U Sun Microsystems si vybrali: je to SuSE

Poslední významná společnost, která se zatím k Linuxu stavěla spíše neutrálně, ohlásila úzké partnerství s touto soukromou německou společností.
Sun Microsystems má pro německé společnosti slabost – po akvizici Staru (Star Office, tj. dnes Open Office) se přiblížila k další softwarové firmě z této země, SuSE. Společnosti uzavřely smlouvu, podle které bude Sun aktivně nabízet, prodávat a implementovat produkty od SuSE, především samozřejmě SuSE Linux.

Firma Sun byla až do nedávné doby v přístupu k Linuxu poněkud nečitelná. Sun má Solaris – svůj vlastní, kvalitní komerční Unix, oporu úspěchu svých serverů. Pro Sun byl ze začátku Linux spíše určitou hrozbou, stejně jako pro ostatní producenty komerčních operačních systémů, ať již se jmenují Windows nebo Unix. Ti se ale k Linuxu obrátili brzy – nejdříve IBM, pak Hewlett-Packard, obě firmy naznačují, že Linux postupně nahradí jejich proprietární Unixy. Sun dlouho odolával, nicméně v květnu podepsal globální dohodu s Red Hatem a nyní tedy i se SuSE.

Přesné změní smlouvy se SuSE známo není, obě firmy jen zveřejňují souhrnná tisková prohlášení. SuSE uvádí, že jde o smlouvu celosvětovou, definující „úzkou spolupráci na rychle rostoucím linuxovém trhu“, nejen tedy resellerství. SuSE bude licencovat od Sunu platformu Java 2 a rozšiřovat využívání JVM (Java Virtual Machine) ve svých produktech. Sun zase bude předinstalovávat SuSE Linux na svých strojích, ovšem pouze řady „x86“, tedy s čipy od Intelu, a bude poskytovat odbornou podporu. Partnerství se SuSE je tedy užší než s Red Hatem, který nemá licenci na Javu, a navíc představitelka Sunu říká, že „toto je teprve první krok naší spolupráce“. Představitel SuSE si poskytnutou licenci na Javu chválí, nicméně poměrně překvapivě tvrdí, že verze od Sunu „nedostačuje“; SuSE již šíří verzi Javy od IBM a open-sourcové skupiny Blackdown.

Sun navíc přijde v září nebo říjnu s další aktivitou na bázi Linuxu – s balíčkem podnikových aplikací s kódovým názvem „Mad Hatter“ (postava z Carrolovy „Alenky“), s údajně vysokou mírou kompatibility s produkty od Microsoftu, běžících ovšem na Linuxu. Sun říká, že tento balíček je ideální pro větší, homogenní společnosti (např. obchodní řetězce); bude používat vlastní, dosud ještě na trh neuvedenou verzi Linuxu od Sunu, nikoli tedy Red Hat nebo SuSE. Sun ji však vyvíjí, stejně jako celý balíček, ve spolupráci s dalšími vývojáři. Na serverové bázi se však Sun hodlá držet rozšířenějších distribucí Linuxu, jako je Red Hat nebo právě SuSE.

Vývoje ve světě unixů i Linuxu se týká stále probíhající spor firmy SCO s celým ostatním unixovým/Linuxovým světem (SCO si dělá nárok na autorská práva). K tomu šéf Sunu McNealy se svou typickou přímočarostí: „My máme plná práva. Když jsem se bavil s Noordou (šéf Novellu; Novell kdysi vlastnil SCO), tak jsem mu říkal, že chci plná práva, abych mohl konkurovat Microsoftu (…). Norda byl zavilejší proti Microsoftu více než kdokoli jiný, koho jsem kdy potkal… já jsem byl vedle něj microsoftí fanoušek. Zaplatili jsme jim v roce 1991 – už nevím, 80, 90 nebo 100 miliónů. (…). Kupovat SCO nebudeme. Proč bychom kupovali něco, co už nám patří? Zaplatili jsme těm pijavicím dost.“ Sun neustává v ostrých konkurenčních útocích; v současnosti se firma zaměřila na Hewlett-Packard, když vyhlásila program s názvem „HP Away“ („pryč od HP“ – parafráze sloganu „HP Way“), kterým chce přimět uživatele serverové architektury PA-RISC k přechodu na jinou, pokud možno sunovskou: „Každý ví, že Alpha je mrtvá. Málo známé už je, že PA (PA-RISC, pozn .red.) je už taky pryč“.

Diskuze (17) Další článek: Vyjádření ministra Mlynáře k nové podobě ADSL

Témata článku: Linux, Open Office, Sun, Německý stroj, Sun Microsystems, Linuxový svět, Celý balíček


Určitě si přečtěte

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji