Koronavirus | COVID-19 | Uber

Uber potají pomáhá s trasováním osob. Zřídil k tomu speciální portál

Foto: Piqsels
Uber potají pomáhá s trasováním osob. Zřídil k tomu speciální portál | Foto: Piqsels

Pomocnou ruku nabídl Uber zdravotním úřadům během pandemie. Potají zřídil speciální portál, přes který vyřizoval žádosti o kontakty na potenciálně nakažené řidiče a cestující. Hygienici tak měli jednodušší práci s trasováním, pokud věděli, že hledané osoby jely s Uberem. Zástupce firmy to prozradil agentuře Reuters.

Spolupráce Uberu s úřady není nic neobvyklého, firma pravidelně poskytuje informace například policii při vyšetřování zločinů. Zřízení celé samostatné služby, která je na tuto spolupráci zaměřena, je ale novinkou. Hygienici mohou na stránku poslat žádost o kontakt na člověka, u kterého existuje podezření na nákazu a Uber slibuje, že se ozve do několika hodin.

Služba podle firmy běží několik měsíců (od samotného začátku pandemie) a již vyřídila 560 žádostí z 29 zemí světa. Dostupná je ve všech státech, kde Uber působí, tudíž lze předpokládat, že i v Česku. Nejvíce žádostí - 158 – přišlo z USA, což je způsobeno pravděpodobně tím, že Amerika dosud nemá žádnou vlastní specializovanou aplikaci pro trasování nakažených.

Stránka byla dokonce plánovaná ještě před tím, než se koronavirus objevil. Uber ji chystal kvůli epidemii spalniček, která propukla v několika zemích světa. To je také vysoce infekční onemocnění a s přibývajícími odpůrci očkování roste i počet osob, pro které může choroba představovat nebezpečí. Uber proto diskutoval s americkým Centrem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), jaký by byl nejlepší způsob pro trasování osob nakažených spalničkami. A došli k této službě.

„Naše načasování se nakonec ukázalo jako prospěšné, jelikož jsme byli připraveni ještě než se koronavirus začal šířit globálně,“ sdělil Mike Sullivan, šéf globálních operací Uberu. Jakmile je u osoby nákaza potvrzena, dostane 14denní zákaz aplikaci pro sdílenou jízdu používat.

Diskuze (6) Další článek: Twitter o třetinu vyrostl, ale pořád má desetkrát méně uživatelů než Facebook

Témata článku: Koronavirus, USA, COVID-19, Karanténa, Policie, Uber, Sdílená ekonomika, Spalničky, Aplikace, Reuters, Amerika, Nákaza, CDC, Česká republika, Trasování, Portál


Určitě si přečtěte

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 75

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

** Předpověď počasí Windy nabízí nepřebernou škálu funkcí ** Zorientovat se v nich nemusí být vždy snadné ** Proto přinášíme 12 užitečných tipů a triků

Karel Kilián | 10


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11