphabetem. Spojení by dávalo smysl pro obě firmy. Uber se sice snaží vyvinout vlastní řešení, nedávno ale došlo u jednoho z aut ke smrtelné nehodě, načež firma pozastavila testování. Waymo oproti tomu takovéto problémy nezaznamenalo a naopak ukazuje, že jejich autonomní vozy jsou pokročilejší, než jsme si původně mysleli.

Krom technologií je zde i finanční stránka věci – Uber patří mezi největší „taxi“ služby, Waymo by tak mělo snadný přístup k velkému počtu zákazníků bez nutnosti budování vlastní platformy. Již v lednu se navíc nechalo slyšet, že nakoupí od Chrysleru tisíce nových vozů, se kterými bude jezdit v USA. Dle Khosrowshaho je rozhodnutí na straně Alphabetu.

Slova o možné spolupráci jsou v kontrastu se soudním sporem, které firmy mezi sebou vedly. Ten byl ale vyřešen v únoru tohoto roku. V něm Aplhabet žaloval právě Uber za krádež nákresů a dalších technických dat jedním ze zaměstnanců, který přešel právě pod křídla taxi služby. Strany se nakonec dohodly, že Uber odstraní veškerou technologii, která pochází od Wayma ze svých produktů a zaplatí pokutu ve výši přibližně 244 milionu dolarů.

Jak vypadá jízda v běžném provozu?

Diskuze (1) Další článek: Unikátní létající robot dokáže během letu měnit vlastní konstrukci

Témata článku: Google, USA, Autonomní vůz, Alphabet, Waymo, Uber, Taxi, Nečekané partnerství, Cod Conference, Možné spojení, Rys, Dara Khosrowshahi, Recode, Dolar, Velký počet, Soudní spor, Samořídící vůz, Vůz, Finanční stránka, Běžný provoz, Flotila, Wayma, Chrysler, Smrtelná nehoda


Určitě si přečtěte

Chcete zhubnout? Vynechte snídani!

Chcete zhubnout? Vynechte snídani!

** Vydatná snídaně patří přinejmenším půlstoletí k pilířům zdravé výživy ** Jenže lidé po celá tisíciletí nezačínali den tím, že si nacpali břicha a vyrazili za obživou ** Současné výzkumy nedokazují, že by vydatná snídaně pomáhala hubnout

Jaroslav Petr | 50

USB kabely IKEA: Ať už USB-C nebo Lightning, překvapí svými vlastnostmi

USB kabely IKEA: Ať už USB-C nebo Lightning, překvapí svými vlastnostmi

** IKEA nabízí USB kabely pro napájení telefonů či jiných zařízení ** Nově zařadila i kabel s konektorem Lightning pro zařízení Apple ** Kabely překvapily svým kvalitním zpracováním a nízkou cenou

David Polesný | 72

Bizarní šmejdy z asijských e-shopů: Když to stojí pár dolarů, pochybujte o tom

Bizarní šmejdy z asijských e-shopů: Když to stojí pár dolarů, pochybujte o tom

** Typické žluté obálky z Číny už před lety zavalily nejen Českou poštu ** Pokud ale něco stojí dolar, často tomu odpovídá i kvalita ** Jak vypadají příklady těch nejbizarnější šmejdů?

Jakub Čížek | 147

K čemu je dobré programování a jak si postavit vlastní chytrou domácnost

K čemu je dobré programování a jak si postavit vlastní chytrou domácnost

** Proč umět alespoň trošku programovat, i když vás IT nebude živit? ** Potřebujete k programování čipů diplom z MIT? ** Jak může vypadat chytrá domácnost, kterou si postavíte sami?

Jakub Čížek | 27Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 levných notebooků

Jak na digitalizaci fotek

Otestovali jsme chytré osobní váhy

Ohebné displeje: budoucnost či slepá cesta?