Uber | Lyft | Lime

Uber a Lyft pozastavují kvůli pandemii možnost spolujízdy, Lime „uzemňuje“ elektrické koloběžky

Pandemie koronaviru SARS-CoV-2 postupně zasahuje stále více firem, které se snaží přispět ke zpomalení šíření nákazy. Dvě největší americké přepravní platformy Uber a Lyft oznámily zavedení dočasných omezení, jejíchž cílem je eliminace vzájemného kontaktu uživatelů.

Zatímco u nás mají alternativní taxikáři nařízením vlády povolený pouze rozvoz potravin, ve Spojených státech a Kanadě (zatím) fungují bez výraznějších omezení. Uber a Lyft ale nabízejí také možnost spolujízdy jako způsob, jak ušetřit peníze a snížit svou uhlíkovou stopu. Právě tato služba bude v aplikacích deaktivována.

Konec spolujízdy

Uber nabízí spolujízdu pod označením UberPool. Funguje jednoduše tak, že dva nebo více lidí, kteří mají stejnou cestu, jedou jedním autem a podělí se o náklady. Zpravidla se jedná o nejlevnější možnost jízdy, neboť náklady se dělí mezi více cestujících.

S ohledem na stávající situaci znepřístupnil Uber možnost spolujízdy ve Spojených státech a Kanadě. Dle magazínu The Verge firma nyní zvažuje, zda bude stejně postupovat i na dalších trzích, kde je UberPool v současné době k dispozici.

Viceprezident Andrew Macdonald k tomu řekl: „Naším cílem je pomoci vyrovnat křivku komunitního šíření ve městech, jimž sloužíme. S ohledem na to pozastavujeme službu UberPool ve Spojených státech a Kanadě. Zůstáváme v úzkém kontaktu s místními vládami a budeme s nimi nadále spolupracovat.“

Podobně reagovala i konkurenční firma Lyft, která ve své aplikaci na všech trzích deaktivovala možnost spolujízdy, označovanou jako Lyft Line. Nutno podotknout, že omezení se zatím žádným způsobem nedotýká klasické přepravy, fungující na principu taxislužby objednávané přes aplikaci. Lze ale předpokládat, že dříve či později dopadnou nějaká opatření i na tyto služby.

„Uzemnění“ sdílených koloběžek

Na pandemii reaguje také americká firma Lime, nabízející přepravu pomocí sdílených koloběžek, jízdních kol a automobilů. Ta pozastavila své služby ve 21 amerických státech, v Kanadě, ale i v osmnácti evropských zemích včetně Česka.

V Evropě a Asii se uvedené opatření týká Belgie, Bulharska, České republiky, Dánska, Finska, Francie, Itálie, Izraele, Německa, Norska, Polska, Portugalska, Rakouska, Rumunska, Řecka, Spojeného království, Španělska, Švédska a Švýcarska.

Například v Kalifornii místní samospráva zakázala „zbytečné“ cestování pěšky, na kolech, skútrech/koloběžkách, autem i veřejnou dopravou. Lime chce k dodržování tohoto zákazu přispět „uzemněním“ svých koloběžek. „Prozatím pozastavujeme službu Lime, abychom lidem pomohli zůstat v bezpečí.“ uvedl na blogu generální ředitel Brad Bao.

Diskuze (3) Další článek: Facebook omylem označil seriózní zprávy o koronaviru za SPAM a smazal je. Teď vše vrací zpět

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,