Bezpečnost | Uber | Taxi

Uber hodlá během cest nahrávat zákazníky i řidiče. Chce tak zvýšit jejich bezpečnost

Provozovatel přepravní platformy Uber potvrdil, že na vybraných trzích spustí možnost pořizování zvukových nahrávek během cest svých pasažérů. Cílem je snaha o vyšší bezpečnost. Novinku jako jeden z prvních zaznamenal a zveřejnil deník The Washington Post.

Hned na začátek je však na místě podotknout, že se bude jednat o volitelnou funkci. Bude tedy na uživatelích, zda povolí nahrávání pro jednu konkrétní nebo pro všechny cesty. Cestující ani řidiči nebudou mít k záznamu přímý přístup.

Velký bratr v taxíku

V praxi to bude fungovat tak, že se aplikace Uber po skončení cesty zeptá zákazníka, zda bylo všechno v pořádku. Pokud je klient přesvědčen, že byl nějakým způsobem ohrožen, může odeslat své hlášení včetně zvukové nahrávky. Zašifrovaný soubor poté přijde pracovníkům zákaznické podpory, kteří ho použijí k lepšímu porozumění incidentu a provedení příslušných opatření.

Washington Post uvádí, že funkce nahrávání zvuku bude nejprve testována v průběhu prosince v několika latinskoamerických zemích. Teprve poté proběhne zkušební provoz v USA, nicméně aktuálně neexistuje přesný plán zavádění, protože se v jednotlivých státech liší zákony týkající se souhlasu s nahráváním.

Cestující budou údajně moci tuto funkci aktivovat pomocí sady bezpečnostních nástrojů v aplikaci Uber. Proti tomu řidiči budou mít možnost aplikaci nastavit tak, aby automaticky nahrávala zvuk během všech cest. I když budou obě strany pořizovat záznam, stále to vyvolává otázku ohledně dalších cestujících, kteří nemusí vědět, že jsou nahráváni.

Nahrávání bez varování

Zástupce Uberu vysvětlil, že v okamžiku, kdy telefon začne nahrávat, nebudou cestující ani řidič žádným způsobem varováni. Při uvedení funkce na trh bude použito plošné upozornění ve formě dialogového okna a zobrazí se požadavek na povolení přístupu k mikrofonu.

V rozhovoru pro The Post uvedl vedoucí bezpečnostních produktů společnosti Uber Sachin Kansal, že tato funkce pomůže prokázat pravdu o tom, co se stalo během jízdy, což společnosti umožní podniknout odpovídající kroky.

Z praktického hlediska není tento krok překvapivý. V minulosti čelili řidiči Uberu mnoha obviněním ze strany svých zákazníků a zákaznic. Kromě sexuálního obtěžování se jednalo například o fyzické útoky či znásilnění. Často ale proti sobě stálo slovo proti slovu, zatímco zvukový záznam by mohl být jasným důkazem.

Diskuze (19) Další článek: Vesmírné závody: Čína vypustila 2 rakety na orbitu během 3 hodin

Témata článku: USA, Bezpečnost, Doprava, Uber, Taxi, Sdílená ekonomika, Aplikace, Řidič, Washington Post, Funkce, Zákazníci, The Washington Post, Nahrávání, Záznam, Zvuková nahrávka


Určitě si přečtěte

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

** Prohlížeč Google Chrome ukrývá mnoho zajímavých možností ** Našli jsme deset nejzajímavějších skrytých nastavení ** Můžete si například výrazně vylepšit práci s kartami

Karel Kilián | 18

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

** Dlouhý betatest končí a nyní všichni mohou hrát přes internet ** Nemusíte žádné hry kupovat znovu. Jede to, co už máte v knihovnách na Steamu, Uplay, Battle.net a jinde ** Roční náklady odpovídají ceně jedné běžné hry

Tomáš Holčík | 53

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

** Kvalitní drony začínají na 10 000 Kč ** Šli jsme na to jinak a koupili ten nejlevnější s kamerou ** I když je to čínský šmejd, je s ním zábava

Jakub Čížek | 35Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor