Týden: Windows XP, novinky AMD

Bude minulý týden zapsán v historii jako ten, kdy byl dokončen systém Windows XP, nebo ten, kdy AMD uvedlo procesor nové generace?
Počátkem minulého týdne AMD představila svůj nový Duron, který nejenže běží na frekvenci 1 GHz, ale především používá nové vylepšené jádro Morgan. To znamená především zlepšení procesoru nejen o pár megahertzů, ale také vylepšení co do podpory nových instrukcí a lepší optimalizace procesoru. Kvůli tomuto procesoru tak starší verze Duronů jsou poměrně zastaralé a AMD to pochopitelně dalo najevo řádný provětráním ceníku. Intel na to pochopitelně hodlá zareagovat a na dnešní den je naplánováno představení 2GHz Pentia 4 spojené s dalšími výraznými škrty v cenících procesorů.

Naopak nejvýznamnější, i když očekávanou událostí konce minulého týdne, bylo předání Windows XP do výroby. Ty se oficiálně na trhu objeví 25. října, budou k dispozici ale i dříve předinstalované na nových počítačích. Ceny za systém odpovídají těm, které před nedávnem prosákly na Amazonu. Domácí verze tedy bude stát 199 dolarů (upgrade $99) a profesionální verze 299 dolarů (upgrade $199). Microsoft si od uvedení Windows slibuje pochopitelně významný přínos na svém účtu. I bez Windows XP však dokázal minulé čtvrtletí zvýšit zisk. Microsoft doufá, že do uvedení Windows XP nezasáhne nijak probíhající antimonopolní řízení, které by mohlo omezit konfiguraci Windows XP. V tomto řízení již byl vybrán soud i soudce, přesněji soudkyně Colleen Kollar-Kotelly.

Šetření Evropské komise ve věci vysokých cen DVD titulů v Evropě ve srovnání se zbytkem světa zatím vyšumělo do ztracena. Komise usoudila, že se to týká jen Německa a Itálie a nechala to k prošetření na úrovni jednotlivých států. Žhavým procesem okolo DVD je ještě posouzení korektnosti rozdělení světa na jednotlivé regiony a zda tím nejsou spotřebitelé diskriminováni. Zatím nebyl žádný výsledek, ale vypadá to nyní ještě celkem optimisticky, takže uvidíme.

To, že ceny by měly jít dolů ostatně ukazuje i diskuze u výsledků prodejů cédéček v Americe. I tam klesá objem prodaných nosičů a vydavatelé předpokládají, že se jim podaří vyrovnat ztráty prodejem přes Internet. Dříve se z poklesu obviňoval Napster, teď se jen potvrzuje, že kořeny budou hlubší.

Na závěr malé rozptýlení, když byly dokončeny Windows XP, podívejte se na Windows RG, Microsoft je nanaprogramoval, ale mnohým připadají velmi povědomé…

Váš názor Další článek: Do banky přes Internet

Témata článku: Windows, Windows XP, Morgan, Profesionální AMD, Týden, Vylepšené jádro, Minulá verze, Minulý týden

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vznikají filmové efekty

Test ATX skříní a externích disků

Znáte svá práva při reklamaci?

Průvodce první instalací NASu