Uber | Koloběžka

Uber si patentuje bič na uživatele svých koloběžek, kteří by občas neměli řidit ani dětské šlapadlo

Uber si u amerických úřadů zažádal o nový patent, který popisuje obecnou technologii, jenž by měla zatočit s občas lehce natvrdlými uživateli jeho elektrických koloběžek.

Právě tento prostředek městské mikromobility před pár lety pronikl i do českých měst, aby se záhy stal rozbuškou a věčným zdrojem sporů mezi obyvateli a řidiči, kteří zapůjčené koloběžky parkují v rozporu s pravidly.

V patentové přihlášce Uberu, který patří k největším provozovatelům mikromobility napříč západním světem, se píše o nových procesorech přímo v koloběžkách a internetových službách, které se mají společně s prvky AI postarat o to, aby systém dokázal okamžitě rozpoznat nekorektní chování řidiče a špatné parkování.

47beaa11-46e4-43fb-b482-5919e71b0c37
I toto je špatný způsob parkování, který si však cestující na sdílených koloběžkách poměrně často vůbec neuvědomují. Koloběžky na snímku blokují stojany pro bicykly. 

Jak by se v takovém případě koloběžka zachovala, můžeme ale pouze spekulovat počínaje její automatickým zastavením a deaktivací, no a konče penalizací uživatele – třeba zablokováním účtu.

Patent všechny tyto možnosti nabízí, píše se v něm totiž o funkčních blocích jako třeba Parking Compliance Database, Riding Compliance Database nebo Parked State Movement Compliance module.

893dd16e-a604-4f2f-8af2-eb6f5ae1c5520ea463a5-bd5f-4285-9947-0f962d4847ad
Technologie má automaticky rozpoznat korektní způsob parkování., ale třeba i dodržování předpisů – třeba jízdy v protisměru

Celý komplex tedy bude neustále sledovat, jestli řidič dodržuje nejen místní předpisy, ale také podmínky služby Uberu, přičemž další reportovací a výstražné moduly mohou dát vědět ústředí, že je něco v nepořádku.

Diskuze (3) Další článek: Automatika i spousta ruční práce. Jak ČT vylepšovala obraz Chalupářů?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,