Nečetli jste Živě minulý týden každý den? Přinášíme podrobný přehled nejdůležitějších událostí uplynulého týdne.
Vybrat, která z událostí měla minulý týden největší význam, bylo jistě velmi složité. Největší světovou mediální pozornost měly ale především
výpadky řady serverů, způsobené jejich úmyslným přetížením, tzv. Denial of Service. Zatímco u doposud známého Denial of Service útok přicházel vždy z jedné adresy a dalo se tak slušně vystopovat, kdo za ním stojí, a případně jej vyblokovat, servery jako
Yahoo, Amazon, eBay, CNN, Zdnet, Buy a další musely čelit nové generaci těchto útoků, kdy je cílený útok veden z velkého množství adres, což velmi ztěžuje identifikaci útočníka a navíc umožňuje výrazně zvýšit celkový datový tok požadavků. Tím, že útočníci spojili řadu počítačů, mohli v součtu průchodnosti vlastních linek překonat řádově i kapacity těch prvků, které vedou k samotným serverům, a dočasně je vyřadit z činnosti. Výpadky serverů se měřily na hodiny a doposud není znám útočník, který za touto akcí stojí. Po dvou dnech největšího počtu výpadků se situace uklidnila, nikdo si ale nemůže být jist, kdy vypukne naplno znovu.
V českých podmínkách došlo také k jedné události s podobnými následky, způsobil si je ovšem server sám. Email.cz do nového týdne vstoupil s kompletně přepsaným jádrem, novými servery, novými službami a novou grafikou. Bohužel pro mnoho svých uživatelů zvolil poměrně nešťastnou taktiku zveřejnění změn připomínající umístění vyhlášky stavebního odboru ve Stopařově průvodci po galaxii, a tak zmatení a hrůza nad zdánlivě ztracenými zprávami ovládly řadu uživatelů. Nový systém musel čelit extrémnímu náporu uživatelů, jeho odezvy se výrazně zpomalily a odesílání e-mailů trvalo a trvá velmi dlouho. Během týdne se situace mírně zlepšila, ale stále jsou běžná dlouhá načítání stran, občasné vypadnutí připojení a problémy s odesíláním pošty. Reputace Email.cz jako spolehlivého a rychlého freemailu šla prudce dolů a mnozí uživatelé přešli jinam. Tento kritický týden bude Email.cz velmi chybět a jeho lidé mají před sebou ještě spoustu práce.
Ekonomickým hitem minulého týdne bylo bezesporu sloučení firem Corel a Borland/Inprise po jednu střechu Corelu. Celková hodnota transakce je 2,44 miliardy dolarů a Corel předpokládá, že bude prvním významným krokem k jeho dominanci na poli Linuxu. Zatímco dosud měl Corel především tzv. front-office nabídku a vlastní distribuci systému, nyní k tomu přibudou i back-office komponenty a vývojové nástroje od Borland/Inprise. Corel bude tedy schopen na klíč dodat kompletní řešení pod svou značkou. To, že to Corel myslí s tou dominancí vážně, veřejně prohlásil i jeho CEO Michael Cowpland, který navíc uvedl, že Corel hodlá na další nákupy firem dát v nejbližší době ne méně než 250 miliónů dolarů.
V hardwarové oblasti mělo jasně prim předvádění se výrobců procesorů na konferenci ISSCC (International Solid-State Circuits Conference). Intel všechny přítomné seznámil se svým plánem na technologii výroby procesorů s taktem nad jeden gigahertz, z toho pochopitelně vyplývá, že takový procesor ještě nemá, protože by se jím jistě rád pochlubil. To AMD takový procesor ukázalo – měděný Athlon vyrobený v Drážďanech pracující na frekvenci 1,1 GHz při běžném chlazení. AMD zřejmě zvedlo předváděný takt na 1,1 GHz pro případ, že by Intel zvládl předvést gigahertzový procesor. Čeká se nicméně, že gigahertz od Intelu uvidíme na nadcházející intelácké vývojářské konferenci. IBM, aby všem zúčastněným ukázalo, že je dostatečně nad věcí, předvedlo vlastní návrh architektury procesorů, který umožní použití frekvencí až 4,5 GHz. Vtip je v tom, že jednotlivé části samotného procesoru běží na různých frekvencích a jen ty vybrané použijí maximální frekvenci. Dá se to přirovnat ke zlomu, jakým byla změna pracovní frekvence procesorů od frekvence sběrnice – prvním takovým byl procesor 486 DX2. Zde nejde ale o celý počítač, jen o procesor. První takové procesory se dají čekat nejdříve do tří let, a do té doby se do podobných míst zřejmě dostanou i AMD a Intel. Z těchto zatím neexistujících výšin se snesme do reality, AMD v pátek uvedlo svůj dosud nejrychlejší procesor Athlon 850 v ceně 849 dolarů za kus a získalo tak na svou stranu dočasné vítězství, Intel hodlá odpovědět procesory 850 a 866 MHz.
Živo bylo také u právníků. MP3.com, který čelí obvinění RIAA z porušování autorských práv, vyrukoval s vlastním obviněním RIAA, že brání podnikání. Zatím má ale v ruce jen nepřímé důkazy a spíše pocity než fakta. Proto v podstatě jediným obsahem prohlášení bylo, že se nyní velmi zaměří na praktiky RIAA a až něco najdou, poženou to k soudu. Zklamáním pro WAP je až přílišné pochopení WAP fóra pro nároky Geoworks ohledně zpoplatňování patentů použitých v technologii WAP. WAP Fórum si s Geoworks navzájem slíbily, že budou respektovat nároky firem na zpoplatňování patentů a jejich jednání bude plně v intencích schválených směrnic WAP Fóra. Bohužel to může právě znamenat, že WAP jako takový bude výrazně méně používán. Podobně je to například s formátem GIF, který je sice volně použitelný, volná licence se ale nevztahuje na tvorbu GIFů na straně serveru. Není proto divu, že drtivá většina komponent pro vytváření obrázků na straně serveru prostě GIF nepodporuje, i když to z technického hlediska jistě problém není.