Přepravní služba Uber dočasně pozastavila kolem 240 účtů uživatelů z Mexika. Důvodem k tomuto kroku však nebylo porušení podmínek, ale snaha omezit potenciální rozšíření koronaviru. Podrobnosti přináší zpravodajství Bloomberg.
Uber zablokoval účty všem pasažérům, kteří cestovali se dvěma řidiči, jež přišli do kontaktu s možným přenašečem nákazy koronavirem. Určitým paradoxem je skutečnost, že ještě v úterý 4. února přitom nebyl v Mexiku oficiálně potvrzen ani jeden případ tohoto onemocnění.
Preventivní opatření
„Budeme (dotčené) uživatele a řidiče informovat o jakékoli změně, týkající se jejich účtů,“ uvedla společnost ve svém prohlášení na Twitteru. Kromě toho dodala, že bude své další kroky koordinovat s odpovědnými úřady.
Bloomberg v tomto směru odkazuje na již smazaný tweet mexického ministerstva zdravotnictví, které potvrdilo, že řidič Uber přepravil cestujícího z Los Angeles infikovaného koronavirem. Tuto informaci údajně dostalo od zdravotnických orgánů v USA.
Dle mexického webu La Silla Rota se jednalo o 38letého muže čínského původu, který strávil v hlavním městě Mexico City dva dny. Dotyčný přiletěl do země 20. ledna a z letiště jel Uberem do hotelu Hilton Mexico City Reforma. Následně navštívil historické centrum, metropolitní katedrálu, několik muzeí a obchodů.
Jeden za všechny, všichni za jednoho!
Večer 21. ledna začal muž pociťovat příznaky onemocnění a druhý den jel opět Uberem zpět na letiště, kde se naobědval v místní restauraci. Po návratu do Spojených států byl na základě příznaků, jako je horečka a kašel, testován na koronavirus s pozitivním výsledkem.
Podle ministerstva zdravotnictví byl nemocný během celé své cesty infekční. Z tohoto důvodu byli následně testování všichni zaměstnanci hotelu, kteří s ním přišli do kontaktu. Jejich výsledky byly naštěstí i po deseti dnech negativní.
V úterý 4. února se počet nakažených koronavirem blížil 21 tisícům, přičemž 427 lidí následkům onemocnění podlehlo. Vědci zatím nemají jasno v tom, jak se tento infekční virus přenáší z člověka na člověka – jako nejpravděpodobnější se zatím jeví přenos vzduchem a přímým kontaktem. V současnosti neexistuje žádná specifická léčba – pacientům jsou pouze podávány léky na zmírnění příznaků.