Facebook | Únik dat

Týká se vás velký únik dat Facebooku? Už si to můžete snadno ověřit

Týká se vás velký únik dat Facebooku? Už si to můžete snadno ověřit

Během velikonočního víkendu prosákl velký průšvih Facebooku. Bohatá databáze jeho uživatelů získaná z dřívějšího úniku se dostala na internet. Obsahuje přitom záznamy k 533 milionům uživatelů. Bezmála 1,4 milionu jich bylo z Česka. 

Databáze byla vytvořena v roce 2019, kdy ještě bylo možné z Facebooku data vydolovat. Jedná se o jméno, Facebook ID, datum narození, telefonní číslo, e-mailovou adresu, lokaci a další podrobnosti uvedené uživatelem. Naštěstí nešlo o interní databázi a nejsou součástí hesla, a to ani v zašifrovaném stavu. Nicméně i tak jde o zajímavý soubor dat, který se dá zneužít k osobně cílenému hackingu. 

Pokud si chcete ověřit, zda je součástí úniku i váš účet, můžete k tomu již využít službu Haveibeenpwned.com, která data z toho úniku zařadila do své databáze. Připomínám, že se jedná o důvěryhodnou službu, která shromažďuje veřejně dostupné úniky dat a umožňuje ověřit, zda se některý únik týká i vás. Ověření probíhá na základě zadání e-mailu. Je ale fakt, že u aktuálního úniku dat Facebooku nejsou zdaleka všechny záznamy o uživatelích doplněny e-mailem, ověření tak není zcela stoprocentní. 

Oživeno: Ověření je nyní možné udělat i na základě telefonního čísla, o novince právě informoval provozovatel služby Troy Hunt. Telefonní číslo se zadává v mezinárodním formátu. 

Klepněte pro větší obrázek
Diskuze (43) Další článek: Video: Vytiskli jsme velikonoční vajíčka na stereolitografické 3D tiskárně SL1

Témata článku: Facebook, Internet, Únik dat, Velký únik, Databáze, Únik, Data, Česká republika, Uživatelé, Telefonní čísloTýden Živě: EU bude regulovat umělou inteligenci, Netflix omezuje a Windows 10X stále v nedohlednu

Týden Živě: EU bude regulovat umělou inteligenci, Netflix omezuje a Windows 10X stále v nedohlednu

** Chystají se pravidla pro regulaci A.I. ** Netflix končí s měsícem zdarma ** Windows 10X v nedohlednu

David PolesnýVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Vývojář objevil po 25 letech nový easter egg ve Windows 95
Markéta Mikešová
Operační systémyWindows
Vítr, který měl přijít, nepřišel. Sonda InSight nemusí přežít zimu

Vítr, který měl přijít, nepřišel. Sonda InSight nemusí přežít zimu

** Solární panely sondy InSight jsou zaprášené ** Vyrábí tak mnohem méně elektrické energie ** Sonda, která na Marsu pracuje od roku 2018, nemusí přežít marsovskou zimu.

Petr Kubala
InSightMars