Týden: vyhlašování anket, Microsoft musí zpřístupnit kód Windows XP

Nejdůležitější události minulého týdne v pravidelném přehledu.
Minulý týden se v České republice sešlo vyhlašování dvou anket hodnotících minulý rok. V symbolické datum 20. 02. 2002 se vyhlašovaly Nejlepší produkty 2001 a v 20:02 se předávaly i Zavináče 2001. Nejlepší produkty jsou oceněním firmy Computer Press, přesněji výběrem jednotlivých redakcí, uděleno tak bylo skoro 20 cen v různých oblastech. Bez výrazných změn na oceněných místech se odehrávalo vyhlášení Zavináče 2001, které tak potvrdilo časté výtky na adresu přílišné konzervativnosti hodnotitelů. Obě dvě vyhlašování ale měla alespoň rychlý spád, všichni totiž spěchali na hokej o půl desáté.

3GSM World Congress 2002 ve Francii v Cannes byl orientován především na mobilní telefony, objevily se ale i novinky, které mají hodně společného s počítači. Microsoft představil novou verzi Pocket PC s označením Microsoft Pocket PC 2002 Phone Edition a zároveň systém pro mobilní telefony Smartphone 2002 (dříve známý jako Stinger). Phone Edition je tradičním systémem Pocket PC, který je doplněn o aplikace pro obsluhu mobilního telefonu. Na trhu je již několik přístrojů s Pocket PC, které mají integrován i GSM telefon, u nich je ale obsluha telefonu pokaždé jiná a je řešena jako doplněk systému. Přímá integrace obsluhy mobilního telefonu od Microsoftu tak především sjednotí doposud roztříštěné aplikace a lépe integruje mobilní telefon přímo do samotného operačního systému. Spolu s představením Microsoft Pocket PC 2002 Phone Edition byly oznámeny i první produkty s tímto systémem. Nová HP Jornada 928 chce tak změnit označení PDA (personal digital assistent) na WDA (wireless digital assistent).

Jak už je poměrně pravidlem, Microsoft nejen uváděl novinky, musel ale i čelit problémům. Antimonopolní soud se dostal do nové překvapivé úrovně, když pověřená soudkyně nařídila Microsoftu poskytnutí zdrojového kódu Windows XP k prozkoumání žalující stranou. Microsoft pochopitelně svůj hlavní trumf z ruky nebude snadno dávat, už jen proto, že na opačné straně sporu jsou zastoupeny i konkurenční firmy. Zpřístupnění kódu je vyžadováno kvůli posouzení oprávněnosti tvrzení, že Internet Explorer a další komponenty systému z něj nelze odstranit.

Těšit se můžeme na DVD s kapacitou 27 GB, shodli se na tom hlavní výrobci spotřební elektroniky a chtějí tento formát uvést na trh již příští rok. Tato vysokokapacitní DVD budou určena především pro záznam filmů v HDTV formátu, tedy vyšším rozlišení, než nabízí dnešní DVD.

Na druhé straně se moc nemůžeme těšit na levné paměti. Ceny za paměti se dostávají již skoro na rekordní loňské hodnoty a zatím není vidět na obzoru sestupný trend.

Když je třeba šetřit na vybavení počítače, mnozí zkusí přetaktovat procesor. Přetaktování dnes již není tak žhavé téma, zejména proto, že výkon procesoru má na samotný výkon sestavy již jen mírný vliv, přesto ale může mít stále smysl. Jak ukazuje přetaktování Athlonu 1600+ na základní desce ECS, je možné se dostat na takovou úroveň, kde je základní deska zdarma, protože rozdíl v cenách mezi původním procesorem a procesorem na nové frekvenci je větší než samotná cena desky.

Podívali jsme se také podrobněji na novou grafickou kartu GeForce 4 MX 440, která ale i u nás ukázala, že označení GeForce 4 není tak úplně na místě a spíše by se měla jmenovat GeForce 3 MX.

Největší diskuzi minulý týden přitáhl článek věnovaný kopírování CD a především těm případům kopírování, které jsou plně legální a přesto proti nim vydavateské společnosti usilovně brojí.

Diskuze (1) Další článek: Ukradeno 40 000 procesorů

Témata článku: Microsoft, Windows, Kód, Windows XP, Ankety, Týden, Nejlepší mobilní telefony 2016, Cannes, Antimonopolní soud, Žalující strana, Levná elektronika, Častá diskuse, Překvapivá cena, Nejlepší místo, Pocket, Windows +, Win +, Window


Určitě si přečtěte

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 105

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 118


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11