Bezpečnost | Uber | Taxi

Uber hodlá během cest nahrávat zákazníky i řidiče. Chce tak zvýšit jejich bezpečnost

Provozovatel přepravní platformy Uber potvrdil, že na vybraných trzích spustí možnost pořizování zvukových nahrávek během cest svých pasažérů. Cílem je snaha o vyšší bezpečnost. Novinku jako jeden z prvních zaznamenal a zveřejnil deník The Washington Post.

Hned na začátek je však na místě podotknout, že se bude jednat o volitelnou funkci. Bude tedy na uživatelích, zda povolí nahrávání pro jednu konkrétní nebo pro všechny cesty. Cestující ani řidiči nebudou mít k záznamu přímý přístup.

Velký bratr v taxíku

V praxi to bude fungovat tak, že se aplikace Uber po skončení cesty zeptá zákazníka, zda bylo všechno v pořádku. Pokud je klient přesvědčen, že byl nějakým způsobem ohrožen, může odeslat své hlášení včetně zvukové nahrávky. Zašifrovaný soubor poté přijde pracovníkům zákaznické podpory, kteří ho použijí k lepšímu porozumění incidentu a provedení příslušných opatření.

Washington Post uvádí, že funkce nahrávání zvuku bude nejprve testována v průběhu prosince v několika latinskoamerických zemích. Teprve poté proběhne zkušební provoz v USA, nicméně aktuálně neexistuje přesný plán zavádění, protože se v jednotlivých státech liší zákony týkající se souhlasu s nahráváním.

Cestující budou údajně moci tuto funkci aktivovat pomocí sady bezpečnostních nástrojů v aplikaci Uber. Proti tomu řidiči budou mít možnost aplikaci nastavit tak, aby automaticky nahrávala zvuk během všech cest. I když budou obě strany pořizovat záznam, stále to vyvolává otázku ohledně dalších cestujících, kteří nemusí vědět, že jsou nahráváni.

Nahrávání bez varování

Zástupce Uberu vysvětlil, že v okamžiku, kdy telefon začne nahrávat, nebudou cestující ani řidič žádným způsobem varováni. Při uvedení funkce na trh bude použito plošné upozornění ve formě dialogového okna a zobrazí se požadavek na povolení přístupu k mikrofonu.

V rozhovoru pro The Post uvedl vedoucí bezpečnostních produktů společnosti Uber Sachin Kansal, že tato funkce pomůže prokázat pravdu o tom, co se stalo během jízdy, což společnosti umožní podniknout odpovídající kroky.

Z praktického hlediska není tento krok překvapivý. V minulosti čelili řidiči Uberu mnoha obviněním ze strany svých zákazníků a zákaznic. Kromě sexuálního obtěžování se jednalo například o fyzické útoky či znásilnění. Často ale proti sobě stálo slovo proti slovu, zatímco zvukový záznam by mohl být jasným důkazem.

Diskuze (19) Další článek: Vesmírné závody: Čína vypustila 2 rakety na orbitu během 3 hodin

Témata článku: Bezpečnost, Doprava, Uber, USA, Sdílená ekonomika, Taxi, Washington Post, Nahrávání, Aplikace, Zákazníci, Záznam, Zvuková nahrávka, Funkce, Řidič, Zak, The Washington Post40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Taková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

Taková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

** Ve Windows 10 byla nalezena vážná bezpečnostní zranitelnost ** Prakticky kdokoli přes ni může získat práva administrátora ** Microsoft chybu uznal a nabízí dočasné řešení

Karel Kilián
HesloWindows 10Bezpečnost