Brno | Soudy | Uber

Uber v Brně opět nesmí jezdit. V praxi se ale nic nemění, Uber totiž z Brna utekl už před rokem

Uber v Brně opět nesmí jezdit, Ústavní soud totiž smetl loňské rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci. Ten v září 2017 zrušil předběžné opatření proti Uberu, které pro změnu vydaly brněnské soudy loni na jaře pár měsíců poté, co do města vyrazily první vozy amerického zprostředkovatele jízd.

Aktualizováno o vyjádření společnosti Uber: „Vzali jsme rozhodnutí Ústavního soudu České republiky na vědomí a respektujeme ho, přestože již neodráží způsob, jakým naše společnost funguje. Mezitím jsme změnili model, jakým na celém světě podnikáme, včetně České republiky, kde usilovně pracujeme na tom, abychom byli partnerem měst i taxikářů. V současné době v Praze přijímáme pouze řidiče s taxikářskou licencí.“

V praxi se ale nic nemění, Uber totiž své služby v Brně už rok a půl nenabízí a od loňského jara vyčkává, jak nakonec celá kauza dopadne. Proti Uberu se v Brně postavila místní LIDO TAXI RADIO, spol. s r. o., které se nelíbilo, že řidiči Uberu nemusejí splňovat podmínky profesionálního řidiče taxi, přestože se fakticky jedná o taxislužbu jako každou jinou.

Soudy tehdy vyhlásily předběžné opatření o zákazu Uberu v Brně, což později potvrdil i Krajský soud, který odmítl odvolání Uberu. Z města krátce na to všechna auta Uberu zmizela, protože k samotnému rozsudku může vzhledem k tempu českého soudnictví dojít za relativně dlouhou dobu.

Podívejte se, jak jsme loni komentovali krátkou epizodu Uberu v Brně:

V Česku nyní Uber provozuje svoji službu jen v Praze, kde je oblíbená zejména mezi zahraničními turisty. Cena přitom nemusí být rozhodující – ostatně ne vždy je automaticky nižší než u místních taxislužeb. Jedním z motivů je totiž i samotná aplikace, která vypadá v každé zemi stejně, takže ji třeba američtí turisté znají ze svého domova a automaticky ji použijí i pro jízdu v Česku.

Poznámka autora: Nutno podotknout, že Uber, ať už máte na jeho podnikání jakýkoliv názor, oceníte právě v zahraničí. Nebýt jeho globálně-sjednocené aplikace, nedostal bych se při jedné ze svých služebních cest včas na krakovské letiště, neboť jazyková výbava polských taxikářů i telefonních operátorů v provinčních městech je mnohdy tristní.

Jak šel čas s kauzou Uber v Brně

Únor 2017:

Duben 2017:

Květen 2017:

Diskuze (1) Další článek: Počítač na záda s úžasným výkonem: Zotac VR Go 2.0 umožní hrát ve virtuální realitě bez kabelů, ale s batohem

Témata článku: Brno, Česko, Praha, Soudy, Kauzy, Uber, Sdílená ekonomika, NEM, Praxe, Turista, Česká republika, První vůz, Taxislužba, Služební cesta, Profesionální řidič, Aplikace, Ústavní soud, Zahraniční turista, Loňské rozhodnutí, Jazyková výbava, Předběžné opatření, Vrchní soud, Loňské jaro, Celá kauza, Krajský soud


Určitě si přečtěte

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 22

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 37