Umělá inteligence

Tyto QR kódy vygenerovala umělá inteligence. Je malý zázrak, že vůbec fungují

QR kódy už dnes nemusejí být tak strohé jako kdysi. K dispozici máte hromadu generátorů, které jejich černobílé hranaté struktury nahrazují oblými a pestrobarevnými tvary všeho druhu.

Některé jdou ještě dál a kontrastní geometrickou změť promítnou na fotografii, ve které se jednotlivé body téměř ztrácejí. Umí to třeba editor UNIQR. Za podobnou legraci si nicméně připlatíte. Paušál začíná na třech dolarech měsíčně.

Klepněte pro větší obrázek
Obrázkový QR kód od UNIQR. Kvůli vodotisku v bezplatné verzi poměrně obtížně čitelný

Obrázkové QR kódy generované pomocí AI

Naprostým extrémem je pak práce jistého Ni Haa, jenž se na webu pochlubil anime malůvkami, které jsou ve skutečnosti také QR kódy.

Tentokrát je už nevytvořil člověk nebo obvyklý program, ale generativní AI na bázi technologie Stable Diffusion. Hao postup stručně rozepsal na svém čínském blogu, strojový překlad je tedy nutností.

Klepněte pro větší obrázek
Pokud máte na mobilu dobrou čtečku QR, přečte i tento kód
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tyto zdánlivě naprosto nečitelné QR kódy vytvořil upravený Stable Diffusion

Nutno podotknout, že hromada datových bodů v podobném QR už vůbec nefunguje (technologie si ale díky opravným mechanizmům do určité míry poradí i s poškozenými daty), a tak si s nimi nemusí čtečka na první dobrou poradit. Často ale stačí obrázek zvětšit, roztáhnout na celý monitor atp.

Nejdůležitější je, aby byly v obrázku rozpoznatelné poziční body (trojice typických soustředných rohových čtverečků), ostatní klíčové kontrastní prvky jsou už ale umě schované v ilustraci a pro člověka téměř neviditelné.

Klepněte pro větší obrázek
Poziční, orientační a metadatové prvky QR kódu, jejichž detekcí se začíná 

Generátor je do scény promítl v podstatě jen jako střídající se světlé a tmavé části grafiky a v některých extrémních případech není vůbec zřejmé, že se jedná o pravidelný geometrický vzor.

Čtečka si s tím ale poradí, protože podle povinných a rozpoznatelných prvků vypočítá, na jakých pixelových souřadnicích má hledat ostatní střídající se kontrastní body.

Diskuze (6) Další článek: Lidl zlevnil o 40 % sady LED světel a Zigbee brány pro chytrou domácnost

Témata článku: Technologie, Umělá inteligence