Týden v počítačovém byznysu: všechno, všechno špatné

Přízrak válečného konfliktu dělá z dobrých zpráv špatné a ze špatných katastrofické
Týden v počítačovém byznysu: všechno, všechno špatné
Světové burzy zažily v uplynulém týdnu rekordní pokles: dvě hlavní americké o 15-16 %, německá dokonce o 20 %. Pokles je druhý největší ve dvacátém století – jenom o málo menší než v černý pátek na Wall Streetu v roce 1933, který odstartoval pětiletou hospodářskou krizi, která postupně zachvátila i Evropu, a byla podle mínění historiků hlavní příčinou druhé světové války. Na možné nebezpečí jsme již upozorňovali krátce po amerických událostech v tomto článku, o týden poté jsme, bohužel moudřejší: potvrzují se spíše pesimistické předpovědi, a, čemuž se chceme věnovat zde a nyní, sektor informačních a komunikačních technologií rovněž silně trpí.

Podle prvních odhadů bude září na 50-70 % obvyklé úrovně prodeje počítačů v USA: všichni jsou zaskočeni a mají jiné myšlenky než si jít koupit PC. Září je přitom klíčovým měsícem v roce, protože otevírá podzimní sezónu, je jejím indikátorem. Analytici tak ihned posunuli plánované polepšení trhu s osobními počítači z letošního podzimu „někdy do poloviny“ roku příštího. Z firem spojených s osobními počítači to nejvíce odnesl Intel, který už ohlásil očekávané horší výsledky a spadl na 19 dolarů za akcii (maximum na více než 70 dolarech!). Další počítačový gigant Microsoft tak moc postižen nebyl (-12 %), stejně jako IBM (jen -3 %), firmy silně spojené s prodejem hardware jako je Dell (-23 %) a Sun (-18 %) dopadly hůře.

Pád postihuje všechno, co má něco společného s cestovním ruchem, a vedle kamenných firem (aerolinky, výrobci letadel) šly prudce dolů i internetové cestovky, jako je Travelocity.com nebo Expedia.com. Podívat se na to, jak se dařilo jednotlivým počítačovým sektorům, se můžete v přehledné podobě na tomto místě: poklesy byly v rozmezí 9-12 %. Počítačovému průmyslu ale nedělá vrásky jenom blížící se válečný konflikt, ale i hodně nepříjemný virus Nimda, o němž se spekuluje, zda také není součástí „e-džihádu“; to by samozřejmě vyvolalo ještě větší nejistotu.

Skupina velkých firem dodávajících informační systémy celá „downagradována“, tedy posunuta v doporučeních k nákupu akcií o příčku níž – jedná se o firmy jako SAP, PeopleSoft, Oracle, Siebel nebo BEA Systems. Downgradující analytici tvrdí, že zákazníci těchto společností jsou nyní za stávající situace tak „demoralizovaní“, že nejsou schopní rozhodnout a podepsat kontrakt… to zní jako poněkud silné tvrzení, spíše řekněme, že korporace zcela logicky „vyhodí kotvu“, když je moře rozbouřené.

Hlavní jasnou zprávou, která vyjadřuje obavy firem napříč celou ekonomikou, jsou masová propouštění. Počet ohlášených propouštějí v září v USA je 160 000, většina z nich jsou aerolinky a Boeing, ale přidávají se i další firmy, např. Ford (5000), Cisco (8500), DuPont (5500); zajímavé je, že se snižují platy a bonusy i vedoucím pracovníkům. Nenamlouvejme si, že všude jde o nějakou velkou solidaritu s trpícím státem: vlastníci firem využili současné situace jako vítanou záminku ke škrtání – tam, kde by se jindy a jinde ozvaly hlasité protesty odborů, vedení či obojího, je dnes trpný souhlas.

Zprávy jsou tedy jednoznačně negativní, předpovědi ale jsou často docela pozitivní. Historie ukazuje, že po válečném konfliktu se ekonomika vždycky zvedla vzhůru, totéž se očekává i nyní: velkou otázkou ale je, jak velký tento konflikt bude a jak dlouho bude trvat. Uznávaný analytik MSNBC Jim Jubak tvrdí, že v listopadu nastane zlepšení: současná doba je zlá především pro svoji nejistotu, a paradoxně „válečná jistota“ může být lepší než dnešní klid před bouří. Radí též chladnokrevně nakupovat cenné papíry – prý může jít o šanci, která se opakuje jednou za deset let.

Diskuze (7) Další článek: S obrázky na Internet

Témata článku: Hardware, Dupont, Boeing 737, Boeing 767, PeopleSoft, Velké propouštění, Masové propouštění, Týden, Boeing 777, 19. století, Předpověď, Silné tvrzení, Možné nebezpečí


Určitě si přečtěte

Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 78

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 52

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5