U Sun Microsystems si vybrali: je to SuSE

Poslední významná společnost, která se zatím k Linuxu stavěla spíše neutrálně, ohlásila úzké partnerství s touto soukromou německou společností.
Sun Microsystems má pro německé společnosti slabost – po akvizici Staru (Star Office, tj. dnes Open Office) se přiblížila k další softwarové firmě z této země, SuSE. Společnosti uzavřely smlouvu, podle které bude Sun aktivně nabízet, prodávat a implementovat produkty od SuSE, především samozřejmě SuSE Linux.

Firma Sun byla až do nedávné doby v přístupu k Linuxu poněkud nečitelná. Sun má Solaris – svůj vlastní, kvalitní komerční Unix, oporu úspěchu svých serverů. Pro Sun byl ze začátku Linux spíše určitou hrozbou, stejně jako pro ostatní producenty komerčních operačních systémů, ať již se jmenují Windows nebo Unix. Ti se ale k Linuxu obrátili brzy – nejdříve IBM, pak Hewlett-Packard, obě firmy naznačují, že Linux postupně nahradí jejich proprietární Unixy. Sun dlouho odolával, nicméně v květnu podepsal globální dohodu s Red Hatem a nyní tedy i se SuSE.

Přesné změní smlouvy se SuSE známo není, obě firmy jen zveřejňují souhrnná tisková prohlášení. SuSE uvádí, že jde o smlouvu celosvětovou, definující „úzkou spolupráci na rychle rostoucím linuxovém trhu“, nejen tedy resellerství. SuSE bude licencovat od Sunu platformu Java 2 a rozšiřovat využívání JVM (Java Virtual Machine) ve svých produktech. Sun zase bude předinstalovávat SuSE Linux na svých strojích, ovšem pouze řady „x86“, tedy s čipy od Intelu, a bude poskytovat odbornou podporu. Partnerství se SuSE je tedy užší než s Red Hatem, který nemá licenci na Javu, a navíc představitelka Sunu říká, že „toto je teprve první krok naší spolupráce“. Představitel SuSE si poskytnutou licenci na Javu chválí, nicméně poměrně překvapivě tvrdí, že verze od Sunu „nedostačuje“; SuSE již šíří verzi Javy od IBM a open-sourcové skupiny Blackdown.

Sun navíc přijde v září nebo říjnu s další aktivitou na bázi Linuxu – s balíčkem podnikových aplikací s kódovým názvem „Mad Hatter“ (postava z Carrolovy „Alenky“), s údajně vysokou mírou kompatibility s produkty od Microsoftu, běžících ovšem na Linuxu. Sun říká, že tento balíček je ideální pro větší, homogenní společnosti (např. obchodní řetězce); bude používat vlastní, dosud ještě na trh neuvedenou verzi Linuxu od Sunu, nikoli tedy Red Hat nebo SuSE. Sun ji však vyvíjí, stejně jako celý balíček, ve spolupráci s dalšími vývojáři. Na serverové bázi se však Sun hodlá držet rozšířenějších distribucí Linuxu, jako je Red Hat nebo právě SuSE.

Vývoje ve světě unixů i Linuxu se týká stále probíhající spor firmy SCO s celým ostatním unixovým/Linuxovým světem (SCO si dělá nárok na autorská práva). K tomu šéf Sunu McNealy se svou typickou přímočarostí: „My máme plná práva. Když jsem se bavil s Noordou (šéf Novellu; Novell kdysi vlastnil SCO), tak jsem mu říkal, že chci plná práva, abych mohl konkurovat Microsoftu (…). Norda byl zavilejší proti Microsoftu více než kdokoli jiný, koho jsem kdy potkal… já jsem byl vedle něj microsoftí fanoušek. Zaplatili jsme jim v roce 1991 – už nevím, 80, 90 nebo 100 miliónů. (…). Kupovat SCO nebudeme. Proč bychom kupovali něco, co už nám patří? Zaplatili jsme těm pijavicím dost.“ Sun neustává v ostrých konkurenčních útocích; v současnosti se firma zaměřila na Hewlett-Packard, když vyhlásila program s názvem „HP Away“ („pryč od HP“ – parafráze sloganu „HP Way“), kterým chce přimět uživatele serverové architektury PA-RISC k přechodu na jinou, pokud možno sunovskou: „Každý ví, že Alpha je mrtvá. Málo známé už je, že PA (PA-RISC, pozn .red.) je už taky pryč“.

Diskuze (17) Další článek: Vyjádření ministra Mlynáře k nové podobě ADSL

Témata článku: Linux, M/s, Sun Microsystems, Open Office, Linuxový svět, Německý stroj, Sun, Celý balíček


Určitě si přečtěte

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 85

Co udělat s novým počítačem s Windows, než ho začnete používat

Co udělat s novým počítačem s Windows, než ho začnete používat

** Čerstvě zakoupený počítač je vhodné trochu připravit ** Věnujte pozornost instalaci a předinstalovaným aplikacím ** Zamyslete se nad zálohou a antivirem

David Polesný | 83

Šmírování na Street View: Koukněte se, co zachytily kamery Googlu

Šmírování na Street View: Koukněte se, co zachytily kamery Googlu

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 45

22 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

22 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 16

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 16 stavebnic pro nejmenší caparty i vás samotné

Jakub Čížek | 17

Moral machine: Už víme, zdali je lepší zabít psy, sebe nebo matky na přechodu

Moral machine: Už víme, zdali je lepší zabít psy, sebe nebo matky na přechodu

** Jak byste se sami vypořádali s tramavajovým dilematem? ** Vědci před lety spustili globální dotazník ** Nyní se pochlubili s výsledky

Jakub Čížek | 153