U Apple se muselo plýtvat

Firma Apple ohlásila po několika letech neuvěřitelně vysokého "krvácení" už třetí profitabilní...
Firma Apple ohlásila po několika letech neuvěřitelně vysokého "krvácení" už třetí profitabilní kvartál za sebou. Zisk činil 101 miliónů dolarů při obratu 1.4 mld. USD, ovšem bez započtení prodeje jedné divize je menší, jen 75 mil. Každopádně i to je více než se čekalo a akcie firmy letí rychle nahoru. Dodejme, že ve stejný kvartál loňského roku firma utržila 1.74 mld. a měla ztrátu 56 mil. USD. Firma odůvodňuje zisk zejména zeštíhlením operací, snížení stavu zásob a samozřejmě i zlepšenými prodeji.
Živě komentuje: pokud dříve firma při výrazně vyšším obratu dokázala prodělat až stovky miliónů dolarů za kvartál, muselo se u Apple plýtvat jako na carském dvoře. Podíváme-li se ale na výsledky podrobněji, zjistíme, že zisk není tak růžový, jak se zdá - firma totiž snížila objem svých zásob z hodnoty 260 mil. USD na 130 mil. USD během tohoto čtvrtletí, takže vlastně nešlo o skutečný profit, jako prostě o úspěšné zbavení se neprodaných počítačů. Tuto příležitost už Apple nebude moci zopakovat (nějaké zásoby mít bude vždycky) a pokud chce profitovat i nadále, musí to být už z vlastní produkce, nikoli starých zásob. Navíc, což je ještě varovnější, obrat Apple neustále klesá. Přes to, že firma ohlašuje výborné prodeje počítačů s procesorem G3 (nejnovější PowerPC), tak prodává stále méně počítačů a stále méně za ně trží.
Nicméně je zde počítač, který by mohl - ale nikdo neví, zda se mu to podaří - toto zvrátit. Jedná se o iMac čili internetový Mac, avantgardně řešený počítač, o němž jsme již na Živě psali a který by se měl v nejbližších týdnech začít prodávat. Poptávka je prý neuvěřitelně vysoká, ale známe Applovské fanoušky - v povyku vydá jeden za padesát pécéčkářů, ale počítačů si padesát nekoupí. iMac je druhý pokus firmy Apple o spotřebitelský počítač v posledních letech, přičemž ten první skončil neslavně - ovšem, iMac je skutečně pozicován mnohem nadějněji.
Váš názor Další článek: Ohrozí AGP Pro grafiku unixových stanic?

Témata článku: Apple, Stejný kvartál, Krvácení, Profit, APP, Vysoký prodej


Určitě si přečtěte

Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5