Bezpečnost | Uber | Taxi

Uber hodlá během cest nahrávat zákazníky i řidiče. Chce tak zvýšit jejich bezpečnost

Provozovatel přepravní platformy Uber potvrdil, že na vybraných trzích spustí možnost pořizování zvukových nahrávek během cest svých pasažérů. Cílem je snaha o vyšší bezpečnost. Novinku jako jeden z prvních zaznamenal a zveřejnil deník The Washington Post.

Hned na začátek je však na místě podotknout, že se bude jednat o volitelnou funkci. Bude tedy na uživatelích, zda povolí nahrávání pro jednu konkrétní nebo pro všechny cesty. Cestující ani řidiči nebudou mít k záznamu přímý přístup.

Velký bratr v taxíku

V praxi to bude fungovat tak, že se aplikace Uber po skončení cesty zeptá zákazníka, zda bylo všechno v pořádku. Pokud je klient přesvědčen, že byl nějakým způsobem ohrožen, může odeslat své hlášení včetně zvukové nahrávky. Zašifrovaný soubor poté přijde pracovníkům zákaznické podpory, kteří ho použijí k lepšímu porozumění incidentu a provedení příslušných opatření.

Washington Post uvádí, že funkce nahrávání zvuku bude nejprve testována v průběhu prosince v několika latinskoamerických zemích. Teprve poté proběhne zkušební provoz v USA, nicméně aktuálně neexistuje přesný plán zavádění, protože se v jednotlivých státech liší zákony týkající se souhlasu s nahráváním.

Cestující budou údajně moci tuto funkci aktivovat pomocí sady bezpečnostních nástrojů v aplikaci Uber. Proti tomu řidiči budou mít možnost aplikaci nastavit tak, aby automaticky nahrávala zvuk během všech cest. I když budou obě strany pořizovat záznam, stále to vyvolává otázku ohledně dalších cestujících, kteří nemusí vědět, že jsou nahráváni.

Nahrávání bez varování

Zástupce Uberu vysvětlil, že v okamžiku, kdy telefon začne nahrávat, nebudou cestující ani řidič žádným způsobem varováni. Při uvedení funkce na trh bude použito plošné upozornění ve formě dialogového okna a zobrazí se požadavek na povolení přístupu k mikrofonu.

V rozhovoru pro The Post uvedl vedoucí bezpečnostních produktů společnosti Uber Sachin Kansal, že tato funkce pomůže prokázat pravdu o tom, co se stalo během jízdy, což společnosti umožní podniknout odpovídající kroky.

Z praktického hlediska není tento krok překvapivý. V minulosti čelili řidiči Uberu mnoha obviněním ze strany svých zákazníků a zákaznic. Kromě sexuálního obtěžování se jednalo například o fyzické útoky či znásilnění. Často ale proti sobě stálo slovo proti slovu, zatímco zvukový záznam by mohl být jasným důkazem.

Diskuze (19) Další článek: Vesmírné závody: Čína vypustila 2 rakety na orbitu během 3 hodin

Témata článku: USA, Bezpečnost, Doprava, Uber, Taxi, Sdílená ekonomika, Zvuková nahrávka, Washington Post, Zákazníci, Funkce, Aplikace, Záznam, Řidič, The Washington Post, Nahrávání


Určitě si přečtěte

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 20

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 28

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 103


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky