Týden: Windows XP, novinky AMD

Bude minulý týden zapsán v historii jako ten, kdy byl dokončen systém Windows XP, nebo ten, kdy AMD uvedlo procesor nové generace?
Počátkem minulého týdne AMD představila svůj nový Duron, který nejenže běží na frekvenci 1 GHz, ale především používá nové vylepšené jádro Morgan. To znamená především zlepšení procesoru nejen o pár megahertzů, ale také vylepšení co do podpory nových instrukcí a lepší optimalizace procesoru. Kvůli tomuto procesoru tak starší verze Duronů jsou poměrně zastaralé a AMD to pochopitelně dalo najevo řádný provětráním ceníku. Intel na to pochopitelně hodlá zareagovat a na dnešní den je naplánováno představení 2GHz Pentia 4 spojené s dalšími výraznými škrty v cenících procesorů.

Naopak nejvýznamnější, i když očekávanou událostí konce minulého týdne, bylo předání Windows XP do výroby. Ty se oficiálně na trhu objeví 25. října, budou k dispozici ale i dříve předinstalované na nových počítačích. Ceny za systém odpovídají těm, které před nedávnem prosákly na Amazonu. Domácí verze tedy bude stát 199 dolarů (upgrade $99) a profesionální verze 299 dolarů (upgrade $199). Microsoft si od uvedení Windows slibuje pochopitelně významný přínos na svém účtu. I bez Windows XP však dokázal minulé čtvrtletí zvýšit zisk. Microsoft doufá, že do uvedení Windows XP nezasáhne nijak probíhající antimonopolní řízení, které by mohlo omezit konfiguraci Windows XP. V tomto řízení již byl vybrán soud i soudce, přesněji soudkyně Colleen Kollar-Kotelly.

Šetření Evropské komise ve věci vysokých cen DVD titulů v Evropě ve srovnání se zbytkem světa zatím vyšumělo do ztracena. Komise usoudila, že se to týká jen Německa a Itálie a nechala to k prošetření na úrovni jednotlivých států. Žhavým procesem okolo DVD je ještě posouzení korektnosti rozdělení světa na jednotlivé regiony a zda tím nejsou spotřebitelé diskriminováni. Zatím nebyl žádný výsledek, ale vypadá to nyní ještě celkem optimisticky, takže uvidíme.

To, že ceny by měly jít dolů ostatně ukazuje i diskuze u výsledků prodejů cédéček v Americe. I tam klesá objem prodaných nosičů a vydavatelé předpokládají, že se jim podaří vyrovnat ztráty prodejem přes Internet. Dříve se z poklesu obviňoval Napster, teď se jen potvrzuje, že kořeny budou hlubší.

Na závěr malé rozptýlení, když byly dokončeny Windows XP, podívejte se na Windows RG, Microsoft je nanaprogramoval, ale mnohým připadají velmi povědomé…

Témata článku: Windows, Windows XP, Týden, Morgan, Minulý týden, Profesionální AMD, Minulá verze

Určitě si přečtěte

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

** Země po většinu doby své existence zmrzlá rozhodně nebyla ** Podle nového výzkumu tomu však unikla jen o vlásek ** Kdyby totiž byla jenom o 15 procent dále od Slunce, tak by prý kompletně celá zamrzla

20.  9.  2017 | Stanislav Mihulka | 9

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

** Masově oblíbený program pro softwarovou očistu Windows ovládli hackeři ** Narušení se podařilo zavčas odhalit, unikla jen data o počítačích uživatelů ** Je paradoxní, že CCleaner byl slabě zabezpečen, když jej letos koupil Avast

18.  9.  2017 | David Polesný | 45

Noční strana Venuše vydala další tajemství

Noční strana Venuše vydala další tajemství

18.  9.  2017 | Jiří Černý

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

** Bombardéry tankují z létající benzinky Boeing KC-135 Stratotanker ** Tu americké letectvo pro doplňování paliva jiných letounů ve vzduchu využívá už více jak půlstoletí ** Tankování probíhá přes speciální výsuvné čerpací rameno na zádi

17.  9.  2017 | Natoaktual.cz

Hledáte účinný lék na nespavost? Pořiďte si psa!

Hledáte účinný lék na nespavost? Pořiďte si psa!

** „Živý lék“ proti nespavosti předepisují lékaři z věhlasné Mayo Clinic ** Lidé, kteří sdílejí ložnici se psem, spí kvalitněji ** Studie však varuje: Neberte si psa do postele!

18.  9.  2017 | Jaroslav Petr | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Velký test studentských notebooků

Test pěti levných soundbarů

Nejlepší chytré hodinky