Koronavirus | COVID-19 | Uber

Uber potají pomáhá s trasováním osob. Zřídil k tomu speciální portál

Foto: Piqsels
Uber potají pomáhá s trasováním osob. Zřídil k tomu speciální portál | Foto: Piqsels

Pomocnou ruku nabídl Uber zdravotním úřadům během pandemie. Potají zřídil speciální portál, přes který vyřizoval žádosti o kontakty na potenciálně nakažené řidiče a cestující. Hygienici tak měli jednodušší práci s trasováním, pokud věděli, že hledané osoby jely s Uberem. Zástupce firmy to prozradil agentuře Reuters.

Spolupráce Uberu s úřady není nic neobvyklého, firma pravidelně poskytuje informace například policii při vyšetřování zločinů. Zřízení celé samostatné služby, která je na tuto spolupráci zaměřena, je ale novinkou. Hygienici mohou na stránku poslat žádost o kontakt na člověka, u kterého existuje podezření na nákazu a Uber slibuje, že se ozve do několika hodin.

Služba podle firmy běží několik měsíců (od samotného začátku pandemie) a již vyřídila 560 žádostí z 29 zemí světa. Dostupná je ve všech státech, kde Uber působí, tudíž lze předpokládat, že i v Česku. Nejvíce žádostí - 158 – přišlo z USA, což je způsobeno pravděpodobně tím, že Amerika dosud nemá žádnou vlastní specializovanou aplikaci pro trasování nakažených.

Stránka byla dokonce plánovaná ještě před tím, než se koronavirus objevil. Uber ji chystal kvůli epidemii spalniček, která propukla v několika zemích světa. To je také vysoce infekční onemocnění a s přibývajícími odpůrci očkování roste i počet osob, pro které může choroba představovat nebezpečí. Uber proto diskutoval s americkým Centrem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), jaký by byl nejlepší způsob pro trasování osob nakažených spalničkami. A došli k této službě.

„Naše načasování se nakonec ukázalo jako prospěšné, jelikož jsme byli připraveni ještě než se koronavirus začal šířit globálně,“ sdělil Mike Sullivan, šéf globálních operací Uberu. Jakmile je u osoby nákaza potvrzena, dostane 14denní zákaz aplikaci pro sdílenou jízdu používat.

Diskuze (6) Další článek: Twitter o třetinu vyrostl, ale pořád má desetkrát méně uživatelů než Facebook

Témata článku: Koronavirus, COVID-19, Uber, USA, Karanténa, Policie, Sdílená ekonomika, Amerika, Reuters, Aplikace, Nákaza, Spalničky, CDC, Special, Trasování, Česká republika, PortálTaková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

Taková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

** Ve Windows 10 byla nalezena vážná bezpečnostní zranitelnost ** Prakticky kdokoli přes ni může získat práva administrátora ** Microsoft chybu uznal a nabízí dočasné řešení

Karel Kilián
HesloWindows 10Bezpečnost
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály