Týden: XTrable s XChatem, nový virus z České republiky

Čím žily minulé dny? Co zajímavého by vám rozhodně nemělo uniknout? To se dozvíte v následujícím článku.
Minulý týden doznívala aféra okolo převzetí Xchatu portálem Centrum, který narychlo připravil vlastní podobu Xchatu poté, co původní autoři Xchatu z Xlandu spustili další projekt Xtalk. Centrum se již dříve dohodlo s Xtýmem na spolupráci ohledně Xchatu, jak se ale zdá, spolupráce byla rychle ukončena. Centrum získalo data o uživatelích Xchatu (nikoli osobní údaje) a bohužel se předávaná data dostala na veřejnost. K tomu se ještě přičetlo několik kroků ze strany Centra, které si žádaly vysvětlení. Proto jsme přinesli rozhovor s Oldřichem Bajerem z NetCentra (provozovatelem Centra), kde zodpověděl důležité otázky.

Spolu s touto akcí se objevily i dohady ohledně hodnoty celé transakce, v této souvislosti jsme připravili přehled toho, v jakých relacích se pohybují podobné obchody v zahraničí. Pochopitelně v našich podmínkách nejsou ceny takové jako v Americe, nicméně přesto je to zajímavé vodítko.

Na českém Internetu se navzájem také překřikovali Atlas se Seznamem, střídavě chodily tiskové zprávy deklarující že první nebo druhý je ve skutečnosti první, běžné uživatelé ale toto příliš nezajímá.

Ve světě přitáhl největší pozornost výsledek soudu proti MP3.com, ve kterém MP3.com neuspěl proti Universal Music Group a bude muset platit. Ví se zatím cena za jedno zkopírované CD – 45 000 dolarů – neví se ještě kolik CD MP3.com zkopíroval (až 10 tisíc), tak jako tak je MP3.com v existenčních problémech. Po Universal Music Group se může ozvat řada dalších vydavatelů. Neveselo truchlivo bylo i u Napsteru, proti němu se totiž postavila přímo americká vláda. Ta k soudu iniciativně přispěchala s vlastním dokumentem, ve kterém odmítla možnost obhajoby Napsteru v její současné podobě, tedy že šíření skladeb neodporuje zákonům pro osobní nakládání se skladbami.

V Evropě naopak koncové uživatele potěšilo rozhodnutí německého soudu, které zrušilo nutnost prodávat OEM verze programů Microsoftu jen s vybavením počítače. Microsoft tak musel přehodnotit licenční program v Německu a výsledkem je pokles koncových cen pro zákazníky. Je také pravděpodobné, že k podobnému kroku bude Microsoft donucen i v jiných evropských zemích.

Microsoft minulý týden uvedl novou verzi Windows CE pro počítače do ruky – Handheld PC 2000. Počítač do ruky nicméně není úplně přesné označení, protože se to týká i počítačů s plnohodnotnou obrazovkou, které mají blíže k notebookům. Microsoft tak dokončil rest po uvedení Pocket PC. K hlavním rysům nové verze patří integrovaný tenký klient pro Terminal Services na Windows 2000 a Media Player s novým Internet Explorerem.

Známý a populární prohlížeč obrázků ACDSee se objevil v nové verzi 3.1, která kromě několika drobných vylepšení přináší změnu nejpodstatnější – je zdarma. Pokud vám nevadí, že se vám bude zobrazovat v programu proužková reklama, můžete jej používat legálně bez placení.

Na virové scéně bylo zajímavým zjištěním, že tzv. první trójský kůň pro Palm byl ve skutečnosti vypuštěn do světa omylem a postihoval jen ty, co si chtěli cracknout komerční emulátor GameBoye. Prostě o nic moc nešlo, ale antivirové firmy měly konečně šanci zdůvodnit, proč uvádějí antivirové systémy i na platformu kapesních počítačů.

Naopak nový produkt virové skupiny 29/A, přesněji jejího českého člena Bennyho odhaluje vážnou slabinu Windows 2000. Nejde ale o virus, není nikde mezi lidmi, ukazuje pouze potenciální díru v systému. Je totiž známkou toho, že současné antiviry mohou mít v budoucnosti s odhalováním virů potíže, pokud nepřekopají svůj současný princip detekce virů. Diskuze pod článkem je zajímavá i proto, že do ní aktivně přispíval právě Benny - autor tohoto červíka.

V hardwaru jsme vám přinesli vlastní recenzi a testy novinky od ATI – grafické karty s čipem Radeon. Na rozdíl od zahraničních serverů jsme otestovali kartu i na normálnějších konfiguracích než je gigahertzové Pentium III, i když i na tom jsme výsledky změřili.

Dalším testem bylo srovnání Pentia III a Celeronu na stejných provozních frekvencích. Zajímalo nás, jaké jsou skutečné rozdíly mezi těmito procesory a jaký je především vliv cache na jejich výkon.

Celeron nevychází moc pozitivně, zejména pokud se začne srovnávat s Durony od AMD. AMD právě uvedla Duron na frekvenci 750 MHz a současně poodhalila své plány s uváděním procesorů a čipsetů do konce roku.

Autocont uvedl koncem týdne svou novou řadu počítačů eLink, které jsou určeny především do firemního prostředí pro kancelářské aplikace. V mikrokrabici zajímavého designu je ukryto našlapané PC za celkem přitažlivou cenu.

Dell podobně pro firmy přišel s mimořádně zajímavou nabídkou. Drasticky totiž snížil ceny serverů a konkurenci nechal daleko za sebou. Zajímavé a hlavně výkonné sestavy jsou tak u Dellu k mání za opravdu zajímavé ceny.

Pokud vás nabídka Dellu neoslovila, mohli jste se zapojit do aukce o super počítač Cray, který byl před sedmi lety nejvýkonnějším na planetě. Jeho vyvolávací cenou bylo pouhých 35 000 dolarů.

Do budoucnosti směřovalo oznámení Philipsu ohledně nového plastového TFT displeje. Sice je jen malý a s malým rozlišením, ale zase jsme o kousek blíže počítačům, které zmačkáte do kapsy do kalhot.

Jako kuriozitu nakonec jsem si nechal fotodokumentaci úspěšného pokusu o zamontování počítače přímo do menší ledničky. Problémy s chlazením se tak vyřešily velmi razantně, i když za cenu poněkud nestandardního řešení.

Váš názor Další článek: Canon DM-XM 1 - Technické parametry

Témata článku: Microsoft, Podobný výsledek, Populární test, Podobný vir, Vážný problém, Zajímavý krok, Nestandardní řešení, Rest, První planeta, Největší slabina, Podobný krok, Nový, Acdsee, Týden


Určitě si přečtěte

Windows 10 černé, nebo bílé? Rozhodněte, zda je hezčí černý motiv, nebo nový světlý

Windows 10 černé, nebo bílé? Rozhodněte, zda je hezčí černý motiv, nebo nový světlý

** Do Windows míří bílé téma a přebarví se spodní lišta i Start ** Od minulého roku má ale i téma tmavé. ** Jaké z těchto dvou je ale to hezčí?

Vladislav Kluska | 71

Týden Živě: Zapomeňte na širokoúhlý televizor. Budoucnost patří vertikálním

Týden Živě: Zapomeňte na širokoúhlý televizor. Budoucnost patří vertikálním

** Vertikální televizory do každé rodiny ** Desítky budou mít problém s počítači s malými disky ** Facebook se chlubil novinkami na F8

David Polesný, Jakub Čížek | 24

Šmírování na Street View: Koukněte se, co nového zachytily kamery Googlu

Šmírování na Street View: Koukněte se, co nového zachytily kamery Googlu

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch