Bezpečnost | Uber | Taxi

Uber zveřejnil informace o sexuálních útocích ve svých vozech. Jen v USA se jich odehrály tisíce

Uber zveřejnil první zprávu o bezpečnosti v rámci své služby na území Spojených států za roky 2017 a 2018. Vyplývá z ní, že v roce 2017 obdržel 2936 hlášení o sexuálních útocích a rok poté toto číslo poskočilo na 3045. Ač absolutní hodnoty očividně vzrostly, s ohledem na vyšší počet jízd se jedná o relativní pokles.

Zpráva třídí sexuální útoky do pěti kategorií od nejmírnějších, zahrnujících například pokusy o líbání či nevhodné doteky, až po znásilnění. Čísla v poslední kategorii ukazují, že v roce 2017 bylo hlášeno 229 znásilnění, o rok později pak ještě o šest víc. Uber však zdůrazňuje, že v poměru k počtu uskutečněných jízd v řádu několika miliard se jedná jen o 0,00002 %.

Bát se Uberu, nebo ne?

„Ačkoli jsou taková hlášení vzácná, každá zpráva představuje jednotlivce, který se podělil o intenzivně bolestivé zkušenosti," uvádí Uber v dokumentu a dodává, že „I jedna zpráva je příliš mnoho.“ Uber vydal svou zprávu dobrovolně, ačkoli je často kritizován za to, že dostatečně nezajišťuje bezpečnost svých zákazníků.

Sexuální útoky hlásí nejen zákazníci, ale také řidiči Uberu. V případě znásilnění jsou sice v 92 % obětmi cestující, avšak ve zbývajících kategoriích je poměr obou stran prakticky vyrovnaný. Uber začal sledovat problematiku sexuálních útoků na konci roku 2017, kdy do funkce nastoupil nový generální ředitel Dara Khosrowshahi. Ten přijal bývalého úředníka ministerstva spravedlnosti Tonyho Westa a požádal ho, aby přezkoumal případy sexuálního obtěžování a napadení v uplynulém roce.

Smrtelné nehody i vraždy

Zpráva obsahuje také informace o smrtelných nehodách a vraždách. V roce 2017 zemřelo při nehodách 47 osob a nahlášeno bylo deset vražd. O rok později zahynulo při nehodách vozů Uberu 58 lidí a devět jich bylo zavražděno. U vražd byli v sedmi případech obětí řidiči, v osmi cestující a ve čtyřech „třetí strany“.

„Ta čísla jsou otřesná a těžko stravitelná,“ uvedl v rozhovoru hlavní právní referent Uberu Tony West. „Je ale nutné říci, že Uber je odrazem společnosti, které slouží.“ Dodal, že od loňského roku firma deaktivovala účty 40 tisíc řidičů, kteří neprošli průběžnou automatickou bezpečnostní kontrolou.

V rámci objektivity je nutné uznat, že Uber v posledních letech zavedl řadu opatření, jejichž cílem je zvýšení bezpečnosti řidičů i přepravovaných osob. Přímo v aplikaci tak sleduje podezřelé aktivity, jako je například sjetí z trasy a neobvykle dlouhé nebo neočekávané zastavení. V budoucnu hodlá také nabídnout pořizování zvukových nahrávek z průběhu cesty, které mohou sloužit jako důkazní materiál.

Diskuze (8) Další článek: Vyzkoušeli jsme Google Pixel 4. Osobitý top smartphone má i své mouchy

Témata článku: Bezpečnost, USA, Doprava, Uber, Cestování, Taxi, Sdílená ekonomika, Vražda, Řidič, Nehoda, Znásilnění, Útok, Dara Khosrowshahi


Určitě si přečtěte

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 14

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 37

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 69

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 31Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu